Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: poslední šumavský medvěd a Schwarzenberský kanál

Schwarzenberský kanál na Šumavě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Schwarzenberský kanál na Šumavě | foto: Wikipedia

Přemýšlíte, kam o prázdninách vyrazíte s dětmi na výlet? Server Lidovky.cz přichystal nový letní seriál. Během prázdnin budeme přinášet tipy na pozoruhodnosti z celé republiky, kam stojí za to se vypravit. Začínáme na Šumavě - u Schwarzenberského kanálu.

Vídeňská zima dala práci šumavským dělníkům. Na konci 18. století stouply ceny palivového dřeva ve Vídni tak vysoko, že bylo potřeba najít nové zdroje. Na Šumavě bylo dřeva dost, jenže neexistoval způsob, jak ho do Rakouska levně dopravit.

Inženýr Josef Rosenauer proto knížeti ze Schwarzenbergu navrhl stavbu plavebního kanálu. V letech 1789 až 1823 vznikla 50 kilometrů dlouhá vodní cesta, po které se plavilo dřevo až do roku 1961.

Hold poslednímu šumavskému medvědovi
Na horním konci lipenské přehrady můžete využít vlak jako pozemní lanovku. Výlet začněte v Nové Peci a nechte se vlakem vyvézt do Černého Kříže. Zpátky se budete vracet po 14kilometrové Medvědí stezce. Přibližně v první třetině cesty vás čeká zastavení u malého kamenného pomníčku, kterému se říká Bärenstein. 

Schwarzenberský plavební kanál

Označuje místo, kde byl v roce 1856 zastřelen poslední šumavský medvěd. Pojedete-li na zámek Hluboká, uvidíte tam právě tuto medvědici mezi vystavenými loveckými exponáty. Medvědici zastřelil syn schwarzenberského hajného Jan Jungwirth ve chvíli, kdy se snažila rozsápat čtyři honce. 

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den. 

Po dalších dvou kilometrech budete v osadě Jelení už v polovině trasy. Tady vás žlutá turistická značka zavede k unikátní technické stavbě, téměř 400 metrů dlouhému tunelu na Schwarzenberském plavebním kanálu, kterým se na Šumavě plavilo vytěžené dřevo.

To se pak používalo ve Vídni na stavbách. Kanál byl vybudován v letech 1789 až 1823 a měří 44 kilometrů. Jeho zatáčky byly naprojektovány tak, aby se po vodě mohly dopravovat klády dlouhé až 24 metrů. součástí kanálu je Jelení jezírko. I když vypadá jako součást přírody, bylo vybudováno uměle, aby zadržená voda mohla vylepšovat průtok vody při plavení dřeva.

Schwarzenberský kanál.

Schwarzenberský kanál.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...