Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: poslední šumavský medvěd a Schwarzenberský kanál

Schwarzenberský kanál na Šumavě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Schwarzenberský kanál na Šumavě | foto: Wikipedia

Přemýšlíte, kam o prázdninách vyrazíte s dětmi na výlet? Server Lidovky.cz přichystal nový letní seriál. Během prázdnin budeme přinášet tipy na pozoruhodnosti z celé republiky, kam stojí za to se vypravit. Začínáme na Šumavě - u Schwarzenberského kanálu.

Vídeňská zima dala práci šumavským dělníkům. Na konci 18. století stouply ceny palivového dřeva ve Vídni tak vysoko, že bylo potřeba najít nové zdroje. Na Šumavě bylo dřeva dost, jenže neexistoval způsob, jak ho do Rakouska levně dopravit.

Inženýr Josef Rosenauer proto knížeti ze Schwarzenbergu navrhl stavbu plavebního kanálu. V letech 1789 až 1823 vznikla 50 kilometrů dlouhá vodní cesta, po které se plavilo dřevo až do roku 1961.

Hold poslednímu šumavskému medvědovi
Na horním konci lipenské přehrady můžete využít vlak jako pozemní lanovku. Výlet začněte v Nové Peci a nechte se vlakem vyvézt do Černého Kříže. Zpátky se budete vracet po 14kilometrové Medvědí stezce. Přibližně v první třetině cesty vás čeká zastavení u malého kamenného pomníčku, kterému se říká Bärenstein. 

Schwarzenberský plavební kanál

Označuje místo, kde byl v roce 1856 zastřelen poslední šumavský medvěd. Pojedete-li na zámek Hluboká, uvidíte tam právě tuto medvědici mezi vystavenými loveckými exponáty. Medvědici zastřelil syn schwarzenberského hajného Jan Jungwirth ve chvíli, kdy se snažila rozsápat čtyři honce. 

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den. 

Po dalších dvou kilometrech budete v osadě Jelení už v polovině trasy. Tady vás žlutá turistická značka zavede k unikátní technické stavbě, téměř 400 metrů dlouhému tunelu na Schwarzenberském plavebním kanálu, kterým se na Šumavě plavilo vytěžené dřevo.

To se pak používalo ve Vídni na stavbách. Kanál byl vybudován v letech 1789 až 1823 a měří 44 kilometrů. Jeho zatáčky byly naprojektovány tak, aby se po vodě mohly dopravovat klády dlouhé až 24 metrů. součástí kanálu je Jelení jezírko. I když vypadá jako součást přírody, bylo vybudováno uměle, aby zadržená voda mohla vylepšovat průtok vody při plavení dřeva.

Schwarzenberský kanál.

Schwarzenberský kanál.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.