Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
14. října 2017 6:10 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Kolumbijské Salento: Zastávka na známém gringo trailu

Zastávka na známém gringo trailu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zastávka na známém gringo trailu | foto: Honza Brotánek, HedvabnaStezka.cz

Kolumbie zažívá obrovský turistický boom. Rychle se zde, podobně jako třeba v Peru, vytváří tzv. “gringo trail”, trasa propojující nejznámějších turistická místa, která navštěvují zahraniční návštěvníci.

Pohled na Salento
Barevné domky v ulicích, Salento

Jedním z jejich pilířů je bezesporu městečko Salento v provincii Quindio v srdci kolumbijské kávové oblasti. Městeček podobných Salentu je v Kolumbii několik desítek, ale v žádném z nich si nemůže člověk bez znalosti španělštiny tak snadno prožít atmosféru kolumbijského venkova.

Salento je nejstarším sídlem v celé provincii Quindio. Centrem života v Salentu je náměstí s kostelem Panny Marie Karmelské. Ten měl původně dvě věže, ale po sérii zemětřesní na začátku 20. století byl přestavěn pouze s jednou věží. Zemětřesení jsou tu častá i dnes. To z roku 1999 srovnalo se zemí velkou část hlavního města provincie Quindio - Armenia.

Na náměstí stojí tradiční džípy Willys. Nejedná se kupodivu o turistickou atrakci, ale o běžné a jediné taxíky, které najdete na venkově v celé kávové oblasti. V Salentu mají jejich řidiči díky přílivu turistů opravdové žně. “Je to tak 20 let, kdy k nám začalo jezdit více turistů.”, říká Luis, sympatický řidič jednoho z džípů.

Náměstí lemuje i několik barů. Ten nejznámější je na severním rohu. Zábava kupodivu neprobíhá uvnitř, ale u stolků venku před barem. Turisté s omezeným rozpočtem, kteří nepotřebují sedět u stolků, se pivem, rumem nebo pálenkou s cukrové třtiny s anýzovou příchutí “aguardiente” občerstvují před sousedním krámkem. Už během prvního večera v Salentu člověk definitivně zahodí velkou část předsudků o Kolumbii. Když je dobrá nálada, tak později večer začnou veselí kolumbijští turisté na improvizovaném parketu na rohu náměstí tancovat v rytmech salsy nebo vallenata.

Po Královské ulici (“Calle Real”) kdysi přijížděli do Salenta po úmorné cestě přes hory z Bogoty a z Ibagué všichni cestující. Přijel sem tudy v roce 1830 dokonce i “osvoboditel” Simon Bolívar.

Pohled na Salento

Dnes původní silnice slouží jen hrstce farmářů a příležitostným cyklistům. Automobilisté z Bogoty přijíždějí do Salenta po moderní silnici přes město Armenia. “Calle Real” se přeměnila v pěší zónu obleženou obchůdky se suvenýry, restauracemi a kavárnami.

O víkendu a o prázdninách se po ulici prochází davy místních i zahraničních turistů. Přes týden je ulice mnohem klidnější. Pokud si chcete užít Salento bez turistů, stačí si brzy ráno přivstat. Teprve potom se sami mezi krásnými domy s malovanými balkony budete cítit jako na procházce kdesi v minulosti.

Schody na konci “Calle Real” vedou k vyhlídce, ze které přehlédnete nejen celé Salento, ale i jeho krásné okolí plné kávových plantáží, pastvin, mlžných pralesů a hor. Pokud je jasno, a to bývá často právě brzy ráno, je z vyhlídky vidět i špička nejvyšší hory v okolí - sopky Ruiz (5279 m n.m.) v národním parku Los Nevados. Právě výbuch této sopky v roce 1985 uvolnil ničivou lavinu, která během pár minut pohřbila město Armero a jeho více než 20.000 obyvateli. I dnes je sopka velmi aktivní a často se z ní kouří.

Salento si kupodivu i přes příliv turistů stále zachovává svůj tradiční ráz a atmosféru. Na vedlejších ulicích každý večer vycházejí místní babičky péci a prodávat kukuřičné placky “arepa” . Místním i zvědavým turistům jednu arepu prodávají za 400 pesos, tedy asi za 3 koruny. V krásně upravených hernách biliáru stojí u stolů venkované s ponči přes ramena, kloboucích a s lahví piva značky Poker v ruce. A u stolku v krámku s mléčnými dezerty usměvavá majitelka ochotně vysvětluje skupince německých turistů lámanou angličtinou, kam mohou vyrazit zítra na výlet

Kolumbie je levnější

Ještě před dvěma lety stálo 1000 kolumbijských pesos kolem 11 Kč, dnes z ně zaplatíme 7,50 Kč. Výborné obědové menu s polévkou, výborným druhým jídlem, čerstvým ovocným džusem a zákuskem předloni vyšlo na 85 Kč, letos jen na 60 Kč. Kolumbie pro nás výrazně zlevnila!

Jak se dostat do Salenta?

Letecky:

Nejbližší velká města jsou Armenia a Pereira. V obou dvou jsou letiště s častými spoji do Bogoty.

Autobusem:

Z autobusového nádraží v Armenia do Salenta vyjíždí autobus každých přibližně 20 minut. Do Armenia se snadno dostanete autobusy např. z Bogoty (8-11 hodin) a z Calí (4 hodiny).

Z Pereira vyjíždí autobusy přibližně každé dvě hodiny, o víkendu častěji. Pokud se vám nechce čekat, lze jet autobusem ve směru Pereira a oznámit řidiči, že chcete jet do Salento. Nechá vás u autobusové zastávky, kde projíždí časté autobusy Armenia - Salento. Pozor, nejprve musíte přejít silnici na druhou stranu! Do Pereira se snadno dostanete autobusem z Manizales (1 hodina) a z Medellínu (6 hodin)

Taxi:

Taxi z Armenia stojí dle vašich smlouvacích schopností okolo 50.000 pesos (80.000 z letiště), z Pereira cca 120.000 pesos (z letiště jen o trošku více).

Stravování

V Salentu najdete nespočet restaurací. Přes týden jsou některé z nich zavřené. Téměř všichni cizinci chodí jíst (pravděpodobně pod vlivem recenze v Lonely Planet) obědová menu do restaurace Rincon de Lucy. Za stejnou cenu se naobědváte (a dle mého názoru mnohem lépe) např. v restauraci La Gata Carola. Tradičním pokrmem je pstruh (trucha) s patacón (tenká smažená placka ze zeleného banánu) a hogao (zeleninová salsa, ve které se máčí “patacón”). Běžná cena 16 - 20 000 pesos.

Výlety a aktivity v okolí

Valle de Cocora
Krásná oblast s kolumbijskými národními stromy (tzv. vosková palma), které dorůstají až 60 metrů! Údolí ideálně navštivte mimo víkend, kdy je zaplavenou kolumbijskými turisty. Nesmírně fotogenické místo. Každou hodinu tam jezdí džípy za cca 30 Kč.

Kávové farmy v okolí
V blízkém okolí Salenta je spousta kávových plantáží. Některé z nich zpřístupnili své farmy turistům a během placené exkurze pečlivě vysvětlí proces výroby kávy a samozřejmě nechybí ani ochutnávka té nejlepší kávy!

Jízda na koni
Krásné okolí Salenta můžete poznat i ze sedla koně. Populární trasa vede k vodopádu Santa Rita u nedaleké vesničky La Boquía. Začátečníci spíše upřednostní jednodušší vyjížďky ve Valle de Cocora.

Jízda na horském kole
Díky několika půjčovnám horských kol můžete okolí Salenta poznat i ze sedla horského kola. Populární okruh vás zavede k řece Quindio, do vesničky La Boquía a k vodopádu Santa Rita a měří asi 20 kilometrů.

Národní park Los Nevados
Místní turistické agentury organizují několika denní treky do hor v národním parku Los Nevados. Pokud se odhodláte jít sami, ujistěte se, že máte dobré vybavení. Vysoko v horách je často deštivé počasí a mlhy. Nezkušení turisté tu snadno mohou zabloudit.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.