Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 24 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Antilopa, která je schopna podvádět kvůli sexu

Samec topi si chrání své teritorium. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samec topi si chrání své teritorium. | foto: archiv CK Marco Polo

Buvolec topi, jedna z nejkrásnějších antilop ve Východní Africe. Vůdčí samec má k dispozici početný harém. Musí se hodně snažit, aby si své samice udržel. Čas od času musí používat i nedůstojné triky. Účel ale světí prostředky. Většina návštěvníků safari míjí buvolce topi po pár cvaknutích spouště fotoaparátu, touží pozorovat tzv. velkou pětku. Je to velká škoda, protože buvolec topi je opravdový klenot savany.

Buvolec je jako Masai

Buvolec topi je v mnoha ohledech velmi výjimečný a tak trochu připomíná i sociální uspořádání domorodých kmenů, na jejichž území žije. Masajští muži bez majetku (stáda krav nebo koz) nemají naději na manželství. Mladí muži žijí ve skupinách, dokud jim není povoleno se oženit apod.

Buvolec topi je velká antilopa, může vážit až 170 kg a v kohoutku měřit až 125 cm. Pokud byste buvolce topi chtěli pozorovat ve volné přírodě, musíte do východní Afriky, do Keni, Tanzanie, Ugandy nebo Rwandy.

Buvolec topi si zaslouží mnohem větší pozornost, než mu většina návštěvníků...

Buvolec topi si zaslouží mnohem větší pozornost, než mu většina návštěvníků...

Tady jsem králem já, aneb „ V multikáře holku nesbalíš.“

Snad žádná jiná antilopa není tak teritoriální jako buvolec topi. Dospělý samec je hnán touhou po majetku, po svém teritoriu. To není nijak malé. Běžně je okolo 3 km2, ale jsou známy i případy, že jeden samec zabral území 4 km2. Území je velmi pečlivě vybráno, protože bude rozhodovat o tom, jaké a kolik samic se mu do jeho území podaří přilákat.

Jeden můj kamarád si vždy vybíral nápadná drahá auta a svůj výběr zdůvodňoval slovy: „V multikáře holku nesbalíš.“ Samec topi se musí chovat podobně, na suchopár natlačený mezi dvě skály, holku nesbalíš.

Samec označuje své území močí a trusem. Z trusu tvoří hraniční hromádky a podobně jako nosorožec do nich dupe, aby na nohách roznášel pach svého trusu po svém teritoriu. Často můžete samce vidět, jak předníma nohama stojí na hromádce svého trusu a sleduje okolí.

Nejslavnější příbuzný buvolce topi

Nejslavnějším příbuzným buvolce topi je pakůň, a to především díky tzv. velké migraci. Jen těžko byste hledali podobnou antilopu. Pakůň je opravdu naprostý originál. Musíte pakoně nějakou dobu velmi pečlivě pozorovat, abyste si všimli, že má skutečně některé společné rysy s ostatními příslušníky své podčeledi – buvolci. Zadek trochu níž než hřbet, tenké nohy, zvláštní držení hlavy a podobně tvarované rohy.

Tvar rohů a lebky pakoně dokazuje jeho příslušnost k podčeledi buvolci.

Tvar rohů a lebky pakoně dokazuje jeho příslušnost k podčeledi buvolci.

Dosahuje i podobné velikosti kolem 2 metrů a váhy až 250 kg. Podobné jsou i některé prvky chování – když se rozbíhá, dělá první krok vždycky trochu do strany a vytváří tím pocit splašenosti. Je to ovšem docela dobrý obranný prvek. Útočící predátoři díky tomu často při svém skoku minou kořist.

Udělám cokoliv, abych si tě udržel doma

Mít ve svém harému krásné a zdatné samice je pro samce topi důležitá věc. Páření ho baví a podléhá touze často a rád. Jenže na rozdíl od některých jiných antilop není jeho harém v jeho vlastnictví. Samice mohou volně migrovat od jednoho samce ke druhému, nejsou vázány slibem věrnosti. Samec tedy musí dělat všechno proto, aby si samice udržel. Nejenže musí sehnat skvělé místo s dobrou trávou, hlídat své území před jinými samci a predátory, být sám zdatný a výkonný milenec, ale někdy ani tohle všechno nestačí. Pak nastupují různé triky, jak udržet harém pohromadě.

Mladí samci musí počkat na svou příležitost. Buvolec topi je ozdobou i...

Mladí samci musí počkat na svou příležitost. Buvolec topi je ozdobou i...

Švéd J. B. Jørgensen, který pozoroval topi v rezervaci Masai Mara několik let, zjistil, že když samec vidí, že mu utíká z harému samice, na které mu záleží, začne varovně frkat signál, že je v blízkosti predátor. Samice se ve strachu stáhne zpět. Samec k ní rychle běží a snaží se ji přesvědčit, aby zůstala. Přitom stále frká varování před predátory.

Gepard je pro buvolce topi největším nebezpečím. Ale rozhodně ne snadnou...

Gepard je pro buvolce topi největším nebezpečím. Ale rozhodně ne snadnou...

Pro predátory není topi snadná kořist

Topi je jedna z nejrychlejších antilop. Dokáže běžet rychlostí až 170 km v hodině a v boji o život dokáže přeskočit překážky až do výšky 2,5 metru. Při jeho velké obezřetnosti a systému hlídek, není pro predátory jednoduché topi ulovit. Lvi se o to pokoušejí jen v krajní nouzi a v období vysoké trávy, kdy se mohou nepozorovaně přiblížit a pak nečekaně zaútočit. Leopardi využívají své schopnosti lovit v noci, ale ani oni nejsou vždy úspěšní. Nejnebezpečnějším predátorem je tedy pro topi gepard. Zvlášť pro mláďata.

Ale jakoby to buvolci topi věděli. Přivádějí mláďata na svět v období října až prosince, na území čerstvé šťavnaté nízké trávy, kam namigrovala obrovská stáda pakoňů a zeber. Pakoně a zebry a jejich mláďata jsou pro predátory mnohem snazší kořist, a topi tak chrání svá mláďata.

Souboj na kolenou

Když samci buvolce topi bojují o teritorium nebo o samice, kleknou si před sebe na kolena a propletou své mohutné rohy. Teprve v tomhle okamžiku začíná souboj. Kdo dokáže druhého přetlačit na bok (něco jako slavná páka), vyhrává. Mohutné šíje samců vyvíjí při souboji velké úsilí. Při váze samců okolo 150 kg by se mohlo zdát, že může dojít i ke zlomení vazu. Ke zranění ale dochází málokdy. Je to férový souboj. Vítěz získává teritorium, samici, respekt, nepotřebuje smrt soupeře.

V souboji potřebuje topi nejen rohy, ale hlavně silnou šíji.Masai Mara, Keňa.

V souboji potřebuje topi nejen rohy, ale hlavně silnou šíji.Masai Mara, Keňa.

Občas dojde i k souboji mezi samicí a samcem a není úplně jasné, zda jde o milostné hrátky, manželskou hádku nebo o postavení v hierarchii stáda. Podle vědců, kteří se pozorováním buvolce topi zabývají dlouhodobě, jde spíše o manželskou hádku, ve které často vítězí samice.

Jsi kluk, tak se starej

Samice buvolce topi porodí jedno mládě o váze až 11 kg. To je v podstatě okamžitě schopné postavit se na nohy a následovat svou matku. Pokud je mládě samička, bude matku doprovázet až do svého prvního zabřeznutí – obvykle ve dvou letech věku. Po celou dobu ji bude matka učit všemu, co k životu potřebuje, včetně výběru partnera, kontroly jeho teritoria a často dokonce matky asistují při prvních pokusech o páření.

Samice buvolce topi mohou volně přecházet mezi samci. Je na samci, aby si je...

Samice buvolce topi mohou volně přecházet mezi samci. Je na samci, aby si je...

Ovšem, když se narodí sameček, matka jej po 10 až 11 měsících od sebe odežene. Jsi kluk, tak se starej. Mladíkovi do dospělosti chybí ještě více než dva roky. Nikdo ho nic nenaučil, ví o životě hrozně málo a kouká na svět jako tele. Ostatně teletem ještě je. Nezbude mu nic jiného, než se dát do party s jinými stejně odstrčenými telaty a přidat se k nějakému gangu mladých samců, kteří ještě nemají své teritorium a potulují se na divoko savanou. Samečky tedy neučí matka, ale ulice.

Zastavte se a pozorujte

Až se ocitnete ve východní Africe na safari, dohodněte se s průvodcem a zastavte se u stáda buvolce topi na delší dobu. Stojí to za to. Je to nádherná antilopa, se složitým společenským uspořádáním a vždycky se kolem něco semele. Afrika není jenom velká pětka.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

GARANTOVANÝ ODJEZD S ČESKÝM PRŮVODCEM

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.


Svačina v savaně. Expedice v náklaďáku. Krugerův národní park. Jihoafrická...

Svačina v savaně. Expedice v náklaďáku. Krugerův národní park. Jihoafrická...

Termín odjezdu: 28.9. 2014

Cena: 79 500,– za 19 nocí poznávacího zájezdu !

Porovnejte tento zájezd se zájezdy ostatních na našem trhu a zjistíte, že cenou, itinerářem, navštívenými místy a kvalitou služeb nemá tento zájezd na trhu konkurenci.

Více informací o zájezdu zde

TO NEJLEPŠÍ Z PERU

s českým průvodcem, ředitelem CK Marco Polo Janem Papežem

 15 denní poznávací zájezd do Peru. Prohlédnete si hlavní město Limu, Arequipu nazývané „Bílé město“, úchvatný a hluboký kaňon Colca s kondory, bájné jezero Titicaca, přejedete Andy ve výšce 5000 m n.m, odpočinete si v Posvátném údolí, navštívíte skalní město Machu Picchu a poznáte inckou historii a kulturu v samotném centru říše, v Cuscu.


Peru

Peru

Ternín : 3.11. 2014

Cena: 93 990,--

Více informací  o zájezdu

Počet míst omezen na maximálně 12, to zaručuje nerušený poslech výkladu, příjemnou atmosféru malé party, úsporu času a větší flexibilitu. Porovnejte kvalitu ubytování zahrnutého v ceně, odbornost průvodce, logiku itineráře a další nezbytné detaily. Zjistíte, že tento zájezd je skvělou možností jak kvalitně poznat Peru.


LETNÍ POZNÁVACÍ A POBYTOVÝ SPECIÁL

Hlavním motivem našeho nového poznávacího zájezdu s finálním pobytem u moře je pohoda a maximální komfort. Během pěti dnů budete mít možnost poznat to opravdu zásadní z památkových, kulturních a přírodních lokalit, co činí Srí Lanku právě Srí Lankou: dechberoucí skalní komplex Sigiriya, famózní jeskynní chrám v Dambulle, nejposvátnější z chrámů v Kandy, majestátní ruiny královské Polonnaruwy, populární sloní sirotčinec v Pinnawale, zahradu koření, čajovou továrnu...


Že tohle v podstatě nabízí všichni? To je pravda. Ale u nás to má takovou formu, aby to mohly absolvovat prakticky všechny věkové kategorie - od rodin s dětmi po seniory. Tomu je přizpůsobeno vše: tempo programu je voleno tak, aby vždy bylo dost času na relaxaci a "vychutnání" místa, hotely byly pečlivě vybrány, aby kvalitou svých služeb i umístěním uspokojily i poměrně náročnou klientelu. Vše ve formě malé skupinky, jak je naším dobrým zvykem (6-12 osob) a v doporovodu kvalifikovaného pracovníka naší CK, který zájezd připravoval.

Sigiria. Sri Lanka.

Sigiria. Sri Lanka.

Termín : 19.8. 2014

Cena : 47.900,--

Více informací o zájezdu

PRÁZDNINOVÝ TERMÍN - GARANTOVANÝ ODLET: 19.08.14 Hlavním motivem našeho nového poznávacího zájezdu s finálním pobytem u moře je pohoda a maximální komfort při návštěvě nejdůležitějších památkových a přírodních lokalit.

aaaa

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!