22. listopadu 2012 14:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Ostrov, který byl odjakživa v mapách, neexistuje

Sandy Island, ostrov, který není. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sandy Island, ostrov, který není. | foto: Reprofoto

CANBERRA Poměrně velký ostrov zvaný Sandy Island, který je zakreslen v řadě námořních i dalších map, jakož i v mapové službě Google Earth, neexistuje. Podle zprávy serveru BBC News to dokázala expedice australských vědců, která se do jižního Pacifiku na místo údajného ostrova vypravila.

Nezanedbatelný pruh pevniny pojmenovaný Sandy Island je v mapách umístěn mezi Austrálii a francouzskou Novou Kaledonii. Když tudy ale geologové z univerzity v Sydney při jedné ze svých vědeckých cest proplouvali, našli na daném místě jen modré vody Korálového moře. Kartografové přitom přízračný ostrov do svých publikací zahrnovali minimálně posledních deset let.

"Chtěli jsme to prověřit, protože navigační mapy na palubě lodi ukazovaly v tomto místě hloubku 1400 metrů," uvedla expertka Maria Setonová, která byla v posádce plavidla. "Ten ostrov je na Google Earth a na dalších mapách, tak jsme to jeli zkontrolovat a nenašli jsme ho. Jsme pořádně zmateni. Jak se ostrov mohl na ty mapy dostat?" dodala.

Lidská chyba nebo záměr?

Podle francouzského tisku měl ostrov ležet ve francouzských teritoriálních vodách, ve francouzských vládních mapách ale zaznamenán není. Australský hydrografický úřad, který vytváří námořní mapy země, uvedl, že zakreslení neexistujícího ostrova do některých oficiálních map a na Google Earth může být jednoduše důsledkem lidské chyby opakované řadu let.

Mluvčí úřadu australskému tisku sdělil, že zatímco někteří tvůrci map do nich záměrně přidávají imaginární ulice, aby zamezili porušování autorských práv, u námořních map to zvykem nebývá, protože by to snižovalo důvěru jejich uživatelů.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz