13. srpna 2014 14:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na nejvyšší hoře Slovinska zažijí národní hrdost také turisti z Čech

Na vrcholu slovinského Triglavu se tyčí také česká vlajka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na vrcholu slovinského Triglavu se tyčí také česká vlajka | foto: Michaela Poláková

Nejvyšší hora je pro každou zemi jakýmsi symbolem, bodem, na kterém by měl alespoň jednou za život stanout každý její obyvatel. Slovinci si své hory považují natolik, že ji umístili i do státního znaku a na vlajku. Na vrcholu Triglavu, dominanty Slovinska i celých Julských Alp, ale národní hrdost zažijí překvapivě také turisti z Čech.

Po výstupu do výše 2864 metrů, který se neobejde bez základního ferratového vybavení, lana a helmy, zažije asi každý horal nejdřív ze všeho opojný pocit dobytí a začne si užívat široký rozhled do malebného údolí lemovaného vápencovými skalami. Ne nadarmo bylo území kolem Triglavu v roce 1961 vyhlášeno národním parkem...

Kolem české vlajky na nejvyšší hoře Slovinska se scházejí čeští turisti

Kolem české vlajky na nejvyšší hoře Slovinska se scházejí čeští turisti

Na vrcholu hory se vyjímá nevelká plechová stavba ve tvaru rakety, takzvaný Aljaževův Stolp, který původně sloužil jako úkryt před bouří. Budova, do které by se však vtěsnali maximálně čtyři lidé, dostala jméno podle faráře Jakoba Aljaževa, který v roce 1894 koupil vrchol Triglavu za jeden rakousko-uherský zlatý. Turistům dnes slouží hlavně jako symbol vrcholu, kulisa, u které pózují a fotografují se.

O kousek dál se turisti fotí také, zdaleka už ale ne všichni. Pár metrů za budkou se totiž vyjímá ono „překvápko“ - česká vlajka. Tyčí se mezi kameny a kolem ní se nadšeně seskupují skupinky českých turistů. Ano, zrak nás opravdu nešálí...


Pohlednice z cest na větší mapě

Se státním symbolem se Češi fotí, krajani se navzájem zdraví a na vrcholu nejvyšší hory Slovinska vytvářejí malý český tábor. Vlajka zde evidentně není příliš dlouho, onen krajan, který ji zde ale zanechal, si za svoji nápaditost zaslouží pochvalu.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz.

Michaela Rozšafná

Autor

Michaela RozšafnáMichaela.Rozsafna@lidovky.czČlánky

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.