20. srpna 2012 14:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Morava zamyká vinice s hrozny. Vinobraní je na spadnutí

Od zaražení hory se nesmí vstupovat do vinohradů, na to dohlížejí takzvaní hotaři. Na snímku je přísaha hotařů.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Od zaražení hory se nesmí vstupovat do vinohradů, na to dohlížejí takzvaní hotaři. Na snímku je přísaha hotařů. | foto: ČTK

Na jižní Moravě vinaři symbolicky zamykají vinice s dozrávajícími hrozny. Slavnost takzvaného zarážení hory je vždy předzvěstí blížící se sklizně a vinobraní. V různých obcích má různé folklorní podoby a často poutá zájem turistů.

Sobotu si pro zarážení hory vybrali třeba ve Strážnici na Hodonínsku nebo Vlkoši u Kyjova. Další obce následují v druhé půli srpna, případně začátkem září.

Kam na zarážení hory?

Příští sobotu je zarážení hory na programu v Kobylí a Tvrdonicích na Břeclavsku. V první zářijový den následují vinařské slavnosti v Němčičkách, Hustopečích, Hovoranech či Prušánkách.

"Historicky mělo zarážení hory přísná pravidla, ale dnes je tato obnovená tradice zajímavou příležitostí potkat se a pobavit s přáteli a známými u dobrého vína. Akcí podobného typu každý rok v různých obcích přibývá," řekl ředitel Vinařského fondu ČR Jaroslav Machovec.

Po obřadu do vinohradu nikdo nesmí
Tradice má kořeny ve středověku, kdy museli vinaři ochránit zrající hrozny až do vinobraní, a to jak právními prostředky, tak i modlitbou ke svatým patronům. Po obřadu, při němž se "zarážala hora viničná" nesměl do vinohradu nikdo kromě majitele a takzvaných hotařů, kteří hlídali víno před zloději a špačky. Porušení zákazu se přísně trestalo. Hrozen si směli pro osvěžení v horkém dni utrhnout jen nemocní lidé, případně těhotné ženy.

Vinaři vztyčují opentlené májky, dozdobené kyticí květů a révovým věncem. Kolem ní pak zatlučou 12 dřevěných kůlů jako symbol celoroční vinařovy práce.

Vinaři vztyčují opentlené májky, dozdobené kyticí květů a révovým věncem. Kolem ní pak zatlučou 12 dřevěných kůlů jako symbol celoroční vinařovy práce.

Dnešní folklorní pojetí většinou zahrnuje vztyčení opentlené májky, dozdobené kyticí květů a révovým věncem. Kolem ní vinaři zatlučou 12 dřevěných kůlů jako symbol celoroční vinařovy práce. Někde vinaři sehrají humorně laděnou scénkou, jinde hotaři skládají přísahy. Nechybí kroje, slavnost obvykle doprovází cimbálová muzika a zpěv lidových písní.

"Zatímco blížící se velká vinobraní představují společenské akce s bohatým programem a populární hudbou, zarážení hory bývají komornější, s větším důrazem na folklor a pěstování révy, kterým celý příběh vína vlastně začíná," uvedl Machovec.

Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.