Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Václavák už lidem ani nedoporučuju, říká autor Bedekrů o Česku

Václavák už lidem ani nedoporučuju, říká autor Bedekrů o Česku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václavák už lidem ani nedoporučuju, říká autor Bedekrů o Česku. | foto: MAFRA - Jan Zatorsky

PRAHA Mnoho turistů, kteří navštíví Českou republiku, spoléhá na knižní průvodce typu Lonely Planet nebo Frommer’s. Autorem většiny z nich je Mark Baker, americký novinář, který v Praze žije už 20 let.

LN Jak jste se vůbec k téhle práci dostal?
V roce 1990 jsem bydlel s přítelkyní ve Vídni a ona dostala nabídku napsat úplně první postkomunistický průvodce Fodors o Československu. Tak jsme si pronajali auto a projeli Československo od Aše až po Košice a napsali to.

LN Jak jste tenkrát věděli, kam vůbec jet, když neexistovaly žádné pořádné bedekry, kromě těch s komunistickou propagandou?
To jsme právě moc nevěděli, tak jsme radši projeli úplně celé Československo.

LN Jaká místa se vám tenkrát líbila nejvíc?
Všechna ta města vypadala úplně jinak než teď. Český Krumlov byl třeba už tenkrát krásný. Taky se nám líbilo ve Znojmě a v Telči. Hlavně nikde nebyla infrastruktura. Ta města vůbec nebyla připravená na turisty. Nikde nebyly pořádné hotely ani penziony.

LN Proč chtějí turisté vidět právě Prahu?
Ty důvody jsou různé, protože existují různé druhy turistů. Moji nejoblíbenější jsou ti, kteří o Česku hodně vědí, znají českou kulturu, historii a literaturu. Řekněme britský univerzitní profesor a jeho manželka. Ti Prahu vidí jako elegantní, záhadné město a dokážou její krásu náležitě ocenit.

LN Jací jsou ti ostatní?
Většina turistů, kteří sem přijedou, jsou lidé, pro které je Česká republika, a hlavně Praha, prostě jen na seznamu míst, která chtějí navštívit. Tak sem letí na víkend a prostě si to odškrtnou ze seznamu a jedou dál. Barcelona, Amsterdam, Paříž... To je moderní způsob cestování a s tím nic neuděláme.

LN A pak jsou tu ještě ti, kteří k nám jezdí hlavně kvůli pivu.
Ano, pak tu jsou všichni ti mejdanoví turisti. Britové nebo američtí studenti, kteří musí vidět Prahu, protože všichni jejich kamarádi ze školy viděli Prahu a řekli jim, že to byl jeden velkej skvělej mejdan, takže si to nemohou nechat ujít.

LN A co ti, co sem jezdí primárně kvůli striptýzu a prostituci?
To je asi to nejhorší, co mohlo Prahu postihnout. Celá ta oblast okolo Václavského náměstí je tak depresivní, že turistům říkám, aby se tomu raději zeširoka vyhýbali. Striptýzy, noční kluby, naháněči, stánky se strašným jídlem, drogy, suvenýry. To mě opravdu rozčiluje. Nejsem žádný puritán, ale strašně nerad bych viděl, aby se z celé Prahy stalo to, co se stalo z Václaváku.

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

SOUTĚŽ: Vyhrajte krásnou sadu na spaní a koupání pro celou rodinu
SOUTĚŽ: Vyhrajte krásnou sadu na spaní a koupání pro celou rodinu

Najít kvalitní povlečení může být někdy těžké. Teď už ale hledat nemusíte. Zapojte se do soutěže o rodinný balíček a vyhrajte sadu, která se bude...