Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -11 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Výtisk koránu na pokoji? Hotel v Moskvě nabízí halál služby

Rudé náměstí v Moskvě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rudé náměstí v Moskvě. | foto: Shutterstock

MOSKVA Snídaně bez šunky, zvláštní místnost pro modlitby a výtisk koránu v pokoji: moskevský hotel Aerostar začal jako první nabízet stále rostoucí muslimské klientele halál služby. „Téměř 70 procent hostů pochází ze zahraničí a z nich 13 procent tvoří klienti z muslimských zemí, zejména z Íránu,“ vysvětluje Ljubov Šjanová, která má v hotelu na starosti marketing.

„Muslimští zákazníci se nás pokaždé ptají, zda mohou mít zvláštní místnost pro modlitby a zvláštní menu bez vepřového. Přejeme si, aby se u nás všichni cítili jako doma,“ zdůrazňuje.

Jen to, co povoluje islám

Po dlouhém procesu certifikace, který vedly muslimské úřady, začal tento hotel ležící na severu Moskvy, na půli cesty z mezinárodního letiště Šeremeťjevo do centra metropole, nabízet od 1. října halál služby, tedy pouze to, co povoluje islám.

„Z 308 pokojů hotelu jsme jich 20 vybavili modlitebním koberečkem, nádobou pro omývání a malým kompasem ukazujícím směr k Mekce,“ k níž se muslimové při modlitbě obracejí, uvádí Šjanová. V halál pokojích je hostům rovněž k dispozici korán, uložený na malém nočním stolku. „Dokonce i šampón a mýdlo v koupelně byly certifikovány jako halál výrobky, neobsahují ani tuk živočišného původu, ani alkohol,“ citovala ji agentura AFP.

Nenajdete zde ani vepřové, ani šunku

V hotelu byly zřízeny i dvě modlitebny, jedna pro muže a jedna pro ženy, a oddělená kuchyně, kde se připravují halál pokrmy. „Nenajdete zde ani vepřové, ani šunku,“ ujišťuje šéfkuchař Aerostaru Vitalij Uchanov v malé světlé kuchyni vyzdobené logem „halál“ umístěným uprostřed hvězdy s větvičkami v zelené barvě, tradičně považované za barvu islámu. „Nádobí je zcela nové a v hlavní kuchyni určené pro ostatní hosty se nikdy nepoužívalo,“ zdůrazňuje šéfkuchař. Muslimští hosté jsou ostatně obsluhováni u zvláštních stolů, kde je také podávána snídaně bufetovou formou uzpůsobená jejich požadavkům.

Halál služby hotelu si již rezervovali zákazníci z Íránu a Malajsie. Podle Ruského svazu turistického průmyslu klesl počet západních turistů v Rusku, zejména z USA a z Velké Británie, o 30 až 50 procent. Děje se tak v důsledků sankcí, které proti Rusku vyhlásila kvůli konfliktu na Ukrajině Evropská unie a Spojené státy.

Rudé náměstí v Moskvě (ilustrační foto)

„Kvůli poklesu počtu turistů z Evropské unie a z Ameriky se dnes ruský turistický sektor zaměřuje na turisty z muslimských zemí,“ říká činitel Mezinárodního centra certifikace Halál v Moskvě Samat Sadykov. „Je tedy více než kdykoli dříve důležité vytvořit těmto turistům komfortní podmínky pro jejich pobyt v Rusku. Zvláště jsou žádány služby halál,“ dodává.

Jak přilákat bohaté arabské hosty

Kromě Aerostaru jsou dnes v Rusku jen dva hotely v Tatarstánu, ruské, převážně muslimské republice na březích Volhy, které nabízejí certifikované halál služby, uvádí Sadykov. Žádost o certifikaci nedávno předložil hotel v Soči, který hostil účastníky letošních zimních olympijských her a přivítá i sportovce světového poháru ve fotbale v roce 2018.

„Po letošních zimních olympijských hrách má Soči výbornou infrastrukturu, zejména luxusní hotely, a ty přirozeně chtějí přilákat hosty z bohatých arabských zemí, jakož i z Íránu a Turecka,“ vysvětluje Sadykov.

„Nabídka pohostinství halál je zatím nedostačující, uvážíme-li, že v Rusku žije na 20 milionů muslimů. A připočteme-li muslimské turisty a obchodníky, kteří přicházejí z Blízkého východu, z Turecka či z Íránu, jde o skutečně úctyhodné množství potenciálních klientů,“ dodává Sadykov.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!