Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Poslední šance. Navštivte o víkendu žatecký chrám piva

Pivo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivo - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

ŽATEC Žatecký Chrám chmele a piva letos navštívilo už 12 000 lidí, sezóna končí tento víkend. Areál už za 2,5 roku vidělo 25 000 návštěvníků, řekl jeho ředitel Jaroslav Špička.

Vybudování komplexu Chrámu chmele a piva, Chmelařského muzea a galerie v renesanční sladovně podpořila dotací Evropská unie, celkové náklady se pohybovaly kolem 250 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ:

"Vloni Chrám navštívilo 11 500 platících návštěvníků, letos se to už podařilo překonat," řekl místostarosta Žatce Jan Novotný (Severočeši.cz). Končící sezóna je teprve druhá celá, areál se pro návštěvníky otevřel v polovině roku 2010. Oproti ostatním památkám byl Chrám chmele a piva otevřený déle, až téměř do konce listopadu.

Příští rok areál otevře v březnu

I poté jsou ale prohlídky pro ohlášené skupiny možné. V příštím roce chce areál první návštěvníky přivítat už v březnu, záležet ale bude i na počasí. Chrám chmele a piva má ambici se stát centrem turistického ruchu ve městě.

"Chystáme velký turistický okruh městem. Aby se turisty, který přijde do Chrámu, ujal průvodce a provedl ho městem," řekl Špička. Turistické nabídky připravuje půldenní a celodenní.

Náklady na opravy bývalých chmelařských budov a jejich turistické využití dosáhly 250 milionů korun. Dvě budovy z 19. století, které dříve sloužily jako sušárna chmele, mají turisty seznámit se tamní vyhlášenou plodinou zábavnou formou, jinak než v klasických muzeích. Jde o největší investici do rozvoje turistického ruchu v kraji a většina nákladů šla z evropských fondů, které zaplatily 211 milionů korun.

Chmelová maják nebo 3D projekce

Areál nabízí například Chmelový maják s výtahem a 3D projekcí letu nad Žatcem nebo labyrint postavený z žoků chmele. Na budově Chrámu je unikátní chmelový orloj. Nechybí ani restaurace s minipivovarem, pro rodiče s dětmi je připravená kavárna, dětský koutek, prolézání osmnáctimetrového komína nebo venkovní prolézačky ve tvaru chmelnice. Vzniklo parkoviště pro 100 aut a osm autobusů a úschovna pro kola. V domě naproti je Chmelařské muzeum, o dvě ulice vedle obnovili původní renesanční sladovku a vznikla v ní galerie.

Kritici poukazují na to, že projekt byl příliš drahý. Podle bývalého ředitele ROP Severozápad Pavla Markvarta byl tento projekt jedním z těch, které letos v červnu kontrolovali na dotačním úřadě úředníci Evropské komise. Ministerstvo financí navrhlo Evropské komisi u problémových projektů takzvanou korekci, nejčastěji pětiprocentní.

Zatím by ji zaplatila státní pokladna, která dotace vyplácí a od EU je dostává až zpětně. Stát by zřejmě chtěl peníze vrátit od žadatelů. Celkem jde zhruba o 200 až 300 milionů korun. Největší penále hrozí Chomutovu, který by měl vrátit 34 milionů korun za hokejovou tréninkovou halu. Další problémové projekty jsou podle dřívějšího Markvartova vyjádření právě žatecký Chrám chmele a piva nebo rekonstrukce ústeckého muzea. Rozhodnuto ale zatím nebylo.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...