Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Žena, která řídí auto či muž, který vaří? Na Mauriciu rarita, říká Češka

Kateřina Hurdálková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Hurdálková | foto: Archiv Kateřiny Hurdálkové

Kateřina Hurdálková se narodila v Brně, kde také studovala. Z vysoké školy ale odešla a přestěhovala se do Londýna, kde začala studovat. Během studií dostala šanci studovat na Mauriciu a tak se přítelem rozhodli na nějaký čas přestěhovat do exotické krajiny. „Co mě zde docela překvapilo, tak byla silná konzervativní společnost. Nehledě na náboženské vyznání, tak se zde stále dělí trávení volného času na ženské a mužské skupiny,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
První dny po přestěhování na Mauricius byly asi ty nejlepší, především kvůli pocitu svobody a klidu, který jsme potřebovali. Nikdy snad nezapomenu na moment, jak jsme s partnerem vystoupili z auta a kochali se nádherně tyrkysovou barvou oceánu. Měli jsme pocit, že tady snad musí chtít žít každý. Samozřejmě jsme taky hodně spali a snažili se zrekreovat po dlouhé cestě z Londýna a po menším časovém posunu. Obecně ale Mauricius působil jako oáza míru, lidé zde jsou neskutečně milí, nápomocní a nikdy nikam nespěchají. Což bylo velice příjemné, ale zároveň trochu jin,  než na co jsme zvyklí z Evropy.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Co mě zde docela překvapilo, tak byla silná konzervativní společnost. Nehledě na náboženské vyznání, tak se zde stále dělí trávení volného času na ženské a mužské skupiny. Například pohřebního průvodu ve vesnici, který jsme měli šanci vidět, se účasnili jen muži. Také na plážích nebo veřejných místech, uvidíte rodiny a příbuzné, ale mezi genderovými skupinami jsou často velké mezery nebo dokonce sedí u jiných stolů. Hlavní faktor je podle mě, že zde ženy nejsou respektovány jako rovnocenné, což se dá lehce pocítit při obsluze v restauraci nebo nepřenechání přednosti při vstupu do budovy a podobně. Někdo by si mohl myslet, že jen narazil na nezdvořáka, bohužel i já jsem v různých situacích pocítila náraz do ramene jako znak převahy. Také se považuje za raritu, když žena řídí motorku nebo muž vaří. Neřekla bych, že toto jsou typické zvyky pro Česko, ale spíš nějaký standard společnosti. Je třeba opravdu zvláštní, že zde mají jen jeden typ střední školy s obecným vzděláním. Vůbec zde nefungují odborné školy nebo učiliště, takže když student střední školy dostuduje a chce se stát instalatérem, tak má stejné vzdělání jako kadeřnice nebo IT technik. Na zvláštním způsobu funguje i autoškola, kdy může budoucího řidiče vyučovat kdokoliv, kdo už vlastní řidičský průkaz. A to se podle mě na typu dopravy docela projevuje.

Mauricius
První dny po přestěhování na Mauricius, byly asi ty nejlepší, především kvůli...

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Nejsem si zcela jistá, zda se jednou vrátím do Česka na delší dobu, než jen navštívit rodinu. Spíš se mi jeví jako možnost vrátit se zpět do Londýna, kde mám už nějaké zázemí a je zde určitá komfortní zóna. Mauricius se za posledních pár let posunul hodně dopředu, ale po určité době života tady, si uvědomíte, že postrádáte nějaké služby, produkty nebo kulturně podobné zázemí. Ale určitě zde žijí i lidé, kterým tento životní styl vyhovuje.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Častokrát jsme pokládáni za obyvatele z Jižní Afriky, kterých tu je poměrně mnoho a jejich kůže a vlasy jsou světlejší než u místních lidí. Na univerzitě je Česká republika jako mýtický stát, o kterém každý předstírá, že ví, kde leží. Když se ale snažím pokračovat v konverzaci, tak většina ani netuší v jaké části Evropy by se tento stát mohl nacházet.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Místní politiku nesleduji, ale podle toho co jsem se doslechla od místních a spolužáků z univerzity, tak je zde neskutečně vysoká korupce a ve volbách je jedno, kdo vyhraje, protože se ve vládě střídají pořád ti samí. Tak veřejně si nedovolím přirovnávat naši politickou situaci k té na Mauriciu, myslím ale, že někdo by tu podobnost mohl najít. 

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...