Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

V Saúdské Arábii znají naše rehabilitační centra a lázně, říká Češka

Kateřina Zelenková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Zelenková | foto: Archiv Kateřiny Zelenkové

Kateřina Zelenková žila dva roky v Rijádu, kde pracovala jako zdravotní sestra v jedné z královských nemocnic. „Většina lidí ze západu vydrží v Saúdské Arábii pár let a pak se buď vrátí domů, nebo přestěhují jinam, třeba do Spojených Arabských Emirátů. Kromě toho Saudská Arábie udílí cizincům jen dočasný pobyt, na základě pracovní smlouvy,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Bylo mi od začátku jasné, že jedu do úplně cizí země, že všechno bude jinak. Hned na letišti potkáte spoustu lidí, kteří jsou oděni od hlavy k patě do tradičních dlouhých šatů. Ne všichni muži je mají, ale ženy je nosit musí. Je tam krásná příroda. Kousek za Rijádem jsou útesy pravěkého moře. Vzduch krásně a zvláštně voní. Poušť za městem je hojně využívána místními i přistěhovalci k pořádání výletů nebo grilovaček. V různých částech Saúdské Arábie je možné navštívit i pobřeží, oázy, zelené oblasti a hory. Navzdory původní představě mě těsně po příjezdu v lednu čekalo pár slunných dní, pak nastalo období, kdy pršelo každé odpoledne a bylo 10°C.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Řekla bych, že pro místní, ale i pro přistěhovalce z dalších zemí je krajně nezvyklá naše vlastnost mít všechno uspořádané, zorganizované a fungující. Tam se nějak nastaví základ a zbytek se dodělává za pochodu. Stává se tak, že na pracovišti chybí pomůcky, že bývá rozbité, co zrovna potřebujete, at tak dále. Po nástupu do práce je to zpravidla ta první věc, se kterou se člověk potýká.

Kdo je Kateřina Zelenková?

Kateřina Zelenková žila dva roky v Rijádu, hlavním městě Království Saúdské Arábie. Pracovala jako zdravotní sestra v jedné z královských nemocnic. Saúdská Arábie je podle ní plná přistěhovalců, zejména z Asie. Nejlepší na životě v Saúdské Arábii je podle Zelenkové místní i asijská kuchyně, včetně typických arabských cukrovinek.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Už jsem zpět. Většina lidí ze západu vydrží v Saúdské Arábii pár let a pak se buď vrátí domů, nebo přestěhují jinam, třeba do Spojených Arabských Emirátů. Kromě toho Saudská Arábie udílí cizincům jen dočasný pobyt, na základě pracovní smlouvy.

Lidovky.cz:  Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
V cizině mi nejvíc chybělo pivo a kyselé zelí. Přátelům jsem bohužel nebyla schopná uvařit ani jednou, což mě mrzí. Je to kvůli tomu, že většinu volného času trávím vařením a pečením bezlepkového a bezmléčného jídla pro sebe (protože hotové se těžko shání tam i u nás). Když o tom ale chvíli přemýšlím, napadá mě, že hned na začátku, na výletě v poušti, jsem se rozdělila o snídani s bezlepkovou Irkou, která si nic nepřivezla. Byla to taková pozměněná vánočka, bez mléka, bez vajec, bez lepku, ale za to s pořádnou porcí oříšků, mandlí, rozinek, medu a javorového sirupu. Typicky české jídlo to zrovna nebylo, ale prý jí chutnala. Naopak se nyní stává, že mi chybí jídlo, které jsem ráda jedla v Arábii. Jejich národním jídlem je kabsa, je to rýže smíchaná s pečeným kuřecím nebo jehněčím a ochucená typicky arabskou směsí koření. Prý jsou moc dobré i jejich smažené cukrovinky. A asi nejlepší byla mírně pražená káva s kardamomem, zvaná gahva a k ní datle, kterých se v Saúdské Arábii pěstují desítky druhů.

Lidovky.cz:  Máte děti? Učíte je česky?
Moje tehdejší nadřízená je také Češka, má 2 děti. Doma na ně mluví česky, její manžel (Libanonec) na ně mluví arabsky nebo anglicky. Ve škole se učily angličtinu a arabštinu, ta jim prý ale moc nešla, a dnes jsou v Česku a učí se v češtině. Učit se zároveň tři jazyky je i pro děti náročné. Některým trvá déle, než začnou mluvit, a než pochopí, jakým jazykem na koho začít. Určitě to ale bude jednou velká výhoda.

Lidovky.cz:  Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Áááá, Čík, Jáchymov! To znamená, že když už Česko znají, navštívili některé naše lázně, nebo chodí do rehabilitačních center, kde pracuje hodně fyzioterapeutů z Česka. Ti si tam získali jistou proslulost. V Rijádu funguje Czech Rehabilitation Center a Saúdi znají například i Rehabilitační ústav Kladruby.

Lidovky.cz:  Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Tamní politiku je těžké sledovat. Pokud člověk neumí arabsky. Nepřečte si noviny, neposlechne televizi, ale hlavně nerozumíte, co si mezi sebou Saúdi povídají. Existují i anglicky psané noviny a něco se objevuje třeba i na Facebooku. Co si o politice myslí běžný občan se nedozvíte, pokud se přímo na určitou věc nezeptáte, a dotyčný vám upřímně neodpoví.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte „Češi ve světě“.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Neptejte se bezdětných žen na mateřství! Ubližuje jim to víc, než si myslíte, říká psycholožka
Neptejte se bezdětných žen na mateřství! Ubližuje jim to víc, než si myslíte, říká psycholožka

Každé mladé ženy se její okolí ptá na otázky týkající se mateřství... a to nemusí být příjemné. Dotazující často neví, co daný pár zrovna prožívá,...