Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

NOMÁDI: Kočovný život po Asii, digitální nomádství a stopování na Balkánu

Zima v Thajsku na ostrově Koh Kood - 2016 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zima v Thajsku na ostrově Koh Kood - 2016 | foto: Tomáš Procházka

Letos je to už 10 let, co jsem naplno propadl cestování po Asii a kočovnému životnímu stylu. Moje cesta k nomádství vedla přes první prostopované kilometry po Balkánu pouze s krosnou a pár korunami v kapse a přes studium vietnamistiky na FF UK, které definitivně určilo oblast světa, do které jsem se bláznivě zamiloval, a ve které dnes střídavě s Evropou žiju.

Studium a život ve Vietnamu

Už během studia jsem věděl, že mě naplňuje cestování především na východ od našich hranic, takže když jsem dostal nabídku učit studenty ve Vietnamu Češtinu, tak jsem neodmítl a odjel jsem tam v roce 2010 na jeden semestr učit. Hned o rok později jsem se do Vietnamu vrátil na další skoro osmiměsíční cestu, při které jsme s tehdejší přítelkyní projeli Vietnam a Kambodžu na starých čínských skútrech. Po návratu mě čekaly státnice a další osud cestování byl ve hvězdách…

Digitální nomádství

Svého toulavého života jsem se ale vzdát jen tak nechtěl. Spustil jsem proto web Vietnamisa.cz, kde pomáhám cestovatelům s jejich cestami do Vietnamu a dalších asijských zemí a díky tomu jsem měl možnost hned další rok vyjet zpět do jihovýchodní Asie. Tenkrát jsem začal cestovat spíše pomaleji a během roku a půl jsem navštívil všechny okolní země. Již na vysoké škole jsem se začal zajímat o jógu, a protože jsem sám potřeboval si ztuhlá záda při práci na počítači protáhnout, začal jsem s ní naplno a založil jsem další můj web SpojujeNasJoga.cz, který propojuje lidi s podobným zájmem a celkově šíří povědomí o zdravém životním stylu.

Kde najdete víc?

Roky plynuly a bylo pro mě stále těžší se vracet zpět do Evropy a to především proto, že jsem v Česku neměl vlastní pokoj či byt, kde bych mohl přes léto zůstat. Od nápadu k realizaci sice uplynulo pár let, ale výsledkem bylo, že jsem si na léto pořídil starou dodávku, ve které trávím na cestách velkou část času, když zrovna nejsem ve jihovýchodní Asii.

Evropská léta v dodávce

Předchozí majitel autu říkal „Evžen“, takže mně nezbylo nic jiného, než na tradici navázat a Evžen – Mercedes-Benz 212D je posledních 5 let mým domovem a kamarádem na cestách. Podnikli jsme takhle spolu spoustu kratší i delších cest. Opět, jak je mým dobrým zvykem, spíše na východ. Asi nejhezčí a také nejdelší byla okružní cesta přes Rumunsko a Řecko, kdy se ke mně na cestě přidávali kamarádi. Vždy alespoň na pár týdnů se mnou někdo v Evženovi cestoval, takže jsem nemusel bojovat se samotou, jak by to na první pohled mohlo vypadat.

Momentka z cesty Tomáše Procházky.
Momentka z cesty Tomáše Procházky.

Thajsko a co bude dál?

V Thajsku jsem si našel přítelkyni, která vytváří designové ekologické produkty z přírodního kaučuku a od té doby vedeme nomádský život spolu. Léto v Česku a Evropě a přes zimu jsme v Thajsku odkud podnikáme a cestujeme na motorce buď po Thajsku nebo okolních zemích. Pokud bych měl doporučit pouze jednu zajímavou motorkářskou destinaci v JV Asii, tak by to pro ty dobrodružněji založené byl určitě sever Laosu. Na terénní motorce si tam užijete nespočet zážitků a podíváte se do oblastí, kam se běžný turista díky těžkému terénu pravděpodobně ještě dlouho nepodívá.

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Parkuj na modré | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!