14. června 2014 6:08 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Václav Havel má vlastní lavičku. V kampusu jihočeské univerzity

České Budějovice se staly pátým místem na světě s lavičkou Václava Havla. Lidé... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České Budějovice se staly pátým místem na světě s lavičkou Václava Havla. Lidé... | foto: ČTK

ČESKÉ BUDĚJOVICE České Budějovice se staly pátým místem na světě s lavičkou Václava Havla. Lidé ji najdou v kampusu Jihočeské univerzity, kde byla dnes slavnostně odhalena. Havlova lavička má sloužit k setkávání a dialogu občanů stejně jako ve Washingtonu, Dublinu, Barceloně či v Praze.

Lavičky někdejšího českého, respektive československého prezidenta by se měly objevit i na dalších známých místech. "Jednáme s univerzitou v Oxfordu a s Bruselem," řekla dnes ČTK ředitelka Knihovny Václava Havla Marta Smolíková. Dodala, že právě Oxford by byl velmi symbolickou lokalitou. "Jde o univerzitu, která se v 80. letech minulého století hodně věnovala české undergroundové a disidentní kultuře," uvedla Smolíková.

Podle ní neexistuje konkrétní počet, kolik laviček Václava Havla by se mělo na světě objevit. "O nějakém přesném limitu jsme nehovořili, ale není naším cílem kdekoliv a za jakýchkoliv podmínek lavičky instalovat. Zajímáme se o místa, která projeví skutečně velký zájem," uvedla.

České Budějovice se staly pátým místem na světě s lavičkou Václava Havla. Lidé...

Dnešního slavnostního aktu v Českých Budějovicích se účastnilo mnoho Havlových přátel. Přijel například předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, někdejší Havlův kancléř, bývalý ministr vnitra a disident Jan Ruml nebo novinář a spisovatel Karel Hvížďala. Nechyběl ani architekt Bořek Šípek, jenž podobu Havlovy lavičky navrhl.

Podle Schwarzenberga se současná společnost vzdaluje ideálům, které prosazoval Václav Havel. "V řadě případů vítězí ekonomické zájmy nad lidskými právy. A 25 let po listopadovém převratu jsme se od Havlových myšlenek odklonili tak, jako nikdy před tím," uvedl Schwarzenberg.

Projekt se sice nazývá lavička Václava Havla, ale podle Šípka vypadá odpočinkové místo v reálu jinak. "Na lavičku si sednou lidé vedle sebe a hledí do dálky. Tohle jsou spíš dvě křesílka, aby se lidé mohli dívat do očí a vést dialog," uvedl Šípek.

České Budějovice se staly pátým místem na světě s lavičkou Václava Havla. Lidé...

"Jsem šťastný, že to je kampus právě naší Jihočeské univerzity, kde je umístěno další Václav Havel´s Place," uvedl rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer, který se aktivně zapojuje do občanského života. Mimo jiné v minulosti třeba podpořil v Českých Budějovicích projekt studentů Komunisté nepatří ke kormidlu. Vystupoval také proti loňským protestním pochodům radikálů na sídliště Máj, kde žije početná komunita Romů.

Lavička Václava Havla je mezi budovou rektorátu a aulou. Tvoří ji dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá lípa. S myšlenkou vybudovat pamětní místo věnované bývalému prezidentovi přišel český velvyslanec v USA Petr Gandalovič. Oslovil Šípka s žádostí, aby vytvořil veřejné umělecké dílo inspirované osobou a demokratickými ideály zesnulého prezidenta Václava Havla.

apeAlena Pecháčková, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...