Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Pro Francouze byl šokující můj šatník, říká Češka

Kamila Boudová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamila Boudová | foto: Archiv Kamily Boudové

Kamila Boudová žije ve Francii již šest let, učí zde na vysokých školách zaměřených na módu, vývoj produktu a dlouhodobě udržitelný rozvoj. „Já jsem před Paříží už žila v Německu a v Londýně, takže to nebyla úplná novinka být někde úplně sama a začínat od nuly. Pamatuji si, že mi nějaký džentlmen pomohl s kufrem do metra, absolvoval se mnou dva přestupy, aby mi pomohl, protože tady v metru na eskalátory narazíte opravdu zřídka,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Já jsem před Paříží už žila v Německu a v Londýně, takže to nebyla úplná novinka být (zase) někde úplně sama a začínat od nuly. Pamatuji si, že mi nějaký džentlmen pomohl s kufrem do metra, absolvoval se mnou dva přestupy, aby mi pomohl, protože tady v metru na eskalátory narazíte opravdu zřídka. A potom si pamatuji, že kamarádova kamarádka, která mě u sebe nechala prvních pár dní, říkala, že to musí být super mít před sebou novou epizodu. Nové metro, nové vůně i smrady nové metropole, ale já jsem žádné velké vzrušení nepociťovala asi právě proto, že to nebylo něco až tak nového.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Pro Francouze byl jistě šokující můj šatník ovlivněný spíše anglosaskou kulturou. Tedy všechno bylo moc krátké, moc průhledné, moc nevhodné. Všechno prošlo cenzurou a teď už byste mě od Pařížanky nerozeznali. A moje láska k ‚chození‘.  Zvláště chození po lese a trávení dovolené chozením po kopcích nebo na kole, kempováním. To není v mých aktuálních společenských kruzích rozšířené.

Kdo je Kamila Boudová?

Kamila Boudová (29) je rodačka z malého města za Prahou a v současné době žije v Paříži již téměř šest let. Učí na vysokých školách zaměřených na módu vývoj produktu a dlouhodobě udržitelný rozvoj. Většina jejich aktivit je stále v Česku - se svým týmem pořádá SLOU Fashion Days, vydává online magazín SLOU a v říjnu 2017 vyšla její první kniha Falešná Pařížanka založená na sloupcích, které vycházejí každý měsíc v Pravém Domácím Časopisu. Jejím snem je stát se součástí revoluce hodnot společnosti a zažít smysluplnější systém, který dělá lidi šťastnější, zdravější a bohatší.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Ó ano! Už takhle se do Česka ‚vracím‘ několikrát do roka a moc bych si přála prodlužovat mé pobyty až se tam jednou nenápadně vrátit docela. Ale nemám žádné konkrétní plány.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Spíš mi chybí ovoce a zelenina ze zahrady než nějaké konkrétní jídlo. Jsem vegetarián, takže kromě borůvkových knedlíků doslova česká jídla stejně moc nejím. A borůvkové nebo meruňkové knedlíky mi stačí jen párkrát do roka, když jsem v Česku. Teď se ale chystám na bramborové knedlíky se zelím. Bez masa samozřejmě. Tak to mi asi chybí. Minulý rok jsem dělala na Vánoce pro mou novou exotickou rodinu bramborový salát a několik druhů cukroví a dospělí z toho byli nadšení. Děti tu euforii nesdílely. 

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Ano, máme roční dceru a já na ní mluvím výlučně česky a máme tu i české přátele, takže doufám, že mi to projde a až promluví, bude mluvit oběma jazyky. Zatím zaznamenávám první úspěch: partnerovi neříká ‚papa‘, ale žvatlá něco, co zní spíš jako ‚táta‘.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Lidé nadšeně vyhrknou: Czechoslovakia? Prague? Kývu, ano ano, tam odsud.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politiku nesleduji nikde. Ale stihla jsem zaznamenat, že náš současný prezident je mladý a podporuje dlouhodobě udržitelný rozvoj.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...