Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

NOMÁDI: Opravdová cesta kolem světa aneb Život se má užít

Kolumbie – ztraceni v kolumbijských horách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolumbie – ztraceni v kolumbijských horách. | foto: Bigtrip.cz

Druhá část o více jak dvouleté cestě kolem světa v botaskách, ve škodovce a s rybičkou v kapse.

Možná jste již na začátku roku 2018 postřehli článek o naší cestě kolem zeměkoule, kde jsme se věnovali Africe. Pokud ne, můžete si ho přečíst v archívu ZDE.

Pokud ano, již víte, že jsme vyjeli autem bez 4x4, bez GPS a především bez dostatku peněz. Pokud ne, tak teď již to víte. Spoustu věcí jsme dostatečně nepromysleli což s sebou přinášelo spousty zajímavých situací. Některé byly závidění hodné, jiné výrazně méně. V porovnání s Afrikou, nebyla Jižní Amerika o nic méně výživnější.

Brazílie - Rio de Janeiro - před slavnou sochou Ježíše na hoře Corcovado.
Brazílie - Rio de Janeiro – boží výhledy.

Tentokrát tedy o Jižní Americe, kde jsme museli hned v úvodu bojovat s celníky o naše auto, dojeli až na konec světa, přežili útok divoké pumy… o stejně šílené a podmanivé Jižní Americe, kde vám uhrane magická krása Patagonie, hlavu zamotá výška And a kde vás současně okouzlí indiánské barvy stejně jako jedinečné památky.

Ani v případě Jižní Ameriky nelze odpovědět na nejčastější dotaz „kde se nám líbilo nejvíce“. Jedná se o kontinent plný vášně a temperamentu, tisíců barev, chutí a přenádherné přírody. Kontinent, který je drsně krásný, kde poušť střídá led, bezvětří vichřici a kde stejně jako všude na světě zažijete neuvěřitelná setkání se skvělými lidmi.

Karneval v Rio de Janeiru a vodopády Iguazu

Zatím co se naše auto zavřené v kontejneru houpalo na vlnách někde uprostřed Atlantiku, my se přesunuli do Ria de Janeiro, kde jsme se pro změnu houpali v rytmu samby.
Trochu tomu chtěla náhoda a my se s přesunem do Jižní Ameriky trefili přesně do karnevalu, který je hned po fotbale největším svátkem v zemi. Tisíce lidí celý týden proudí ulicemi města, tančí v rytmu samby a svými úsměvy a barevnými kostýmy rozzařují městskou šeď.

Brazílie - Sambo drom – karneval roztančí každého.

Dostat se do víru roztančeného davu v ulicích Ria je opravdový zážitek, stejně jako když se pod vámi třese tribuna na slavném Sambo dromu, kde se odehrávají hlavní karnevalové oslavy.

Ať už si vyberete kterékoliv místo, zažijete tu největší párty, kterou si Brazilci umí opravdu užít. V rytmu samby a bubnů, oslněni barvami masek, za jekotu a zpěvu vás během chvíle snadno strhnou k tanci a křepčení. Jedinečná atmosféra, plná rytmů, nakažlivé energie a života. To je karneval v Riu!

Vyhlídka na město od slavné sochy Ježíše z hory Corcovado, je pak už jen povinná třešnička na dortu. Ten pohled je totiž bez nadsázky doslova boží!

Když jsme po týdnu karnevalového šílenství vyrazili směr Buenos Aires, kde bylo v plánu vyzvednout naše auto, byly povinnou zastávkou vodopády Iguazu. Největší vodopády světa vám nabídnou jak z brazilské tak argentinské strany úžasnou podívanou. Obrovské množství vody valící se s hřměním dolů, tvořící kaskády a vodní sprej, demonstrují krásu a sílu vodního živlu.

Boj s celníky, útok divoké pumy, podzimní krásy Patagonie a konec světa

Bez znalosti jazyka a poměrů jsme hned v úvodu museli čelit argentinským celníkům a celkově nefunkčnímu systému. Díky skvělé spolupráci s českou ambasádou, české schopnosti improvizovat a dostatku asertivity jsme (již) po několika týdnech získali auto ze spáru přístavu a přepravní společnosti.

Úchvatnost patagonské přírody je vyhlášená a to zcela po právu. Ostré štíty hor, dech beroucí výhledy, barevné hladiny jezer a řek, vodopády, toulající se lamy podél cest, všude přítomný vítr, ale také obrovský prostor, na kterém se podmanivá Patagonie rozkládá.

Chile – Carretera Austral – úchvatné barvy podzimní Patagonie.

Příjezd v době jihoamerického podzimu, kdy všechna ta krása nabírala v podzimních barvách zcela jiný rozměr bylo něco jen těžko popsatelného. Příroda sytila lesy duhovou paletou barev a my se nebyli schopni nabažit pohledem.

Ani příjezdem do města Ushuaia, které je považováno za konec světa a které je vzdálené pouhých tisíc kilometrů od Antarktidy, tahle hra barev nekončila.

Naše cesta neskončila ani po útoku divoké pumy na naše auto. Hledět do tlamy divoké pumy z dvaceti centimetrů je jeden z nejsilnějších okamžiků. Naštěstí se tak dělo přes včas zavřené okénko našeho auta. To vše se přihodilo zcela mimo civilizaci na slavné silnici Carretera Austral, když jsme mířili na její konec. Ten jsme nakonec objevili osm kilometrů za posledním městem Villa O´Higgins.

Návštěva vyhlášených národních parků jako Torres del Paine, ledovec Perito Moreno a nebo „dračí“ hřbet Fitz Roy, to je ryzí povinnost každého návštěvníka Patagonie. Jsou to místa z kategorie „wau“ a „musíš vidět“. Pro ty náročnější můžeme odpřisáhnout, že takových míst je tam podstatně více.

Cesta přes Andy, pas Abra Del Acay a výškový rekord

Andy, jihoamerická část Kordiler vás nenechá ani chvíli na pochybách, že se jedná o velehory.

Argentina – Abra del Acay – 4 972 metrů nad mořem se stává naším výškovým...

Skoro osm tisíc kilometrů dlouhý pás velehor, vám dělá společnost při cestě celou Jižní Amerikou a snadno rozbuší srdce každého milovníka hor. 

Andy si vás získají svou velikostí, drsností a nádhernými ostrými hřebeny. Stejně tak ostré jsou serpentiny klikatící se do výšek s úchvatnými výhledy, kde v nehostinné krajině jsou vašimi druhy jen vítr a kondoři nad hlavou.
Když jsme se následně napojili na slavnou silnici „40“, jednu z nejdelších silnic světa, nemohli jsme si nechat ujít pokus o zdolání jejího nejvyšší pasu.
Po dvou dnech drsnou horskou cestou, plné zatáček, srázů, kamení a nespočtu brodů jsme nakonec úspěšně vyjeli na pas Abra del Acay, který se bez pár metrů blíží výšce pěti kilometrů.

Solný salaer, jedinečné Machu Picchu, barevné rytmy indiánů a Cartagena

Při cestě jihoamerickým kontinentem jsou některá místa, jenž zkrátka nejde vynechat. Ať už jsou to majestátné Andy a nebo barvami hrající překrásná, ale jinak naprosto nehostinná poušť Atacama.
To samé platí pro největší solnou pláň světa Salar de Uyuni, která se svými až metr velkými solnými plástvemi ztělesňuje prostor a bílou barvu.
Nocování na kterémkoliv z těchto míst nabízí jedinečný zážitek uprostřed ničeho, spojený s možností nočního pozorování takového množství hvězd, že se vám o tom nikdy ani nezdálo.

Když pak pokračujete na sever, setkáváte se s indiány a potomky Inků. Indiánské trhy v Bolívii hrající všemi barvami nebo korpulentní dámy na slavném jezeře Titicaca co mají od slunce do ruda spálené tváře. K tomu všude plno vůní a pochoutek z roštů pouličních grilů, kterým nejde odolat.
Odolat nejde ani jedinečnému Machu Picchu, kultovnímu městu Inků, které je sice turisty přervaná atrakce, ale také spadá do kategorie „wau“, kde musíte chtě nechtě skousnout přepálené vstupné.
Sledovat zdejší východ slunce na vlastní oči je podstatně působivější a podmanivější než tušíte.

Peru – Machu Picchu – jedinečné, magické a kultovní.

V Jižní Americe to neustále žije a tak není nouze o karnevaly a ohňostroje. Zas a znova žasnete nad krásou a rozmanitostí přírody, zjišťujete, že Ekvádor má mnohem více než jen rovník a že průjezd horami v Kolumbii dá zabrat i otrlému řidiči. Vidíte na vlastní oči a zažíváte na vlastní kůži, že jsou zde lidé pohostinní a rádi se s vámi rozdělí o chléb stejně jako o vlastní dům. A také, že Cartagena je romantická ve dne i v noci, uvnitř či vně městských hradeb.

Během sedmi měsíců na tomto kontinentu jsme zažili od všeho trochu a můžeme prohlásit, že ať už si z Jižní Ameriky vyberete kteroukoliv část, rozhodně vás nezklame!

Pokud chcete o našich cestách vědět více, navštivte náš web.
Chcete-li se dozvědět, jak zorganizovat cestu kolem světa, jaké očkování je důležité, jak to v praxi funguje s některými dokumenty a co vše takové cestování obnáší, přihlaste se na některý z našich workshopů, kde se s vámi rádi podělíme o naše zkušenosti.

Celá naše cesta nakonec trvala 777 DNÍ / 127 843km / 50 zemí na všech obydlených kontinentech.

O dalších jedinečných místech, tentokráte ze Střední a Severní Ameriky napíšeme příště. Těšte se a sledujte nás na webu, Facebooku, YouTube či Instagramu.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!