Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

V Jizerských horách je víc sněhu než před Vánoci, pochvalují si lyžaři

Cestování

  6:00
BEDŘICHOV (JABLONECKO) - Hlavní sezónu připomíná na začátku dubna zájem běžkařů o magistrálu v Jizerských horách. Centrální parkoviště v Bedřichově na Jablonecku bylo v neděli zcela plné už od rána a do stop vyrazily tisíce lidí. Podmínky jsou na Velikonoce lepší než o Vánocích, řekli někteří z nich.

Lyžaři na Jizerských horách foto: ČTK

„Před Vánoci byly tři až pět centimetrů sněhu, dnes půl metru,“ uvedl důchodce Rudolf Hancvencl z Janova nad Nisou, který v neděli také vyrazil do stopy. Měřením sněhu a srážek v Jizerských horách se jako meteorolog zabýval 30 let a lyžování na Velikonoce nepovažuje za nic výjimečného.

Lyžování o Velikonocích. Na které hory se vyplatí jet?

„Není to zas tak nic neobvyklého z historického hlediska. O Velikonocích se jezdilo kolikrát, i když byly kolem 20. dubna,“ upozornil. V posledních letech je ale podle něj znát, že sezóny jsou kratší. Nejlepší podmínky pro běžkaře v Jizerkách na začátku dubna za poslední čtvrtstoletí byly podle něj zřejmě v roce 1988. Paradoxně tedy v roce, kdy se poprvé nejel kvůli nedostatku sněhu masový závod Jizerská 50. „Sněžilo tehdy od konce ledna do půlky dubna. Nahoře na Kasárenské byla výška sněhu 2,2 metru,“ zavzpomínal Hancvencl.

Běžkování na začátku dubna není sice pro bývalou reprezentantku v běhu na lyžích Zuzanu Kocumovou nic zvláštního, přesto jí přijdou současné podmínky nezvyklé. „Byly roky, kdy sněhu v tomto období bylo více. Není ale obvyklé, aby na začátku dubna připadlo 40 centimetrů sněhu a jezdilo se po čistém prašanu,“ uvedla. V tomto období bývá stopa špinavá a zapadaná jehličím, navíc v minulých letech museli běžkaři zpravidla chodit za sněhem z Bedřichova pár kilometrů a brát staré lyže, takzvané šutračky. 

Davos: šest areálů pro šest dní lyžovačky a freeridu

Během neděle mohli vyrazit na nových přímo z Bedřichova. „Před 14 dny jsem si myslel, že jsem byl naposledy. Včera jsem ale lyže znovu vytáhl ze sklepa,“ uvedl Marek Pokorný z Liberce. 

Slunečné počasí a upravenou stopu si pochvaloval. Řada lidí se ale potýkala s prokluzujícími nebo nejedoucími lyžemi, ve stínu byla totiž stopa zmrzlá, na sluníčku měkká. „Podmínky jsou tak na čtyři pět druhů mázy, lepší je bruslit,“ zmínila Kocumová.

Hancvencl se obává, že sníh v nižších partiích hor dlouho nevydrží. „Je to čerstvý sníh, firn by vydržel déle. Počítám, že půjdu ještě tak v úterý, ve středu,“ dodal. Už v noci na dnešek Jizerská o.p.s. neupravovala okolí Krásné Máří, důvodem byla obava, aby rolba neporušila nepříliš velkou sněhovou pokrývku.

Autoři: ,