Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Muži v Česku jsou fajn, ale trochu líní, říká Australanka

Překvapuje mě vztah Čechů ke psům, říká Australanka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Překvapuje mě vztah Čechů ke psům, říká Australanka. | foto: Archiv: Sanjukta Das

Indka žijící celý život v Austrálii. Není divu, že Sanjuktu Das v Česku nejvíce překvapilo, že si tu s angličtinou nevystačí. Přestože jí chybí Melbourne, v Česku zatím zůstává. Říká, že Prahu si zamilovala, oblíbila si i některá tradiční jídla a zajímá ji zdejší historie.

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Nejvíce mě překvapilo, že tu není široce rozšířená angličtina. V obchodech, na vlakových nádražích a podobně. S tím jsem vůbec nepočítala. V zemích, kde jsem dosud žila, v Austrálii, Indii, Kuvajtu, byla angličtina běžná všude. Bylo překvapením zjistit, že angličtina není tak univerzální, jak se v cizích zemích předpokládá.

Kdo je Sanjukta Das?

Jednatřicetiletá analytička Sanjukta Das procestovala svět. Přestože je po rodičích Indka, narodila se v Kuvajtu, národností je ale Australanka. V současnosti žije v Česku a nevylučuje, že se přesune zase o kus dál. Je svobodná a bezdětná.

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodla, že tu chcete zůstat nastálo? Co vás k tomu vedlo?
Bylo to v srpnu 2012, kdy mi v práci nabídli jinou pozici a kamarádka mi řekla, že můžu bydlet u ní. Nijak zvlášť jsem předtím netoužila žít v Praze, ale díky zaměstnání a levnému ubytování bych to zvážila. Práce i bydlení mi naštěstí dopadly, a tak jsem se rozhodla pro delší pobyt.

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
Nedostatečná znalost angličtiny, i když je to i můj problém, že jsem se zatím nedokázala naučit lépe česky.

Lidovky.cz: Chodila jste někdy s Čechem, jací podle vás jsou?
Ano, mám tu zkušenost. Čeští muži mi připadají pohodoví, občas trochu líní, ale starostliví a přímí.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi? Jsou Češi slušní?
Ano, obrovské rozdíly. Na první pohled jsou Češi rezervovaní, někdy chladní a nepříjemní. Ale řekla bych, že když se prolomí první bariéra, jsou Češi přátelští, věrní a otevření, jako lidé všude jinde na světě. Třeba v Austrálii je běžné bavit s cizími lidmi, což se tady jen tak nevidí. Nejsem tu tak dlouho, abych posoudila postoje Čechů k dětem nebo starším lidem, ale fantastické jsou jejich postoje ke psům. V Austrálii taky milují své psy, ale v Čechách dostává vztah pána k psovi úplně jiný rozměr.

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Cizinci žijící v Česku mluví o naší zemi ve speciálu serveru Lidovky.cz: Český šok

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii? Je v ní něco, co vás zaujalo?
Ano, velice mě zdejší historie zajímá, především okupace nacisty a sověty.

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
Moc ne, ani v jednom případě. Dopřávám si je jenom občas, i když pivo jsem moc nepila ani předtím, než jsem se přistěhovala. Mám ráda pár věcí. Česnekovou polévku, svíčkovou, nakládaný hermelín, guláš nebo vepřové koleno.

Lidovky.cz: Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
To záleží na tom, jestli tu najdu někoho, s kým bych měla dlouhodobý vztah.

Lidovky.cz: Učíte se češtinu? Je pro vás v Česku její znalost nezbytná?
Učila jsem se česky, v předchozím zaměstnání poskytovali týdenní lekce. Teď už se neučím, vystačím si se základními slovíčky.

Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská? Co má vaše země výjimečného?
Nejvíc mi chybí kultura, počasí a celková nálada Melbourne, každé město má svou atmosféru a charakter. Miluji Prahu, stejně jako vždycky budu milovat Melbourne. Žila jsem tam většinu svého života, a je těžké specifikovat, co mi schází nejvíc. Nejspíš tamější kavárenská kultura, multikulturalismus a samozřejmě přátelé a rodina.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?