Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 4 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Obec Potštejn. Jak šlechtický rod Chamaré hledal neúspěšně na hradě poklad

Letecký pohled na zámek Potštejn. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letecký pohled na zámek Potštejn. | foto: DSOHP

POTŠTEJN Obec Potštejn na březích řeky Divoké Orlice se pyšní hned nejméně třemi významnými turistickými lákadly - barokním zámkem s bohatým programem, působivým hradem se zajímavou pověstí a minipivovarem oceňovaným na světových soutěžích.

Zámek rodu Chamaré

Potštejnský zámek je krásná ukázka barokní architektury.  Historicky je  spojen se šlechtickým rodem Harbuval-Chamaré. Zámek láká na krásně udržovanou zámeckou knihovnu a také reprezentační Mramorový sál, ve kterém stále visí původní lustry z českého křišťálu.

 Zámek vlastními silami zrekonstruovalia uvelebili manželé Nováčkovi a velký kus práce je vidět i v luxusních ubytovacích prostorách pro návštěvníky. Ten, na koho zámek Potštejn ale cílí především, jsou děti. Pro ty je připravena řada zážitkových programů. Například takový Bubákov, výprava do zámeckého sklepení za duchem loupeživého rytíře Mikuláše z Drslavic, vyděsí děti i dospělé. 

Krásy místního hradu

Prakticky z celého Potštejnského okolí je vidět silueta hradu na kopci. Pohled je to obzvláště působivý v noci, kdy je hrad osvětlen. Pověst praví, že na hradě je ukryt poklad loupeživého rytíře Mikuláše, který nakonec neslavně zahynul v troskách velké věže při obléhání hradu. Neobléhal ho nikdo jiný než moravská markrabě Karel, budoucí císař Karel IV. 

Hrad Potštejn sloužil jako sídlo i loupeživému rytíři Mikulášovi ze Zdrslavic.
Síla podzimu a hrad Potštejn.

Pověstí o Potštejnském hradu byl fascinován i zámecký pán, hrabě Jan Antonín Chamaré, který si jeden z latinských nápisů na zdech hradu mylně vyložil jako důkaz, že se Drslavicův lup nachází v četných podzemních chodbách. Začal tedy kopat a poklad pochopitelně nenalezl. Zasloužil se ale o postupnou destrukci celého hradu, protože ten se, nebezpečně podkopán, začal hroutit pod vlastní vahou. Pokladem byl ale fascinován i Alois Jirásek, který na hrad zasadil svou povídku Poklad z roku 1881.

Dnes se o zříceninu stará obec. Ta dokonce dala dohromady speciální stavební„komando“, takzvaný Dědkostav, který ho dává dohromady. Dědkostav tvoří místní důchodci a stavební práce probíhají vlastními silami a také s notnou dávkou nadšení. A že je to na hradě, který například získal krásnou novou kapli (o svatební obřady je na hradě prý velký zájem), okamžitě vidět.

Tak zajdeme na jedno

Dalším turistickým lákadlem Potštejna je minipivovar Clock. Ten nabízí celou řadu řemeslných piv, včetně silných speciálů nebo piva „uzeného“. Však co je lepší, než se s vychlazeným mokem po západu slunce posadit na pivovarskou zahrádku a obdivovat majestátní hrad?

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...