Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Češka v USA: S otevřeností jsem narazila. Američani myslí na image

Zuzana Adams žije v Americe, ale je rozhodnutá, že se do Česka vrátí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zuzana Adams žije v Americe, ale je rozhodnutá, že se do Česka vrátí. | foto: Zuzana Adams

RENO Zuzana Adams je rodilá Pražačka, v současné době ale bydlí v Nevadě. PR manažerka pracující ve vládní agentuře žije v USA s manželem a se synem. Zatím se jí v Americe líbí, ale jednou by se chtěla do Česka vrátit. Stesk po domově utužují i reakce okolí. "Každý, ale doslova každý, kdo slyší, že jsem z Čech, se rozzáří, že slyšeli, jak je Praha nádherné město," říká.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Já osobně jsem tu narazila na svoji českou otevřenost. Dělám, říkám a chovám se podle toho, co cítím, a ne podle toho, jak to navenek vypadá nebo co si o tom myslí ostatní. Typickému Američanovi velmi záleží na jeho image, byť i za cenu obětování vlastní spokojenosti. Mnohé z nich si troufám nazvat přímo falešnými.

Přečtěte si další díly seriálu:

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Když jsem se před patnácti lety přestěhovala z Prahy do Los Angeles, měla jsem již bohaté zkušenosti z mnoha předešlých cest a pobytů v USA. Nicméně, pohybovat se tu jako turista nebo být zde pouze na návštěvě, je zcela jiný pocit než rozjíždět kariéru, zjišťovat, jak zde fungují daně, pojištění a zkrátka ty každodenní starosti a povinnosti. Můj první pocit byl: Hurá, začíná něco nového, konečně výpadek ze stereotypu.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Do Čech se hodlám vrátit na 150 procent, ale zřejmě mi to vyjde až tak na důchod, pokud se ho dožiju...

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
České jídlo mi tu žádné nechybí, až tady jsem zjistila, jak se doma v Čechách stravujeme nezdravě, nebo spíš za starých časů stravovali. Maso a mnohé druhy ovoce a zeleniny bývaly vzácností. Američanům chutnají moje palačinky, pečená kachna s houskovým knedlíkem a zelím, ale nejvíce asi guláš.

Češi v cizině

Jste Češi, ale žijete v zahraničí? Strávili jste část života za hranicemi? Zajímají nás vaše zážitky. Po čem se vám stýskalo? Co jste v cizině naopak oceňovali?

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, místo, kde jste žili, proč jste do zahraničí odjeli a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Mám desetiletého syna, který v raném věku vnímal pouze český jazyk, když jsem s ním byla v domácnosti a měla tu na návštěvě svoji babičku - malého prababičku. Jakmile však děti začnou chodit do školky, zájmových kroužků a kolektivu vůbec, sledují televizi v angličtině a doma se česky nemluví (jeho otec je Američan), většina z nich sklouzne do toho, že rozumějí, ale komunikují anglicky. Znám i výjimky, nám se to však nepovedlo. Syna do češtiny nenutím, mluví něco málo. Raději bych, kdyby pracoval na španělštině, čínských dialektech nebo nějakém jiném světovém jazyku. Nicméně, dojemné je, že mne celá léta oslovuje česky "maminko".

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Každý, ale doslova každý, kdo slyší, že jsem z Čech, se rozzáří, že slyšeli, jak je Praha nádherné město. Nebo, že Prahu navštívili a chtějí se tam vrátit.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Zdejší politiku jsem sledovala průměrně až do zvolení současného prezidenta. Naprosto jsem ztratila zájem, neb se ukazuje, že USA vypiplané panem Reaganem se řítí do pekel a čeká je zřejmě něco podobného, čím si prošel v minulém století evropský východní blok. A nad tím já odmítám ztrácet nervy.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...