Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Lenošiví tuleni a led na jezeře Jökulsárlón. Island láká celý rok

Jezero Jökulsárlón na jižním pobřeží Islandu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jezero Jökulsárlón na jižním pobřeží Islandu. | foto: Martina Černotová, Lidovky.cz

Pod jedním ze splazů největšího islandského ledovce vzniklo v minulém století jezero Jökulsárlón, ze kterého se obzvlášť po natočení Bondovky Vyhlídka na vraždu v roce 1985 stala vyhledávaná turistická atrakce. Za slunečného dne, kdy světlo přidává ledu na působivosti, je to ideální místo, kde by člověk mohl strávit i několik hodin.

I když jde „jen“ o obrovské kusy ledu vyčnívající z ledové vody, nemohli jsme se jich nabažit. „Tenhle kus vypadá jako obří pohovka s polštářem!“ pracovala fantazie při pohledu na roztodivné tvary. Stejně jako ledovcová jeskyně (fotogalerii z jeskyně najdete ZDE), tak i ledovcová laguna se stále mění. Po chvíli se změnilo i centrum naší pozornosti, to když jsme spatřili tmavou skvrnku ve vodě, která se pohybovala. Jeden z tuleňů, co se ještě před chvílí vyvaloval na protější straně jezera, se připlaval trochu ukázal zvědavým turistům.

Čistý led v blízkosti sopky Grímsvötn

Když si led prohlédnete důkladněji, uvidíte na něm černé šmouhy. Místa, která se nelesknou a netřpytí. I v laguně zářící spoustou odstínů modré připomínají neustálou přítomnost sopek. Přímo pod ledovcem Vatnajökull se nachází nejaktivnější vulkán ostrova nesoucí jméno Grímsvötn. Jezero a jeho okolí se tak může kdykoliv sopečnou aktivitou zas razantně proměnit. Island je tedy místem změn, které probíhají různou rychlostí.

Jak je v Jökulsárlónu právě teď?

Proměny Jökulsárlónu můžete kdykoliv sledovat online prostřednicvím stránky livefromiceland.is.

Od jezera si můžete udělat krátkou procházku podél řeky na pláž, také se spoustou kusů ledu. Leží na písku a omývá je moře, které je docela „náladové“ -  občas vypadá, jako kdyby chtělo turisty odehnat dál a zaplaví silnější vlnou větší kus pláže. Naštěstí se nám podařilo před každou takovou vlnou utéct, i když občas to bylo jen tak tak.

Jezero Jökulsárlón na jižním pobřeží Islandu.
Jezero je pokryté kusy ledu roztodivných tvarů.

Kávu ne!

Pokud nemáte rádi jen nadšením překypující pohlednice z cest, nebo se po silnici číslo 1 z Reykjavíku chcete někdy vydat k ledovcové laguně, mohli byste ocenit nějakou radu na závěr. Nedávejte si v turistickém centru Jökulsárlónu kávu. Věřím, že pokud na upozornění časem zapomenete, vzpomenete si hned při prvním doušku. Jinak se milovníci kofeinu na moc místech ostrova zklamání ale bát rozhodně nemusí.

FOTOGALERIE

Místo protikladů, kde se sopky setkávají s ledovci. V jednu chvíli můžete stát...
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?