2. července 2010 15:50 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na dovolenou tento víkend vyráží milion Čechů

Pláže v Chorvatsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pláže v Chorvatsku. | foto: Shutterstock

PRAHA Téměř milion Čechů vyráží v těchto dnech na letní dovolenou. Důvod je nasnadě - přichází jediný prodloužený víkend letošních prázdnin. A během čtyř dnů volna už se dá ledacos podniknout. Bezpečnost by proto měli mít na paměti řidiči. Na silnicích bude především v pátek odpoledne a kvečeru pořádně rušno.

V pondělí 5. července Češi slaví Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, v úterý si pak dnem volna připomínají upálení misra Jana Husa. To znamená pro většinu Čechů čtyři dny volna za sebou. Téměř milion z nich se proto chystá vyrazit na letní dovolenou.

Podle Asociace českých cestovních kanceláří (AČCK) tento víkend míří přibližně 400 tisíc Čechů do zahraničí a 550 tisíc Čechů stráví v těchto dnech dovolenou v tuzemsku.

Tuzemsko vítězí

Češi stráví ročně 10,4 milionu dovolených. Z toho 5,9 milionu v tuzemsku a 4,5 milionu v zahraničí.

Zahraniční dovolenou strávilo loni nejvíce Čechů v Chorvatsku (814 tis. osob), následuje Slovensko (662 tis.), Itálie (553 tis.), Řecko (393 tis.), Rakousko (257 tis.), Francie (184 tis.), Egypt (177 tis.).

Vzhledem k tomu, že 62 procent lidí cestuje na dovolenou autem a 15 procent autobusem, na silnicích bude nacpáno. A to zejména na hlavních tazích do chorvatska, Itálie a na Slovensko. Právě v těchto zemích podle AČCK stráví dovolenou polovina Čechů, kteří vycestují na dovolenou do zahraničí.

Problému velkých zácp na silnici se letos začaly nově přizpůsobovat chorvatská ubytovací zařízení a cestovní kanceláře. "Nabízí i turnusy mimo pravidelnou cirkulaci víkend - víkend, je tedy možno jet na dovolenou i třeba od poloviny jednoho týdne do poloviny dalšího, jelikož největší zácpy jsou právě o víkendech, kdy se mění turnusy dovolenkářů," uvedl mluvčí asociace Tomio Okamura.

Ti, kteří se rozhodli pro dovolenou v tuzemsku, se mohou těšit na opravdu letní slunečné počasí. Teploty by podle meteorologů měly vystoupat během víkendu nad třicítku, V Čechách a na jihu Čech bude rtuť v teploměru atakovat hranici 34 stupňů.

Čtěte více:

Teploty přes 30 stupňů Celsia hlásí i z chorvatských destinací. Teplota moře u chorvatského a italského pobřeží se pohybuje kolem 23 stupňů Celsia, nejteplejší vodu o 25 stupních naměřili u pobřeží chorvatského poloostrova Istrie.

spaŠárka Pálková

Najdete na Lidovky.cz