Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
7. dubna 2015 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Velikonoce lidé slavili na horách. Některé areály jsou dál v provozu

Poslední otevřené zimní areály na Božím Daru nabízely 5. dubna stále dobré... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslední otevřené zimní areály na Božím Daru nabízely 5. dubna stále dobré... | foto: ČTK

Téměř ideální sněhové podmínky přilákaly o velikonočním víkendu stovky lidí do jihočeských lyžařských areálů Zadov a Kvilda. Z lipenských penzionů lyžaři mířili i na sjezdovky na rakouském Hochfichtu. Díky nadílce prašanu v uplynulých dnech byly podmínky pro lyžaře lepší než v zimě, upraveny mohly být i kilometry běžeckých tratí.

„V sobotu přijelo na Zadov 730 lyžařů, v neděli 900 a v pondělí kolem 450, další desítky běžkařů se vydaly do upravených bílých stop v okolí skiareálu,“ řekl provozní šumavského střediska zimních sportů Petr Vondraš. Díky příznivým předpovědím počasí se zde rozhodli sezonu protáhnout. Od úterý do čtvrtka budou vleky a lanovky mimo provoz, ale následující pátek zase začnou jezdit. „Od pátku do neděle má svítit slunce, snad ještě někoho na opalování na lyžích za symbolické ceny příští víkend přilákáme,“ doufá Vondraš.

Stále velmi dobré podmínky pro lyžování měly o svátcích hlavní krušnohorské areály. Na nejvýše položeném Klínovci je stále mezi 50 až 100 centimetry sněhu a lyžovat se tam bude nejméně do příští neděle.

Ve Skiareálu Kvilda se na Velikonoční pondělí v této sezoně lyžovalo naposledy. „I kdyby napadl další sníh, už provoz neobnovíme,“ uvedl Richard Jirouš z tamního areálu. Prodloužený víkend byl poslední možností, jak si na Kvildě zalyžovat na sjezdovkách. Každý den dorazilo do areálu několik desítek návštěvníků. Zájemci o běžky však ještě patrně budou mít šanci i v následujících dnech. „Stopy na Bučinu, Horskou Kvildu, Zhůří jsou upraveny. To samé platí o trasách z Modravy na Březník a na Černohorskou nádrž. Vzhledem k tomu, že řada stop je skryta v lese a teploty nejsou tak vysoké, myslím si, že tam sníh ještě nějakou dobu vydrží,“ míní Jirouš.

Sváteční lyžování se vydařilo také v Jeseníkách. Sněhové podmínky byly ideální a podle provozovatelů jednotlivých areálů přijelo do hor o víkendu i na velikonoční pondělí dostatek návštěvníků. Sezonu většina z nich vzhledem k pokročilému datu v pondělí ukončila, dále se ale bude lyžovat v nejvýše položeném tuzemském středisku na Ovčárně.

Také na rakouském Hochfichtu na druhé straně Šumavy u lipenského jezera se o Velikonocích lyžovalo. Turisté ubytovaní na Lipně si cestu na sjezdovky zkracovali přes přívoz v Horní Plané, cestu tak měli o půl hodiny kratší. I když na Hochfichtu leží přes 80 centimetrů sněhu a podmínky jsou jedny z nejlepších v této sezoně, rozhodli se ji v pondělí definitivně ukončit.

Plná bylo o Velikonocích lyžařská střediska v Libereckém kraji. V areálech lyžovaly stovky až tisíce lidí. Na začátek dubna byla návštěvnost vysoká, shodli se provozovatelé areálů.

Zimní sezona na jihu Čech byla pro provozovatele skiareálů, ubytovatele a poskytovatele dalších turistických služeb dobrá. I když počasí bylo velmi teplé a přírodního sněhu napadlo málo, podařilo se vyrobit dostatek technického. Zimní sezona podle podnikatelů není závislá jen na sněhu, ale také na nabídce kvalitních služeb a ty se podařilo vylepšit.

SITUACE V DALŠÍCH AREÁLECH

  • Hlavní sezónu připomíná na začátku dubna zájem běžkařů o magistrálu v Jizerských horách. Centrální parkoviště v Bedřichově na Jablonecku bylo v neděli zcela plné už před 9. hodinou ranní a do stop vyrazily tisíce lidí. Podmínky jsou na Velikonoce lepší než o Vánocích, řekli někteří z nich.
  • Otevřené lyžařské areály v Královéhradeckém a Pardubickém kraji nabídly zájemcům o zimní sporty během prodlouženého velikonočního víkendu ideální sněhové podmínky. Sněžení z minulého týdne pomohlo nejen podmínkám na horách, ale i návštěvnosti.
  • Ideálních sněhových podmínek si o prodlouženém víkendu užívali i návštěvníci hor ve Zlínském kraji. Sezonu většina areálů víkendem ukončila, lyžovat se bude ještě na Stupavě a provoz o příštím víkendu zváží i karlovická Razula.
  • Velikonočním víkendem pravděpodobně neskončilo letošní lyžování v Beskydech. Provozovatel vleků v Mezivodí na Frýdecko-Místecku chce sezonu ještě o týden prodloužit. Pokud to počasí dovolí, areál bude v otevřen zase od pátku do soboty. Během posledních tří dnů do Beskyd přijely lyžovat tisíce lidí. Většina do Bílé, kde sezona v pondělí skončila.
  • Sezonu si chce protáhnout krkonošský Harrachov, dokud to umožní počasí a budou přijíždět lyžaři. Na nezájem si středisko nemohlo stěžovat, v každém dni uplynulého prodlouženého velikonočního víkendu Harrachov navštívily zhruba 3000 lidí. Na sjezdovkách leží až 60 centimetrů prašanu. SkiResort Černá hora - Pec měl návštěvnost asi 70procentní oproti hlavní sezoně a hlavní sjezdovky nechá v provozu do 12. dubna. Skončila naopak krkonošská střediska v Rokytnici nad Jizerou, Vítkovicích a Benecku.
ČTK, rozMichaela Rozšafná
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.