Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Sinjal a Dinara: utajená nejvyšší hora Chorvatska

Dinara, Chorvatsko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dinara, Chorvatsko | foto: Petra Greifová, HedvábnáStezka.cz

Daleko za pobřežními hradbami Velebitu a Biokova, zvedá se další a mohutnější krasový hřeben, Dinara, s nejvyšším bodem současného Chorvatska jménem Sinjal.Tam, kde ještě nedávno žili Srbové, dnes není nikdo. Jen ticho zatím neobjevených hor.

Vrilo Cetine. Začínáme pěkně u pramene

Tyrkysové očko působí v divoké hornaté krajině jako oáza. Kamarád noří hlavu do průzračné vody. „Tohle měli tehdy udělat taky,“ směje se, po obličeji mu stékají chladivé kapky a jakoby nic dodává „měli si zchladit ty své horké hlavy.“ Pochopíte, až uvidíte opuštěné domy, rozstřílené fasády a vypálené střechy. Obyvatelé měli smůlu. Byli Srbové. Museli pryč, ale Chorvati se nenastěhovali.

Jsme v liduprázdné vesničce Cetina, která ukrývá dva skromné klenoty. Jedním z nich je Veliko vrelo, vyvěračka, z níž se rodí krasová řeka Cetina. Systém hlubinných jeskyní a propastí je stále záhadou; speleologové a potápěči se dostali do hloubky 150 metrů a stále si nesáhli na dno.

-

Pekelný trychtýř se má k světu. Chrlí tolik vody, že se Cetina stává hned na svém počátku malou řekou. Jen pár desítek metrů po proudu najdete první „koupaliště“ (a mimochodem nádherné místo na přespání). Druhým klenotem je ruina předrománského kostela Sv. Spasitele (Crkva Sv. Spasa). Na svou dobu velký kamenný kostel se stále stojící zvonicí vzniknul ještě před církevním schizmatem, což je pro chorvatské dějiny nesmírně důležité.

Sinjal ve dvou dnech

Metelíme si to po štěrkových cestách stále k bělostnému masívu pohoří Dinara. Projíždíme nízkými a řídkými lesíky, které rostou v téměř úplné rovině pod horami. Dvě tři serpentiny a jsme v obci Glavaš. Ta vypadá celkem přátelsky, dva domy jsou dokonce obydleny. Kousek nad posledním domkem stojí mezi stromky modrá plechová útulna se studnou. Doplňujeme vodu a konečně vyrážíme na dvouhodinový pochod pod odpoledním srpnovým slunkem.

Nejprve míjíme ruiny osmanského hradu ze 14. století. Je to strážce cesty a ochotný stín. Pokračujeme mírně vzhůru po loukách až k „lesu“. Není to tedy les v pravém slova smyslu, spíše bukové mlází. V této výhni asi nikdy nedoroste. Po pravé straně se objevuje bezejmenná „pečina“, jeskyně. Pokračujeme rozkvetlou loukou a přicházíme do závěru údolíčka. Tady teče čůrkem voda z hadice, ale nelze na ni spoléhat. Odpočinuli jsme si a mnoha serpentinami se vyšvihli na krasovou plošinu s dlouhou žlutou trávou. Tady kdysi stálo několik salaší, ale dneska už tu nikdo krávy nepase. Ještě jeden táhlý kilometr a jsme u cíle. Útulna Martinova košara je jednou ze dvou zachovalých salaší na Donje Torine. Uvnitř je 14 matrací, stůl a lavice, kousek od chaty studna s výbornou vodou. Nádherné místo.

Pramen Cetině

Pramen Cetině

Ráno máme náskok před sluníčkem a vedrem, na hlavním hřebeni jsme kolem osmé a za necelou hodinku se nám podaří obejít obrovské kamenné kotle, projít kosodřevinou a stanout na střeše Chorvatska, Sinjalu (1831 m). Do dáli se bělají kopce a kopečky a na obzoru jakoby se zrcadlilo moře. Když se otočím, vidím hřebeny Dináry, jak mizí i se svým nejvyšším vrcholem, Troglavem (1913 m), za pomyslnými bosenskými hranicemi.

Do Kninu přes Brezovac nebo kaňon Krčič

Je čas vydat se dolů. Sestup „východní stěnou“ Sinjalu je poněkud prudší, o to však zábavnější. Hlavní trasa pokračuje dvě hodiny k chatě Brezovac a několik dalších úmorných hodin po těžko sjízdné makadamové cestě do Kninu. Pokud sluníčko nepálí letním žárem, je to pěkná procházka po loukách mezi vápencovými homolemi kopců. Na chatě Brezovac se dá samozřejmě i přespat a výlet si prodloužit. (Otevření chaty je potřeba domluvit s chorvatskými planináry www.hps.hr/english/dinara/).

Vzhledem k vedru volíme stinnější a strmější variantu do obce Mirkoviči. Sbíháme louku, slézáme okolo skalek. Jinak perfektní značení se tady pomalu ztrácí, cesta s ním. Mizíme v hustém lese. Přelézáme vývraty, spouštíme se do roklin a tápeme v mapě. Teplem zmámení a už téměř bez zásob vody jsme vyvrženi z voňavého borového lesa na slunné úbočí porostlé jen keříky. Konečně se otevírá pohled na divoký svět skal tam za námi. Cílová vesnice se blíží. Bohužel vypálená, vybydlená. Smutná políčka pomalu zarůstají a nezvykle úrodný kout Chorvatska se mění v další krasovou poušť.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!