Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kanaďané považují české ženy za nejkrásnější na světě, říká Češka

Cestování

  6:38
Irena Mašatová se do Kanady přestěhovala se svým přítelem. „S malými odlišnostmi v některých zvycích a jazyku se potýkám průběžně po dobu, co tu jsem, tedy roku a půl. Nemůžu říct, že bych zatím výrazně narazila na nějakou odlišnost v kultuře,“ říká Češka.

Irena Mašatová a Patrik Pikálek foto: Archiv Ivany Matašové

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Na Yukon jsem přiletěla v listopadu a kromě teploty, která byla až do konce února konstantně kolem minus čtyřiceti stupňů, někdy s velmi krátkými výkyvy, mě zaujal temperament místních usedlíků, který je výrazně prudký, asi stejně jako u jižnějších národů. Fascinovaná jsem byla i skupinou místních indiánů, jejich kulturou, předchozími tradicemi a spiritualitou. Architektura v městě Dawson City je pro Kanadu také velmi atypická. Budovy jsou celé ze dřeva a působí dojmem filmových replik. Dawson je vyhlášená památková rezervace.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
S malými odlišnostmi v některých zvycích a jazyku se potýkám průběžně po dobu, co tu jsem, tedy roku a půl. Nemůžu říct, že bych zatím výrazně narazila na nějakou odlišnost v kultuře až na situaci, při které jsem byla taktně napomenutá. V Kanadě je velmi společensky nekorektní vyjadřovat se o původních obyvatelích jako o indiánech. I když v angličtině slovo indians existuje, používá se jedině název first nation.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Do Česka se chci určitě vrátit. Je to můj domov, po kterém se mi velmi často zasteskne. Kvalita školství a zdravotnictví se podle mého názoru s Kanadou nedá srovnat, alespoň podle mých zkušeností a zkušeností kamarádek bych v Kanadě rozhodně nerodila.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařila jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Tím, že žiji na severu na Yukonu mám o dost odlišnější podmínky než Češi v jiných teritoriích. Nevýhodou je velmi drahé jídlo a jiné spotřební suroviny. Výhodou je oproti jižnějším teritoriím vyšší hodinová mzda. Co mi chybí je rozdělení naší mouky na hladkou, polohrubou a hrubou. Spoustu věcí, které jsem byla zvyklá vařit, se tady udělat nedá. Což byla zpočátku velká výzva. Kamarádům Kanaďanům jsme udělali jakousi obdobu houskových knedlíků ke guláši ze soba. Působili docela nejistě, ale vše snědli a říkali, že jim chutnalo. Překvapilo nás, že Kanaďanům chutnají i naši utopenci.

Děti zatím nemáme, ale plánujeme je v blízké budoucnosti. Zatím nevíme, kde se rozhodneme žít, ale jak jsem již zmínila ráda bych rodila v Čechách a dětem mnohem radši dopřála české školství. Alespoň od druhého stupně základní školy.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka? 
Mile mne překvapilo, že spousta lidí zná Českou republiku, ale bohužel ji stále považuje za chudší zemi východní Evropy. Mnoho lidí, se kterými jsem mluvila, navštívilo Prahu a mnozí ji považují za nejkrásnější město, které kdy viděli. Asociace, která se lidem vybaví, je většinou, že jsme byli zemí východního bloku. Hodně lidí také se mnou žertuje a říká, že slyšeli a myslí si, že v České republice jsou nejkrásnější ženy ve světě.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Musím přiznat, že zdejší politiku příliš nesleduji. Ale co slyším od lidí je, že i zde je velká korupce a u lidí je masivně neoblíben předseda vlády Steven Harper, který je zároveň i předsedou konzervativní strany.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
MACHR DO VÝROBY AŽ 26.500Kč + 60.000Kč nástupní bonus

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 21 200 - 26 500 Kč

Mohlo by vás zajímat