Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Městečko Gordens, pohoršený mnich a levandulové pole

Klášter L´Abbey Senanque  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klášter L´Abbey Senanque | foto: Lenka Boráková

Klášter L´Abbey Senanque se nachází v nádherném provensálském údolí kousek od městečka Gordes. Tento klášter obklopený nádhernými lány levandulí, patří cisterciánům od roku 1178 a jeho stavba trvala více než 100 let. Na první pohled velmi dominantní klášter nabízí i netradiční možnost pobytu.

To má však pevná pravidla. Za cenu, že strávíte pod střechou tohoto románského dómu, se musíte podílet na nesčetném úklidu a účastnit se téměř každé modlitby, která se bude konat ve vedlejším kostele. Výjimkou není ani 4 hodina ranní, kdy se koná první mše a pokud jste v tu dobu usnuli, vězte že zdejší zvony vás probudí i z toho nejtvrdšího spánku.


Pohlednice z cest na větší mapě

Vřele vás přivítá bratr Jacques, s kterým se nedomluvíte jinak než francouzsky. Vzhledem k tomu, že jsme nerozuměli , jak se zpočátku zdálo – pravidla jsme opomenuli a namísto pravidelných modliteb a úklidu, jsme vyrazili do blízkého městečka Gordes.  Příští den ráno jsme museli za pohoršeného pohledu bratra, klášter opustit. Zážitek je to však pozoruhodný.

V mini pokojích, kde voní posbíraná klášterní levandule (produkt, kterým se místní mniši živí) se můžete uložit na stejných postelích jako poutníci nebo mniši, kteří za těmito zdmi žijí. Lůžka jsou tvrdší než kámen a díky ustavičnému vrzání dřevěných parket usnete jen stěží, ovšem alespoň na chvíli se můžete vcítit do každodenního života cisterciánů.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz


Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?
VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?

Učit se zábavnou hrou, to je ideální pro každé dítě, viďte? S dobrými pomocníky to jde jedna báseň, jako třeba s Chytrými vějíři, které jsme s dětmi vyzkoušeli.