15. dubna 2015 6:24 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Z Prahy do Athén a zpět. Stopaři budou podruhé soutěžit o titul

Stopařka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stopařka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Nevšední zážitky a zábavné fotografie. Letošní šampionát mezi stopaři letos účastníky zavede do Athén a zpět s tím, že cestou tam musí projet Rumunskem a Bulharskem a domů se musí vracet přes Albánii či Itálii.

Soutěžit bude stejně jako v loňském roce dvanáct posádek, tentokrát ale budou všechny posádky smíšené. Stejně jako loni budou muset posádky cestou splnit pět úkolů jako například projet se povozem či na koni nebo vykoupat se v moři.

K tomu stát se mistrem ve stopování závodníkům ale nepomůže jen rychlost, posádky musí také zaujmout veřejnost a získat dostatečný počet hlasů. O hlasy diváků budou bojovat pomocí článků, fotek a videí, které mají za úkol průběžně vkládat na web závodu.

Britští řidiči podle průzkumu neradi berou stopaře.

A jaké posádky se letos přihlásily? Jedná se vesměs o mladé dvojice. Složení je pestré: klasické páry, kamarádi ze skauta, spolužáci z vysoké školy. Nejmladšímu účastníkovi je 18 let, nejstaršímu 39 let. Jsou to studenti, zdravotnický záchranář, automechanik, realitní makléř, prodejce vína či lékárnice.

Jak mistorvství vzniklo?

Mistrovství ve stopování spustil na webu jedu.cz Pavel Zíka, vášnivý stopař a dobrodruh, který na stránkách vysvětluje proč a jak soutěž vznikla. „Závod vznikl i proto, aby zpopularizoval v 70.- 90. letech tak oblíbený autostop. Samozřejmě jen ten bezpečný, vždycky je potřeba dodržovat určité zásady, jako ostatně při každém stylu cestování. Byl bych rád, kdyby se na silnice vrátili stopaři s baťohy a řidiči, kteří je budou brát. Stopování není jen otázka peněz, ale pro hodně lidí i životní postoj. Jako stopař jsem poznal lidi ve spoustě zemí, vyslechl stovky příběhů a dostal se do zajímavých míst. To se za peníze koupit nedá,“ píše. 

Loni stopovalo 12 týmů na trase Praha – Gibraltar – Praha. Nejrychlejší dvojice stihla tuto trasu za 5 dní a 6 hodin a to ještě strávila povinných 24 hodin v této britské kolonii. Loňská trasa měřila 6000 kilometrů a posádky ji projely 29 až 55 auty. Průměrná rychlost jízdy byla 89 km/hod a průměrná rychlost včetně čekání dosáhla 45 km/hod. 

Jak se stát mistrem ve stopování?

Podmínky soutěže: 

  • vykoupat se v moři
  • vyfotit se před prvoligovým stadionem
  • vylézt na kopec s min. převýšením 150 m
  • vyfotit se před hradem či zámkem a zjistit jeho historii
  • seznámit se se starostou nějaké obce na trase a získat jeho vizitku + společnou fotku

apeAlena Pecháčková

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?