Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na počasí v Irsku si nezvyknete. Musíte ho prostě přežít, říká Češka

Češi v cizině

  6:36
Adéla Štěpánková se rozhodla, že si život plánovat nebude. Po dokončení České zemědělské univerzity v Praze začala cestovat. Momentálně žije v Irsku. „Jsem přesvědčená, že by Irům tradiční těžká česká jídla zachutnala, a v tomto podnebí navíc i vyhovovala,“ říká.

Adéla Štěpánková foto: Archiv Adély Štěpánkové

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Nejsilnější vzpomínkou na první den po příletu do Belfastu je silný, vtíravý a nikdy nekončící vítr. Ten den bylo tak větrno, až mi to vyráželo dech. Na počasí jsem si opravdu musela dlouho zvykat, a upřímně si myslím, že si na to ani zvyknout nedá. Člověk to musí jednoduše přežít. Vítr, déšť, zima. Po celý rok.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Snažila jsem se místním lidem vysvětlit, jak probíhají typické oslavy Velikonoc v Česku, bylo pro ně velmi těžko pochopitelné, že se ženy nechávají dobrovolně bít, a pak ještě obdarovávají muže vajíčky. Jinak jsou jejich zvyky dost podobné těm našim. Například oslavy dne Sv. Patrika ve skutečnosti vypadají jako typická sobotní noc v centru Prahy.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Chtěla bych se vrátit zpátky, ale život jsem přestala plánovat už dávno, nikdy nevíte, co se může stát. Chybí mi hlavně přátele a rodina. Mrzí mě, že nemůžu být u toho, jak moje neteř roste a učí se novým věcem každý den. Také mi chybí Praha, to město má kouzlo, které jsem nenašla nikde na světě.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Vařím jenom z důvodu, abych neumřela hlady, takže jsem se do složité české kuchyně ještě nepustila. Ale jsem přesvědčená, že by jim tradiční těžká česká jídla zachutnala, a v tomto podnebí i vyhovovala. Je jenom jedna věc, kterou tady postrádám, a to je české dobré, a hlavně v porovnání s cenami tady, levné pivo.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Překvapivě mnoho lidí, které jsem zde potkala, navštívilo Prahu, kterou si velmi chválí. Pak samozřejmě pivo a fotbalové hráče, kteří hrají za anglické týmy.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politiku se snažím sledovat. V příštích týdnech se konají volby. Politika v Severním Irsku je velmi ovlivněna hlavně historicky, polovina národa by byla ráda součástí Irska, druhá polovina je spokojená jako součást Spojeného království. A od toho se odvíjí vzájemná nesnášenlivost a nesváry. Politika se stala součástí každodenního života, zjednodušeně se dá říct, že tím jakou barvu oblečení nosí v době svátků, do jakých hospod a kostelů chodí a komu fandí, ukazují jejich politické preference každý den. Situace už není zdaleka tak dramatická, jako byla v 70. letech, ale je pořád na místě si dávat pozor na to, co říkáte, a kde.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte „Češi ve světě“.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat