Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
2. listopadu 2014 6:14 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Výtisk koránu na pokoji? Hotel v Moskvě nabízí halál služby

Rudé náměstí v Moskvě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rudé náměstí v Moskvě. | foto: Shutterstock

MOSKVA Snídaně bez šunky, zvláštní místnost pro modlitby a výtisk koránu v pokoji: moskevský hotel Aerostar začal jako první nabízet stále rostoucí muslimské klientele halál služby. „Téměř 70 procent hostů pochází ze zahraničí a z nich 13 procent tvoří klienti z muslimských zemí, zejména z Íránu,“ vysvětluje Ljubov Šjanová, která má v hotelu na starosti marketing.

„Muslimští zákazníci se nás pokaždé ptají, zda mohou mít zvláštní místnost pro modlitby a zvláštní menu bez vepřového. Přejeme si, aby se u nás všichni cítili jako doma,“ zdůrazňuje.

Jen to, co povoluje islám

Po dlouhém procesu certifikace, který vedly muslimské úřady, začal tento hotel ležící na severu Moskvy, na půli cesty z mezinárodního letiště Šeremeťjevo do centra metropole, nabízet od 1. října halál služby, tedy pouze to, co povoluje islám.

„Z 308 pokojů hotelu jsme jich 20 vybavili modlitebním koberečkem, nádobou pro omývání a malým kompasem ukazujícím směr k Mekce,“ k níž se muslimové při modlitbě obracejí, uvádí Šjanová. V halál pokojích je hostům rovněž k dispozici korán, uložený na malém nočním stolku. „Dokonce i šampón a mýdlo v koupelně byly certifikovány jako halál výrobky, neobsahují ani tuk živočišného původu, ani alkohol,“ citovala ji agentura AFP.

Nenajdete zde ani vepřové, ani šunku

V hotelu byly zřízeny i dvě modlitebny, jedna pro muže a jedna pro ženy, a oddělená kuchyně, kde se připravují halál pokrmy. „Nenajdete zde ani vepřové, ani šunku,“ ujišťuje šéfkuchař Aerostaru Vitalij Uchanov v malé světlé kuchyni vyzdobené logem „halál“ umístěným uprostřed hvězdy s větvičkami v zelené barvě, tradičně považované za barvu islámu. „Nádobí je zcela nové a v hlavní kuchyni určené pro ostatní hosty se nikdy nepoužívalo,“ zdůrazňuje šéfkuchař. Muslimští hosté jsou ostatně obsluhováni u zvláštních stolů, kde je také podávána snídaně bufetovou formou uzpůsobená jejich požadavkům.

Halál služby hotelu si již rezervovali zákazníci z Íránu a Malajsie. Podle Ruského svazu turistického průmyslu klesl počet západních turistů v Rusku, zejména z USA a z Velké Británie, o 30 až 50 procent. Děje se tak v důsledků sankcí, které proti Rusku vyhlásila kvůli konfliktu na Ukrajině Evropská unie a Spojené státy.

Rudé náměstí v Moskvě (ilustrační foto)

„Kvůli poklesu počtu turistů z Evropské unie a z Ameriky se dnes ruský turistický sektor zaměřuje na turisty z muslimských zemí,“ říká činitel Mezinárodního centra certifikace Halál v Moskvě Samat Sadykov. „Je tedy více než kdykoli dříve důležité vytvořit těmto turistům komfortní podmínky pro jejich pobyt v Rusku. Zvláště jsou žádány služby halál,“ dodává.

Jak přilákat bohaté arabské hosty

Kromě Aerostaru jsou dnes v Rusku jen dva hotely v Tatarstánu, ruské, převážně muslimské republice na březích Volhy, které nabízejí certifikované halál služby, uvádí Sadykov. Žádost o certifikaci nedávno předložil hotel v Soči, který hostil účastníky letošních zimních olympijských her a přivítá i sportovce světového poháru ve fotbale v roce 2018.

„Po letošních zimních olympijských hrách má Soči výbornou infrastrukturu, zejména luxusní hotely, a ty přirozeně chtějí přilákat hosty z bohatých arabských zemí, jakož i z Íránu a Turecka,“ vysvětluje Sadykov.

„Nabídka pohostinství halál je zatím nedostačující, uvážíme-li, že v Rusku žije na 20 milionů muslimů. A připočteme-li muslimské turisty a obchodníky, kteří přicházejí z Blízkého východu, z Turecka či z Íránu, jde o skutečně úctyhodné množství potenciálních klientů,“ dodává Sadykov.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.