Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C sněžení Předplatné LN
25. listopadu 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nevěstinec českou tradicí? Praha bojuje proti černým průvodcům

Mapa pražského metra - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mapa pražského metra - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Pražské informační službě (PIS) se nelíbí chování takzvaných černých průvodců hlavním městem. Chybí jim prý vzdělání a často turistům lžou. PIS chce jejich přístup změnit. Pokud se zaregistrují do VIP klubu a stanou se tak oficiálními průvodci, PIS jim zajistí školení a propagaci na webu zdarma, řekla ředitelka Pražské informační služby - Prague City Tourism (PIS) Nora Dolanská.

Na vině je podle ní současný špatný zákon, který umožňuje nabízet i nekvalitní průvodcovské služby a od průvodců nevyžaduje žádné vzdělání. Průvodci podle ní turistům často lžou a vypráví báchorky.

Rusům prý například tvrdí, že fasádu Národního muzea si rozstříleli sami Češi, a ne ruští vojáci v roce 1968. Díry po kulkách pak prý Češi ukazují turistům a stěžují si na chování Rusů během invaze. Vymyšlenou legendou o Libuši, která měla být nymfomankou, pak zdůvodňují velký počet nevěstinců v centru města. Jde prý o českou tradici.

ČTĚTE TAKÉ

PIS se proto rozhodla nabídnout VIP průvodcovský klub, který jim zajistí třeba školení o historii nebo o společenském chování. Členové se budou také moct zaregistrovat na webu PIS a inzerovat tam své služby. PIS chce také apelovat na ministerstva a další instituce, aby pro oficiální návštěvy objednávali jen oficiální průvodce.

PIS má roční rozpočet 36 milionů korun a provozuje mimo jiné turistická informační centra. Zároveň pod ni spadá i takzvaná kongresová turistika. Prodejem map, upomínkových předmětů a dalších produktů si ročně vydělá 15 až 20 milionů korun.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!