Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Rakouské středisko St. Anton. Pěšky po skalách a na kole do údolí

Cestování

  6:19
Rakouský St. Anton jsme v létě navštívili už po čtvrté a pořád jsme tu měli co objevovat jak na kole, tak pěšky. Zatímco horské treky tu často vedou skalami a neobejdou se bez ocelových lan, cyklistika se tu odehrává spíš na zpevněných cestách, nicméně v obou případech si užijete ta nejlepší arlbergská panoramata.

Výhled jedna báseň foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

U jezera
Zastávky jsme si užili

V létě vás v St. Antonu může do hor vyvézt několik lanovek - Rendlbahn, Galzigbahn, na ní navazující lanovky na horu Valluga, dále Gampenbahn a na ní navazující Kapallbahn. Na Galzig a Rendl vám dokonce vyvezou i kola, byť oficiální bikové traily jsou tu jen dva. V rámci našeho pěšího výletu jsme se nechali vyvézt lanovkami Gampenbahn a Kapallbahn na Kapall a odtud jsme se vydali na horský trek směrem na Leuterkircher Hütte.

Pár minut chůze od lanovky Kapallbahn se trek na Leuterkircherhütte větví na červenou variantu (2 h) a černou (3 h). Zvolili jsme si černou variantu, která tu vede ve vyšší výšce a už z dálky zavání díky masivním bezlesým skalám větším adrenalinem. Jde se tu totiž úzkou terénní pěšinou po vrstevnici, která obepíná horu Weißschrofenspitze (2 752 m) a místy přecházíte koryta způsobená sesuvem kamenných lavin, nicméně pěšinu zvládne i netrénovaný turista. Přesto jsme byli jediný na této trase a nikoho dalšího jsme tu za celou cestu nepotkali, protože většina volila spodní nenáročnou cestu.

St. Anton v kostce:

  • Vzdálenost z Prahy 6 h 10 min
  • 1 jízda na lanovce Galzig/Gampen/Rendl dospělí 16 eur
  • Jízda lanovkou na vrchol Valluga 28 eur
  • 3-denní permanentka dospělí 43 eur
  • Jízdy s Premium Card zdarma
  • Provozní doba lanovky Galzigbahn, Vallugabahn I a Vallugabahn II denně 8:30 – 16:30
  • Provozní doba lanovky Rendlbahn St, Čt Provozní doba lanovky Kapallbahn/Gampenbahn Po,Út,Pá,So,Ne
  • Půjčovna kol
  • Ubytování
  • www.stantonamarlberg.com

Největším zpestřením byly úseky přímo ve skalách, které jsou tu opatřené ocelovými lany, dá se to ale s nimi v pohodě zvládnout a nejsou potřeba žádné úvazy. Šlo ale jen o kraťoučké sekce, takže se dají zvládnout i jednou rukou se zlomeným zápěstím.

Druhá část trasy se ze skalistého terénu proměnila v hladkou pěšinu, která už vedla po pohodové hřebenovce „Lechtaler Höhenweg“ až k Leuterkircher Hütte. Šedou barvu skal vystřídala zelená a stezka otevřela výhledy na obě strany hřebene, takže túra rozhodně není monotónní a proměnlivá panoramata jsou její předností.

Na Luterkircher Hütte je možné se občerstvit a vybrat si můžete například z obložených talířů, párků nebo štrúdlu. My si tu v teplém letním dni vystačili s vychlazeným pivem, které nám přinesl velmi sympatický postarší pán. Z Luterkircher Hütte se dá pokračovat dále po hřebenovce až nad městečko Pettneu, také se dá vrátit spodní cestou zpět na Kapall a pokud tam budete do 16:10 tak stihnete i poslední jízdu lanovkou do St. Antonu, my se odtud vydali dvouhodinovým sestupem, který vedl nejprve po horské pěšině a následně po šotolině dolů do St. Antonu.

Co se týká horských výšlapů, najdete v St. Antonu i jednu z nejkrásnějších ferrat „Arlberger Klettersteig“, jejíž nástup je nedaleko mezistanice lanovky na Vallugu, takže tu ušetříte čas za jinak často zdlouhavé nástupy k ferratám. Kvůli mému zlomenému zápěstí jsme si tenhle adrenalin nechali až na příští rok a na oddech jsme se nechali druhý den jen lanovkami vyvézt už tradičně na vrchol Vallugy (2 811 m). Za rozhlédnutí se tu ale rozhodně stojí i zmíněná mezistanice, kde si díky trvalé pokrývce sněhu můžete postavit i sněhuláka nebo si jen můžete užít výhled na Arlberger Klettersteig s takřka dolomitským nádechem.

Do St. Antonu jsme si tentokrát ani nebrali vlastní kola a využili jsme možnosti zapůjčení e-biků v rámci Premium Card, kterou dostanete, když se ubytujete ve vybraných ubytováních v St. Antonu a rovněž s ní máte zdarma i lanovky. Půjčovny e-biků najdete na hlavní pěší zóně v centru města, určitě je ale lepší je dopředu online rezervovat, například zde. Na e-bikách jsme se pak vydali do údolí Malfon, které je jedno z posledních, které jsme v Antonu ještě nenavštívili.

Nejprve jsme tedy dojeli po asfaltové cyklostezce do nedalekého městečka Pettneu, odkud jsme začali stoupat malebným údolím až k Malfon Alm, což je krásná horská chata, kde se dá občerstvit klasikou jako jsou párky nebo štrúdl. Na rozdíl od jiných horských chat tu ale nabízí i moje oblíbené nápoje jako je Aperol Spritz nebo Hugo. 

Od Malfon Alm jsme pokračovali dále stoupající šotolinou rozlehlým otevřeným údolím, které v této části bylo už takřka bezlesé, takže tu dá vyniknout horskému potoku Malfonbach. Když se tu člověk ohlédne za sebe, zjistí, že se mu postupně odkrývá i horské panorama protilehlých hor, kudy vede známá tyrolská trasa Adlerweg.

Naším cílem byla dvě malá jezírka na potoce Malfonbach, kde cyklotrasa zároveň končila. Nejde o místo, ze kterého byste si měli nějak sednout na zadek, ale není to tu moc frekventované a vychutnáte si tu takové romantické zákoutí na konci údolí sami pro sebe. Komu by tato jezírka nepřišla dostatečně modrá, může se inspirovat našimi cyklovýlety z minulých let například za tyrkysovou přehradou Kartelsperre nebo za tyrkysovým jezerem Verwallsee.

Do St. Antonu jsme si tentokrát ani nebrali vlastní kola a využili jsme...

Celkově jsou nejčastějšími cíli cyklovýletů právě údolíčka, kam vedou vždy zpevněné cesty. Jedinými traily jsou tu Galzig trail, který je poměrně technicky náročný (psali jsme o něm zde) a pak krátký takřka vyhlazený trail Alpenrosenweg z Rendlu, takže tu nejde vyloženě o trialovou oblast, byť se tu údajně najdou i secret traily, ty nám ale prozatím nejsou známé.

Děti i celou rodinu můžete v St. Antonu zabavit například tzv. „Wochenprogramem“, v rámci kterého se můžete zúčastnit lukostřelby, jógy nebo cyklovyjížďky s průvodcem. Díky Premium Card máte aktivity Wochenprogramu zdarma. Děti dále můžete zabavit u nedaleké chaty Sennhütte, pod kterou startuje tzv. Senn´s Wunderwanderweg, tedy zázračná stezka, která začíná stezkou alpských květin a bylin a dokonce tu najdete i největší záhon plesnivce alpského z celých Alp.Přímo u chaty Sennhütte si můžete vyzkoušet barefoot chodník, kneippův chodník nebo se projít po houpacích mostech ve stromech. Pokračovat můžete do Wunderwaldu, tedy zázračného lesa, kdy si na malém pěším okruhu v lese děti projdou 25 naučných zastávek.

Gastrozastávku, kterou v St. Antonu nemůžete vynechat, je bistro Galzig v centru města u „kruháče“, letos si tu v rámci letního menu připravili například melounový salát (11,60 eur) nebo studenou okurkovou polévku (5,80 eur) s jablkem, avokádem, cibulí, česnekem a dalšími ingrediencemi…vůbec se jich ale nebojte, polévka chutná opravdu výtečně! 

Ubytovaní jsme byli v Anthony´s hotelu, který se nachází přímo v centru města a nejvíc nás na něm bavil střešní wellness s vířivkou s výhledem na hory!

Autor: