Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nejkrásnější české vinice? Přinášíme deset tipů

Vinice - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vinice - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

Moravské nebo české vinice? Pálava nebo Pražský hrad? Kam se vydat, když chcete navštívit nejkrásnější vinice v Česku? Server Lidovky.cz přináší deset tipů. Podívejte se.

Říká se, že moravská vína jsou nejlepší. Vinohrady se táhnou krajinou moravskou krajinou a často nelze poznat, kde jedna vinice končí a kde začíná druhá. Ale i v Praze se pěstuje kvalitní víno. Jaké vinice jsou ale nejkrásnější?

Mikulovská vinařská podoblast (Pálava)
Hřeben Pálavy je zaříznutý do meandru řeky Dyje je nepřehlédnutelnou dominantou nejjižnějšího cípu Moravy. K rozvoji vinařství došlo v oblasti ve 12. století, kdy se Mikulovsko a Valticko stalo součástí panství rodu Lichtenštejnů. Obchodem s vínem se živila šlechta i měšťané.

Pálava

Pálava

Vinice Gröbovka
Pražská vinice je zapsána jako kulturní památka. její počátky sahají až do 13. století. V roce 2009 byl zahájen provoz vinného sklepa na historické viniční trati Gröbovka na Vinohradech. Sklep situovaný přímo ve východní části vinice zpracovává výhradně zde vypěstované hrozny.

Grébovka

Grébovka

Zámek Mělník
Zámecké sklepy pocházejí ze 14. století a rozkládají se na třech podlažích. Nejhlubší patro leží pod zemí 12 metrů. V zámeckém sklepení probíhají degustace těchto vín pod vedením zámeckého sklepmistra. Nejznámějším zdejším vínem je Ludmila.

Mělník vinice

Mělník vinice

Vinice Šobes
Vinice Šobes leží v meandru řeky Dyje. Odborníci ji řadí mezi mezi deset nejkvalitnějších evropských vinařských poloh. V letních měsících můžete přímo na vinici ochutnat místní vína. Šobes leží v Národním parku Podyjí.

Vinice Šobes

Vinice Šobes

Vinice na Pražském hradě
Svatováclavská vinice na Pražském hradě je nejstarší českou vinicí. Založena byla v 10. století a své jméno získala podle legendy o sv. Václavovi, který prý chtěl po otci pozemek, na kterém by mohl pěstovat mešní víno.

Nejvýraznějším zásahem ve Svatováclavské vinici se stala kaskádovitá pergola na nově vytvořeném náspu.

Nejvýraznějším zásahem ve Svatováclavské vinici se stala kaskádovitá pergola na nově vytvořeném náspu.

Čejkovice
V oblasti Čejkovic (vinařská podoblast Velkopavlovická) se daří především nejenom těmto odrůdám: Tramínu, Moravskému Muškátu, Rulandskému modrému a Modrému Portugalu. Templářské sklepy Čejkovice spojují svou historii s příchodem tajemného řádu templářských rytířů ve 13. století. Se stavbou templářské tvrze se začínají budovat i vinné sklepy.

Čejkovice

Čejkovice

Vinice Sukov
Vinné sklepy Kutná Hora se snaží o obnovení tradice pěstování révy na Kutnohorsku. Vinice je jako jediná ve vinařské oblasti Čechy provozována ekologicky, nepoužívají se zde chemické postřiky. Od roku 2009 nesou vína označení BIO.

Vinice u Kutné Hory

Vinice u Kutné Hory

Vinice Salabka
První zmínky o vinici Salabka se objevují ve 12. století. Jméno dostala po Janu Kašparu Salabovi, který ji založil v roce 1769. Dlouhé roky byla vinice nevyužívaná, v roce 1955 prošla obnovou. Oblast Salabka v pražské Troji, ve které se vinice nachází, byla v roce 1982 zapsána jako přírodní chráněné území.

Moravské vinice - ilustrační foto.

Vinice Salabka

Vinice Tři duby
Název dostala vinice ve Stošíkovicích na Louce v okrese Znojmo podle dubů, které jsou vidět i z dálky. Viniční trať byla obnovena v letech 2000 až 2004.

Vinice u Tří dubů

Vinice u Tří dubů

Roudnice nad Labem
Roudnické vinice leží na stráních při řece labi. Nejznámější je asi historická vinice Sovice, odkud pochází ta nejlepší roudnická vína.

Vinice Sovice

Vinice Sovice


Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker
SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker

Kdo by neměl rád puding? Chutná skvěle samostatně, se šlehačkou a čerstvým ovocem, ale i jako náplň do dortů. Navíc je přirozeně bezlepkový. Nyní...