22. dubna 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Městečko Gordens, pohoršený mnich a levandulové pole

Klášter L´Abbey Senanque  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klášter L´Abbey Senanque | foto: Lenka Boráková

Klášter L´Abbey Senanque se nachází v nádherném provensálském údolí kousek od městečka Gordes. Tento klášter obklopený nádhernými lány levandulí, patří cisterciánům od roku 1178 a jeho stavba trvala více než 100 let. Na první pohled velmi dominantní klášter nabízí i netradiční možnost pobytu.

To má však pevná pravidla. Za cenu, že strávíte pod střechou tohoto románského dómu, se musíte podílet na nesčetném úklidu a účastnit se téměř každé modlitby, která se bude konat ve vedlejším kostele. Výjimkou není ani 4 hodina ranní, kdy se koná první mše a pokud jste v tu dobu usnuli, vězte že zdejší zvony vás probudí i z toho nejtvrdšího spánku.


Pohlednice z cest na větší mapě

Vřele vás přivítá bratr Jacques, s kterým se nedomluvíte jinak než francouzsky. Vzhledem k tomu, že jsme nerozuměli , jak se zpočátku zdálo – pravidla jsme opomenuli a namísto pravidelných modliteb a úklidu, jsme vyrazili do blízkého městečka Gordes.  Příští den ráno jsme museli za pohoršeného pohledu bratra, klášter opustit. Zážitek je to však pozoruhodný.

V mini pokojích, kde voní posbíraná klášterní levandule (produkt, kterým se místní mniši živí) se můžete uložit na stejných postelích jako poutníci nebo mniši, kteří za těmito zdmi žijí. Lůžka jsou tvrdší než kámen a díky ustavičnému vrzání dřevěných parket usnete jen stěží, ovšem alespoň na chvíli se můžete vcítit do každodenního života cisterciánů.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz


Lenka Boráková

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz