Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

NOMÁDI: Cesta po Evropě a hledání nedotčené přírody

Řecko - spaní na divoko tu není žádný problém | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko - spaní na divoko tu není žádný problém | foto: Eagles

Moji dva nejmilejší lidé mě pojmenovali Vítek. Jsem pojízdný dům Mercedes Benz Vito cdi110 a byl jsem vyroben roku 1999. Ve skutečnosti jsem opravdu ožil, až když mě koupili moji součastní majitelé. Poté, co si mě vzal do parády Michal, následovalo pár pracovních zimních týdnů. Nejprve mě celého odstrojil a pak mi od začátku dával novou podobu.

Mám nové zateplení, dřevěné obložení, lino, topení, světla, závěsy, otočnou sedačku, solární panely, úložné prostory, kuchyňskou linku s vařičem a gauč s hezkým potahem, který se rozkládá na postel. Myslím, že jsem fešák a to jen díky Michalovi. Mám obsah motoru 2.2, jezdím s průměrnou spotřebou 8l/100km a moji úlohou je bezpečně vozit náš tým.

Kdo jsou EAGLES?

V současnosti má náš tým tři členy - Markéta(25), Michal(27) a Vítek(18). My dohromady si říkáme EAGLES. Jestli se ptáte proč, tak to není proto, že jsme draví nebo tak něco. Je to jednoduché. Michal se jmenuje Vorlíček a říká se mu Vorli. Jen náš kamarád Filip mu říká Vorel - v angličtině eagle. Když Markéta a Michal přijeli do Anglie, začal jim Filip říkal Vorlovi a jim se to začalo líbít. Když pak přemýšleli, jak si budou říkat, EAGLES byla jasná volba. Určitě vás zajímá, jak se dali dohromady a já vám to povím, ale nečekejte žádnou lovestory. Seznámili se, ale cesty se jim rozešly. Za nějakou dobu je však osud svedl dohromady a oni se zamilovali. Brzy na to odjeli pracovat do Windermere v Anglii, kde byli deset měsíců a vydělávali. Právě tam se zrodil plán pořídit si mě, útulného bydlíka, a vydat se v něm na cesty. Už od mala totiž rádi cestovali a časem se právě cestování stalo jejich vášní.

Cesta po Evropě

Plánování je s nimi těžké. Často své plány mění ze dne na den či z minuty na minutu. Základní myšlenka plánu však pořád zůstává stejná. Chceme cestovat! Plán je tedy takový, že budeme rok objíždět státy Evropy a budeme se snažit žít a cestovat nízkonákladově.

V tuto chvíli za sebou už máme Slovensko, Maďarsko, Srbsko, Rumunsko, Bulharsko, Řecko, Albánii, Montenegro a část Chorvatska. Spousta států nás teprve čeká, ale už teď víme, že tahle cesta, byla naší nejlepší volbou. Jejich volbou. Poznáváme místa, o kterých se nám ani nesnilo. Prozkoumáváme krásy nedotčené přírody. Poznáváme nové lidi a děláme si nové přátele. Užíváme si jeden druhého a radujeme se ze svobody, kterou nám tento styl života dává.

Život na cestách nám otevírá oči a dává nové možnosti. Jsme štastní a o to přeci jde. Nechceme žít, tak jako většina lidí. Nechceme žít, tak jak se nám říká, abychom žili. Nechceme trávit každý den v práci, která nás nebaví. Nechceme splácet hypotéku s přemrštěným úrokem. Nechceme, aby nám společnost udávala směr. Nechceme se spokojit s myšlenkou, že na dovolenou pojedeme jednou či dvakrát ročně. To nám nestačí. Aspoň zatím ne. Chceme si si svůj směr najít sami. Dospět k němu. Chceme být pány svého času. Strůjci svého štěstí. Nechceme, aby nám život proklouzl mezi prsty. Nestačí nám jen přežívat. Chceme žít! A chceme žít šťastně a spolu. To jsou důvody, proč náš tým dělá to, co dělá. Cestujeme, protože to milujeme a naplňuje nás to.

Hledáme nomády nového věku!

Máte podobné zážitky, cestujete podobně zajímavým vozem a máte pěkné fotky?

Napište nám na internet@lidovky.cz. Do předmětu napište Nomádi.

Vanlife

Život v domečku na kolech, jak mi často říkají, je skvělý a vůbec to není tak náročné, jak se může zdát. Přiznávám, že jsme z obývání tak malého prostoru měli trochu obavy. Ty se však rychle rozplynuly a my si to užíváme. Bydlení na přibližně třech metrech čtverečních vás naučí skromnosti. Navíc zjistíte, že spoustu věcí, bez kterých si nedovedete běžný život představit, nepotřebujete.

Spousta věcí se tak stane nepotřebným luxusem a vy si uvědomíte na čem opravdu záleží. Místo shromažďování věcí jsme začali shromažďovat vzpomínky, které nám zůstávají z míst našich návštěv. Svým spolubydlícím poskytuji kuchyň, ložnici, obývák, pracovnu, šatnu, předsíň, jídelnu, koupelnu a naší zahradou je celý svět. Vanlife nám dává vše, co potřebujeme.

Toto všechno a mnohem více jsme my. A Eagles jsou právě na cestách. Plníme si svůj sen a ukazujeme, že to jde. Sami jsme potřebovali nějakou inspiraci a teď chceme být inspirací my. Více o najdete ZDE.

Albánie - uvnitř kaňonu
Slovensko - Bojnický zámek

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!