16. listopadu 2015 10:06 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V krytu pod Brnem si 17. listopad připomene Koller, Čtvrtníček a prý i Michal David

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Interiér brněnského krytu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Interiér brněnského krytu | foto: Libor Teplý

Netradičním způsobem chtějí připomenout 17. listopad v špilberském podzemí. Organizátoři připravili na celý den široce pojatý kulturní program, který má připomenout dobu nesvobody recesistickým způsobem. Kryt 10-Z mají údajně navštívit také umělci David Koller, Petr Čtvrtníček a Michal David.

Protiatomový kryt byl do skály pod Špilberkem vystřílený dynamitem nacisty. Později byl přestavěn komunisty na kryt pro klíčové pracovníky města a kraje. Po 25 letech, kdy neměl žádné využití, jej získala od města obecně prospěšná společnost, která v něm připravuje audiovizuální zážitkovou expozici s Mléčným barem a místo setkávání určené ke kulturním a vzdělávacím akcím.

Protiatomový kryt.
Protiatomový kryt pod brněnským Špilberkem.

„Chceme vyhovět všem, kteří se do 10-Z nedostali v září na Dny evropského dědictví,“ sdělil za pořadatele Vojtěch Pacner. Protože kapacita krytu je omezená, vyzývají organizátoři zájemce o včasnou rezervaci vstupenek za symbolickou cenu prostřednictvím www.10-Z.cz nebo v Turistickém a informačním centru města Brna.

Na státní svátek v úterý 17. listopadu bude od 10. hodiny ráno až do noci servírovat šéfkuchař Marcel Ihnačák socialistickou kuchyni. V 21 hodin začnou noční exkurze do krytu (potmě s baterkami), jichž bude omezený počet. „Rezervaci doporučujeme neodkládat, noční exkurze budou probíhat ve skupinkách pro maximálně 9 osobách,“ dodal Pacner.

Fond usiluje o získání finanční podpory na dokončení rekonstrukce krytu a získání podpory provozu jako kulturního a vzdělávacího zařízení muzejního typu. Dosud na unikátní projekt přispěl pouze Jihomoravský kraj. Fond také investoval vysokou částku, která však pro nevyhovující technický stav některých částí obrovského podzemí nestačí. Tak jako u ostatních brněnských expozic nelze denní provoz financovat ze vstupného.

  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz