Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi jako řidiči mě děsí, jezdí příliš rychle, říká Kanaďan

Cestování

  7:00
Kanaďan, který bojuje za české barvy. To je hokejový obránce Nathan Oystrick hrající za pražského Lva v Kontinentální lize. Třicetiletý rodák z provincie Saskatchewan přestoupil do českého klubu loni a s týmem v premiérové sezoně dokonce postoupil do play off. Angažmá se mu zalíbilo natolik, že prodloužil smlouvu o další rok. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Český šok.

Nathan Oystrick v dresu HC Lev Praha v KHL. foto: www.levpraha.cz

Lidovky: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Největším překvapením pro mě bylo, jak šíleně Češi řídí. Jezdí velmi rychle a to mě někdy děsí.

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodl, že tu chcete zůstat nastálo? Co vás k tomu vedlo?
Vlastně jsem neměl jinou možnost, podepsal jsem smlouvu s hokejovým týmem. Tak jsme se sem se ženou přestěhovali a líbí se nám tu.

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
To, jak řídí a to, že se tu žije velmi rychle. Když jdete například nakupovat a všichni kolem vás spěchají. Nemůžete se pohybovat pomalu, protože jinak budete vystrčeni z eskalátoru. 

Kdo je Nathan Oystrick?

Urostlý obránce má už ve třiceti letech řadu zkušeností. V nejvyšších zámořských odehrál přibližně šest sezon a nastoupil dokonce i k 65 zápasům ve slavné NHL. Po ročníku 2011-2012 se však vydal do "neznáma" a podepsal kontrakt se Lvem Praha, který jako nováček vstupoval do KHL.

Lidovky.cz: Chodil jste někdy s Češkou, jaké podle vás jsou?
Nechodil.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi? Jsou Češi slušní?
Nezaznamenal jsem žádný větší rozdíl než to, že je tu život mnohem hektičtější, takže vám občas lidi nepomohou, protože jsou všichni ve spěchu. Ale myslím, že si velmi váží starších lidí a dětí a starají se o ně dobře. Nepříjemní lidé jsou v každé zemi. Mám zkušenost jen se slušnými lidmi. 

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Libí se vám? Je hodně odlišný od toho, na který jste zvyklý?

Pro mě je to těžké, protože nerozumím vůbec česky, takže když mi někdo vtipy přeloží do angličtiny, nedávají moc smysl a nejsou tak vtipné.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii? Je v ní něco, co vás zaujalo? 
Moc jsem  tom nepřemýšlel. Líbí se mi historické budovy v Praze. Zatím jsem však neměl možnost navštívit Pražský hrad, to chci podniknout už dlouho. Také jsem slyšel o nějakých podzemních vězeních. Celkově jsem ale o české historii nikdy moc nepřemýšlel.

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
Pivo mám rád a v Praze je nejlepší. Česká kuchyně je také skvělá, je trochu zvláštní. Máte jídla, které se trochu bojím ochutnat, ale už jsem jich měl hodně a chutnají mi. Knedlíky jsou skvělé, kachna a tatarák - lahůdka. Takže ano, česká kuchyně je dobrá.

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Cizinci žijící v Česku mluví o naší zemi ve speciálu serveru Lidovky.cz: Český šok

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Lidovky.cz: Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
To ne, jsem tu kvůli hokeji, až skončí sezona, jedeme s manželkou do Denveru a pak se sem vracíme na devět měsíců na další sezonu.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?
Nic o ní nevím a nesleduji ji.

Lidovky.cz: Učíte se češtinu? Je pro vás v Česku její znalost nezbytná?
Česky se naučit moc nesnažím, sem tam pochytím slova od kluků v týmu a naučil sem se pár slov a frází. Jestli je to nezbytné? Nevím, žiju tu již skoro dva roky a jak jsem říkal, jazyk jsem se nenaučil a přesto tu žijeme celkem bez potíží. Občas přijdeme někam, kde neumí tak dobře anglicky, jak bychom doufali nebo chtěli, ale vždy se nějak dorozumíme posunky a tak.

Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská? Co má vaše země výjimečného?
Občas mi chybí moje auto. Jezdíme městskou dopravou. Mohl bych si pronajmout auto, ale pak bych se musel naučit všechna pravidla a značky. Chybí mi americké jídlo a že si  nemůžu přečíst, co je na potravinách napsáno na etiketě, takže nevím, co přesně kupuji. Celkově jsem tu ale spokojený. 

Autor: