Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona -4 °C sněžení Předplatné LN
20. června 2013 9:11 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Pod vrcholem Mont Blanku otevřeli ekologickou chatu

Chata se nachází se v přírodně chráněné oblasti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chata se nachází se v přírodně chráněné oblasti | foto: Schneider Electric

Pod vrcholem Mont Blanku v nadmořské výšce 3 835 metrů se nachází v chráněné oblasti útočiště pro horolezce. Jedná se o chatu Refuge du Gouter, která je ekologická a energeticky soběstačná.

Stavbu v provozu udržuje slunce a rostlinný olej. V posledních třech letech prošla kompletní rekonstrukcí a nyní je pro veřejnost opět otevřená. Nová chata Refuge du Gouter byla postavena 300 metrů od původní chaty, která byla nevyhovující a nyní bude šetrně zlikvidována.

Z chaty je překrásný výhled

Z chaty je překrásný výhled

"Náročný projekt je vybaven inteligentními technologiemi, aby splnil náročná kritéria na nezávislost a ochranu životního prostředí," vysvětlil Guy Dufraisse, prezident francouzské pobočky společnosti Schneider Electric, která se zabývá technologiemi pro úsporu energie a je hlavním patronem projektu.

Chata, která byla v červnu zpřístupněna veřejnosti, pojme až 120 horolezců. V zimě funguje díky fotovoltaickým panelům a kogeneračním jednotkám, které jsou poháněny mimo jiné rostlinným olejem. Tak chata "vyrábí" elektrickou energii a umožňuje nezávislý provoz objektu.

Unikátní ekologická stavba je soběstačná
Interiér chaty tvoří převážně dřevo


"Projekt Refuge du Gouter byl technicky velmi náročný. Stavba se nachází na poměrně nebezpečném místě, kde rychlost větru přesahuje 300 km/h a teploty jsou velmi nízké. Chata je v podstatě odříznutá od světa, více než polovinu roku je nepřístupná. Nejvhodnějším řešením se tak logicky stal vzdálený dohled. Jedině díky němu lze zajistit, aby zaměstnanci nebyli na jaře nepříjemně překvapeni, když dorazí do zamrzlé chaty bez elektrického proudu," prozradil Dufraisse proč chata nepotřebuje mít trvale svého údržbáře.

apeAlena Pecháčková
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!