Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

NOMÁDI: Expedice Tatra kolem světa 2 prošla koronavirovou krizí. Posádku opustili čtyři členové

Nejsledovanější tuzemská expedice posledních týdnů má za sebou těžké období.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejsledovanější tuzemská expedice posledních týdnů má za sebou těžké období.... | foto: Tatra kolem světa 2

Nejsledovanější tuzemská expedice posledních týdnů má za sebou těžké období. Nejprve se cestovatelům nepodařilo překročit turecko-gruzínskou hranici, pak část posádky odmítla pokračovat v cestě.

Expediční tatrovka musela výrazně změnit své plány. Místo aby postupovala na sever, míří po tureckých silnicích na jih, směrem ke Středozemnímu moři. „Jeden z cestovatelů neustále sledoval internet, řešil věci kolem koronaviru a obcházel s tím ostatní. Nakazil je obavou, že se nebude moci vrátit do Česka. Byla kolem toho vzrušenější debata. Nakonec čtyři členové výpravy expedici opustili a odjeli domů. Vysadili jsme je na letišti v Karsu,” říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Marek Havlíček, jeden z otců projektu, který je na místě v Turecku.

Lidovky.cz: V Česku se teď nesmí vycházet na ulici bez roušky. Nosí Turci roušky či šátky kvůli koronaviru? A nemyslím teď konzervativnější turecké ženy, které bez šátku neopouští domov…
Dneska jsem se na to soustředil. Projížděli jsme osmdesátitisícovým Karsem, i menšími městečky a viděl jsem celkem jednu paní s rouškou na obličeji.

Lidovky.cz: Takže to nevypadá na nějaké velké koronavirové cvičení.
Jsme teď úplně na východě, u arménských hranic. V televizi je vidět, jak v Istanbulu dezinfikují městskou hromadnou dopravu. Včera jsme byli v restauraci a paní nám říkala, že už virus na Turecko dolehl a že spousta restaurací má kvůli němu zavřeno. Strach tady je. Když si pustíš v autě rádio, tak v každé větě to slovo zazní. Žádnou paniku tady ale nevidím.

Expediční tatrovka musela výrazně změnit své plány. Místo aby postupovala na...
Expedice Tatra kolem světa 2 prošla koronavirovou krizí

Lidovky.cz: Dneska měla expedice Tatra kolem světa 2 těžký den. Co se dělo na palubě?
Na expediční tým dolehla nejistota. Měli jsme tady deset cestovatelů, kteří s námi vyrazili na tuhle etapu. Jeden z nich neustále sledoval internet, řešil věci kolem koronaviru a obcházel s tím ostatní. Nakazil je obavou, že se nebude moci vrátit do Česka. Krize vyvrcholila dnes, byla kolem toho vzrušenější debata. Nakonec čtyři členové výpravy expedici dnes opustili a jeli domů. Vysadili jsme je na letišti v Karsu.

Lidovky.cz: Co teď budete dělat? Cestovat po severovýchodním Turecku?
Teď jedeme směr jih: nejdříve k hoře Ararat, pak k jezeru Van. Poslední týden jsme zažívali teploty pod nulou. Venku se nedalo pořádně pobývat. Všichni jsme nastydlí. Pojedeme po vedlejších cestách, chceme prozkoumat jih země, kde je teplo.

Lidovky.cz: Byl ten bod zlomu, který rozštěpil výpravu, neúspěch na turecko-gruzínské hranici, přes kterou vás nechtěli pustit?
Ano. Myslím, že kdybychom přejeli, tak krize nevygradovala. Dostali jsme na české ambasádě informaci, že 18. se zavírají hranice. V Ankaře jsem sedli do auta a jeli 1200 kilometrů prakticky nonstop. Ujeli jsme to za šestadvacet hodin. Termín jsme stihli, ale hranice už byla uzavřena. Strávili jsme tam celý den, nakonec vyšlo najevo, že se Turci a Gruzínci neoficiálně dohodli nikoho nepouštět už o den dřív. Celá ta nonstop akce byla zbytečná. Český velvyslanec v Ankaře se nám velmi snažil pomoci, stejně tak ambasáda v Gruzii, ale ani jejich intervence hranici neotevřela.

Lidovky.cz: To vypadá, že se o vás čeští diplomaté starali až nadstandardně…
Ano, jak ambasáda v Turecku, tak i úřad v Gruzii. Jsme jsme pravidelně ve spojení. Určitě palec nahoru. Bavíme se i o případných krizových scénářích.

Lidovky.cz: Máte signály, že expedici hrozí karanténa od místních úřadů?
Až na turecko-gruzínskou hranici s námi jela dvojice Čechů. Takový doprovod, cestovali passatem i se svým psem. Když jsme se nemohli dostat do Gruzie, tak se otočili a chtěli se vrátit domů. Zadrželi je turečtí vojáci, dali je do karantény.

Lidovky.cz: Máte o nich nějaké zprávy?
Ano, z karantény je pustili. Sedli do auta a jeli na turecko-bulharskou hranici, chtěli domů. Hranice už byla zavřená. Nemohli zemi opustit ani letecky, protože do Turecka přijeli autem. To zdejší legislativa neumožňuje. Pomohla ambasáda. Vyjednali pro ně výjimku a pomohli jim dostat do letadla i psa. Pan velvyslanec jim hodně pomohl.

Lidovky.cz: Vy neuvažujete, že zvolíte stejný scénář? Že expedici přerušíte, tatru zaparkujete v Turecku a pojedete všichni do České republiky?
Měli jsme cestu krásně naplánovanou. Věděl jsem, že v jednu hodinu se podívám doleva a uvidím vzácný kostel, že ve čtrnáct čtyřicet se otočím hlavu doprava a bude tam jezero a říkal jsem si, že to bude nuda. A že mě nic nepřekvapí. Strašně jsem se pletl. Ale o tom to cestování je. Sundat kalhoty, vrátit se domů a říct: Expedice Tatra kolem světa 2 skončila, zválcoval ji koronavirus, když auto jezdí, tým funguje a ještě je kam zamířit, to ne. Chtěli jsme lidi inspirovat.

Jsme teď úplně na východě, u arménských hranic. V televizi je vidět, jak v...

Lidovky.cz: Takže plán je?
Měsíc, možná dva cestovat po Turecku. Pak se uvidí. Do Íránu určitě nepojedeme, tam je situace s postupem nákazy komplikuje čím dál víc. Dál jsme měli zamířit na Kavkaz. Doufám, že za dva měsíce se situace uklidní a pustí nás do Ruska a pak budeme pokračovat na východ.

Lidovky.cz: Auto funguje?
Dolaďovali jsme věci v nástavbě, hlavně prvních čtrnáct dní. Z „podvozkových” věcí nás trápila geometrie, což se projevovalo přehříváním dvou kol úhlopříčně. Upozornila nás na to diagnostika, kterou je auto prošpikované. Stačilo o zub posunout torzní tyč a bylo po problému. Prostě takové porodní bolesti. 

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?