12. ledna 2016 8:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Prezident je ve Francii stejně neoblíbený jako u nás, říká Češka

Michaela Kuldová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michaela Kuldová | foto: Archiv Michaely Kuldové

Michaela Kuldová se do Paříže přestěhovala po studiích a začala zde pracovat pro módní dům. „ Francouzi mezi sebou rádi diskutují o politických tématech a tudíž vás rádi zasvětí. Také neváhájí stávkovat, jakmile je něco proti vůli. Mínění o současném prezidentu se hodně podobá tomu v Česku,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Ochota a přívětivost lidí. Vzpomínám si, že mi prodavačka v supermarketu pochválila boty, několikrát mi cizí člověk podržel dvěře u metra, které jsem dobíhala. Co se týče otevírací doby obchodů, v neděli je tady všechno, až na pár výjimek zavřené. V pondělí mají zase pro změnu zavřeno některé pekárny a všechny banky. Kdybych tuto měla před příjezdem, ušetřila bych si čas a zbytečné cestování za nákupy. Po příjezdu do Paříže jsem si také nemohla nevšimnout, kolik času věnují Francouzi jídlu. Předkrm, hlavní chod a dezert je zde na denním pořádku, protože jsou to opravdoví gurmáni. První dny jsem zasvětila každodenní degustaci sýrů a objevování nových dobrot.

Kdo je Michaela Kuldová

Michaela Kuldová vystudovala Mediální a komunikační studia na UK: Už během studií se začala zajímat o módní trendy a cizí jazyky, takže nápad s přestěhováním do Paříže - Mekky módy - na sebe nenechal dlouho čekat. V současné době pracuje jako Assistant Store Manager pro jeden francouzský módní dům. Ve volném čase se věnuje studiu španělštiny a poznávání Paříže.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Francouzi obecně řečeno neslaví jmeniny, takže žádné dárky nebo květiny v den svátku nečekejte. Když jsou Vánoce, otevírají se zde dárky až ráno na Hod boží. Také moc nechápou, že u nás je kapr sváteční pokrm. Tady je ve zvyku mít na štědrovečerní tabuli plody moře jako krevety, ústřice, husí játra a nebo krůtu. A nejlépe všechno dohromady.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Možná ano, možná ne. Tuto otázkou nechávám otevřenou.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Chybí mi tu takové ty české klasiky jako guláš nebo knedlo vepřo zelo. Když však přijedu na návštěvu do Čech, maminka mi oblíbená jídla vždy navaří. Svým francouzským přátelům jsem uvařila buřty na černém pivě a bramboračku. Obojí mělo velký úspěch.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti zatím nemám, ale pokud nějaké budou, určitě je povedu ke studiu cizích jazyků. Přála bych si, aby byly bilingvní. Znalost cizích jazyků je vždy plus.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Nejčastěji se všem vybaví Praha, hodně Francouzů ji navštívilo a považuje ji za krásné město. Nejednou ale pro ně bylo novinkou, že Československo už nějakých pár let neexistuje. Lidé tu také znají Karlovy Vary a Václava Havla, jehož jméno vyslovují jako „Vaklav“.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politiku zde sleduji jen okrajově a je pravdou, že na to, abych byla trochu v obraze, co se týče politického dění ve Francii, nepotřebuji vyhledávat informace. Francouzi mezi sebou rádi diskutují o politických tématech a tudíž vás rádi zasvětí. Také neváhájí stávkovat, jakmile je něco proti vůli. Mínění o současném prezidentu se hodně podobá tomu v Česku.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

apeAlena Pecháčková