Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hlasité smrkání na veřejnosti? To v Číně nedělejte, říká Češka

Češi v cizině

  6:24
Zuzana Li se do Číny přestěhovala kvůli studiu čínštiny. Na Peking vzpomíná ráda. Chyběl ji ale český chleba a čistší vzduch. „V Číně se na veřejnosti nesmrká. A už vůbec ne hlasitě,“ říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Zuzana Li foto: Archiv Zuzany Li

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Poprvé jsem přijela do Pekingu v září před dvaceti lety na roční studijní stipendium. Bylo krásné a ještě letní počasí, podnikali jsme výlety do okolí, abychom si užili, než začne zima. Po dvaceti letech budou mé vzpomínky hodně idealizované, takže v paměti zůstává vesnická idyla po třiceti minutách šlapání na kole, lány a nekončící silnice odnikud nikam. Svět pekingského předměstí už zmizel, vyrostla tam supermoderní sídliště. Na jednom z nich jsem konečně bydlela sedm let poté, když jsem se do Pekingu přestěhovala s celou rodinou. Zase bylo září a zase hezky, září bývalo nejkrásnějším měsícem v roce.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Hlasité smrkání na veřejnosti. Vznikla i veselá historka z natáčení, a to svatby. Když si záznam pouštěla čínská rodina, začali dlouze diskutovat o původu nějakého zvuku, smáli se u toho a hádali, co to je. Nakonec se shodli, že to bude asi bučení, že je asi českým zvykem přivést na svatbu krávu. Když však kráva stále nikde, zvědavost jim nedala a zeptali se, co to tam bylo za zvuk. A my přišli na to, že si někdo za kamerou prostě usilovně čistil nos.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Vrátila jsem se po pěti letech a to hlavně kvůli dětem a klidnějšímu a čistšímu životnímu prostředí.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařila jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Zpočátku mi chyběl český chleba, tehdy byl k dostání jen onen nasládlý měkký americký toustový chléb, až později přišel Carrefour a s ním bagety a jiné pečivo. Snahy o vaření byly, například jsem svým čínským přátelům uvařila guláš a pokusila se i o české knedlíky a upekla jim jablečný závin, po tom se zaprášilo. Všichni si večeři pochvalovali, ale co si opravdu mysleli, těžko říct, všichni byli velmi zdvořilí a věděli, co se na návštěvě sluší a patří.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Žili jsme střídavě tady i tam, obě děti umí plynule česky. I když jsme bydleli v Pekingu, doma jsme mluvili česky a dívali se na české pohádky a zpívali české písničky.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Škoda, Jawa (taxikáři), Nedvěd, Poborský (to už se dnes asi změnilo, měla bych to aktualizovat, ale rozhodně fotbal), Dobrý voják Švejk, někdy Fučík (starší generace), Kundera (studenti).

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Sleduji spíše diskuze a polemiky, denní tisk jen velmi okrajově. Politická kultura se liší výrazně, v Číně nikdy nebyla fungující demokracie, i dnes o směřování země rozhodují plenární zasedání KS Číny.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!