Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Klidná atmosféra a zajímavá místa. Pyrgos na ostrově Santorini vás překvapí

Výhled na kalderu ze Santo Wines | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výhled na kalderu ze Santo Wines | foto: PETRA ŠVEHLOVÁ STOWASSEROVÁ

Pyrgos je nejvýše položenou vesnicí na řeckém ostrově Santorini a ve stínu populárnějších měst Fira a Oia bývá turisty mnohdy neprávem opomíjen. Pokud se sem vypravíte po návštěvě některého z výše jmenovaných míst, první co vás zde překvapí, bude až tajemně působící klid, který ve vesnici panuje.

Pyrgos - obdivovat zde můžete hned několik kostelů
Pohled od panoramatické restaurace ze Santo Wines

Můžete se hodiny ztrácet po úzkých cestičkách a kochat se historickými kostely i místní typickou architekturou s modrobílým nádechem. Je skoro jistotou, že na mnoha místech se budete procházet sami, bez doprovodu turistů.

Nezáleží na tom, jakou ulici budete ve vesnici Pyrgos následovat, většina z nich vás dovede až k dochovaným částem starého hradu. V komplexu můžete obdivovat několik kostelů, z nichž za zmínku stojí především Eisodia tis Theotokou, který je jedním z nejvýznamnějších na ostrově a kostel Theotokaki. Ten se podle historických dokumentů řadí mezi nejstarší na Santorini.

V době své největší slávy byl Pyrgos dokonce správním centrem celého ostrova. Na počátku 19. století však bylo hlavní centrum přesunuto do města Fira. Když v roce 1956 postihlo ostrov Santorini zemětřesení, mělo to vliv i na místní historické stavby. Většina poničených domů, nejen ve vesnici Pyrgos, byla následně přestavěna či zrekonstruována do dnešní podoby. Více o tamní historii se dozvíte i při návštěvě muzea.

Dechberoucí výhled do okolí z vrcholu ostrova

Pokud budete pokračovat z vesnice Pyrgos po silnici, která vede až na vrchol ostrova, odměnou vám bude panoramatický výhled do okolní krajiny. Mým doporučením je, abyste si v půjčovně na cestu vybrali auto či silnější skútr, který vás k nejvyššímu bodu na Santorini pohodlně vyveze. Navštívit byste zde měli i mužský klášter Prophetes Elias, jehož počátky sahají až do roku 1711. Ženám byl vstup povolen od poloviny 19. století a v dnešní době skrývají zdi kláštera vzácné sakrální artefakty, historické knihy i hodnotné dokumenty. V klášteře žije stále několik mnichů a starají se nejenom o chod komplexu, ale podílí se i na práci v okolních vinicích.

o autorce

Petra Švehlová Stowasserová cestuje po celém světě a své zážitky sdílí se čtenáři na svém facebookovém profilu a blogu dovolenkarka.cz.

Petra Švehlová Stowasserová

V blízkosti vesnice Pyrgos můžete navštívit a nahlédnout do procesu zpracování místního vína ve dvou významných vinařstvích. Na cestě od kláštera se krátce zastavte ve vinařství Hatzidakis, které si zakládá na organickém pěstování a zpracování svého vína. Více času si pak naplánujte na návštěvu Santo Wines. Vinařství se řadí k nejvýznamnějším producentům řeckého vína, ale mezi cestovateli je oblíbené především pro svou polohu. Santo Wines se nachází přibližně ve středu ostrova Santorini, jen pár minut od vesnice Pyrgos.

Ti, kteří již zmíněné vinařství navštívili, mně dají jistě za pravdu, že je místem, které byste na ostrově Santorini rozhodně neměli vynechat. V odpoledních hodinách se sem při hezkém počasí vypravte za úchvatným výhledem na kalderu a nebudete litovat, pokud v restauraci zůstanete až do pozorování západu slunce. Se sklenkou místního vína a ochutnávkou tradičních specialit se tento romantický zážitek bude neodmyslitelně řadit mezi ty nezapomenutelné z vaší dovolené na ostrově Santorini.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...