Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Běžně nepřístupné prostory Hradu si prohlédlo na šest tisíc lidí

Cestování

  7:00
PRAHA - Možnost nahlédnout do jinak nepřístupných reprezentačních prostor Pražského hradu si v sobotu nenechalo ujít 5928 návštěvníků, řekl mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek. Lidé si mohli prohlédnout salony a místnosti, v nichž prezident republiky přijímá návštěvy nebo podepisuje významné dokumenty.
Pražský hrad

Pražský hrad foto: Shutterstock

Kromě Hradu se v sobotu veřejnosti otevřel také nedaleký Hrzánský palác. Budovu, kterou využívá úřad vlády, si přišlo prohlédnout 1450 lidí.

„Letos jsme měli tři novinky. Jednak tady byla expozice, ve které byl vystaven prvorepublikový Řád bílého lva, dále federální Řád Tomáše Garrigua Masaryka a zároveň jsme měli dva sály zařízené jako při státní návštěvě,“ řekl Šebek. I proto na prohlídku dorazily davy lidí. „Fronta se letos táhla až do Loretánské ulice,“ uvedl Šebek.

Exkurze do veřejně nepřístupných míst Pražského hradu.

Návštěvníci mohli na Hradě nahlédnout například do Španělského sálu, Rudolfovy galerie či salonů jižního křídla Nového paláce. V Rothmayerově sálu byla expozice představující činnost Kanceláře prezidenta republiky. Zrcadlový salón vypadal jako při mezinárodním dvoustranném jednání a Společenský sál byl zařízen jako na tiskovou konferenci po státní návštěvě.

Také v Hrzánském paláci v Loretánské ulici návštěvníci viděli reprezentační prostory, otevřena byla zdejší expozice Symboly republiky a výstava Můj stát. „Přišlo 1450 návštěvníků. Ve srovnání s předchozím dnem otevřených dveří je to značně víc,“ sdělila Andrea Šlechtová z informačního centra úřadu vlády. Návštěvníci měli podle ní zájem hlavně o vyhlídku z terasy, ze které se na Prahu díval i první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Velkým lákadlem byla také pracovna premiéra. „Děti se hodně zastavovaly i u výstavy Můj stát, která je podaná stylem komiksů,“ dodala Šlechtová.

Pražský hrad patří k nejoblíbenějším cílům turistů, kteří navštěvují českou metropoli. Dny otevřených dveří, při nichž si lidé mohu prohlédnout jinak nepřístupné sály, se v sídle českých králů a prezidentů konají většinou dvakrát ročně. Hrzánský palác se měl pro veřejnost otevřít už loni 17. listopadu, úřad vlády ale tehdy den otevřených dveří zrušil kvůli bezpečnostním opatřením v okolí vládních budov po teroristických útocích v Paříži.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat