Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České děti jsou dost rozmazlené, říká Polka

Česká kuchyně

  7:00
Polka Marta Szewczyk přijela do Česka na studijní pobyt a už zde zůstala. Má ráda české pivo a Prahu. "Líbí se mi, že jsou Češi tolerantní, ale občas mám pocit, že je to spíš lhostejnost," říká v rozhovoru. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Český šok.

Marta Szewczyk foto: Archiv Marty Szewczyk

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Asi to, jak si Češi váží volného času. Nevím, jestli je tomu tak stále, ale před několika lety v menších městech v sobotu obchody zavírali v 11 hodin. V sobotu se odpočívá, kdo by chodil nakupovat.

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodla, že tu chcete zůstat nastálo? Co vás k tomu vedlo?
Do Česka jsem přijela na Erasma, protože v Polsku jsem studovala češtinu. Měla jsem tady zůstat rok, ale v Praze mi bylo blaze, takže rozhodla jsem se udělat přijímačky na UK a pokračovat ve studiu tady. Teď už vím, že Praha je zákeřné město. Nechá člověka se do sebe zamilovat, omotá ho kolem prstu a potom začne týrat každodenním životem. Ale stále mě tu drží mezilidské vztahy a škola, takže pořad jsem tady a čekám, až zas bude blaze.

Kdo je Marta Szewczyk?

Polka Marta Szewczyk přijela do Česka v roce 2009 na studijní výměnný pobyt Erasmus a už tady zůstala. V současné době píše diplomovou práci  v rámci oboru čeština pro cizince. Pochází z polské části Kladského pomezí. Je jí 25 let a je zadaná.

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
Těžko všechny házet do jednoho pytle, ale také těžko se vyhnout nějakým obecným dojmům. Často mi tady chybí vřelost a trocha slovanské spontánnosti. Líbí se mi, že jsou Češi tolerantní, ale občas mám pocit, že je to spíš lhostejnost. Dost mi také vadí, že většina Čechů, hlavně mladých, skoro nic neví o Polsku. Vybaví si moře, Krakov, v poslední době i "závadné potraviny" a tímto končí. Je to smutné, koneckonců jsme sousedi. Přitom podle výzkumu Češi jsou v Polsku nejoblíbenějším národem. Taková láska bez vzájemnosti.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi? Jsou Češi slušní?
V zásadě je to dost podobné, ale Poláci jsou k sobě navzájem trochu víc otevření. České děti jsou podle mě dost rozmazlené, trocha dobrého vychování by jim neublížila. Jinak hlavní rozdíly pozoruji v jazykovém vyjadřování. Čeština je hodně slušný jazyk. Dlouho jsem si zvykala, že si studenti mezi sebou vykají a stále mě překvapuje, když mi někdo řekne "slečno", a hlavně když to dělají mladí lidé. Na začátku jsem si myslela, že to dělají ze srandy. Přijde mi také strašně vtipné, když někdo oslovuje padesátiletou ženu "mladá paní". Nebo vlastně je to roztomilé. 

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Libí se vám? Je hodně odlišný od toho, na který jste zvyklá?
V Polsku je český humor hodně oblíbený. Poláci zbožňují české komedie a asi si neuvědomují, že jejich scénáře píše sám život. Mně se hlavně líbí, že se Češi umějí smát sami sobě. Obdivuji také fenomen Jary Cimrmana a přála bych si, aby Zdeněk Svěrák byl mým adoptivním dědečkem.

Český šok:

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii? Je v ní něco, co vás zaujalo?
Asi před rokem jsem pro jeden polský časopis připravovala článek o Sametové revoluci. Navštěvovala jsem Ústav pro studium totalitních režimů, dělala rozhovory s lidmi, kteří se Sametu zúčastnili a byl to opravdu pěkný a dojemný zážitek.

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
České pivo mi chutná, je jemnější a slabší než polské, takže můžu si dát pár skleniček a nespadnu rovnou pod stůl. Zas česká kuchyně je dost těžká a tučná, rozhodně bych nemohla jíst typické české jídlo každý den. Polská kuchyně také není nijak dietní, ale jíme hodně zeleniny, a to mi tady celkem chybí. No ale domácí svíčková od babičky mého přítele (sice ze Slovenska) – mňam!

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Cizinci žijící v Česku mluví o naší zemi ve speciálu serveru Lidovky.cz: Český šok

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Lidovky.cz: Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
To je dobrá otázka. Ráda bych znala odpověď. Určitě bych se ještě chtěla podívat někam do světa a aspoň chvilku žit někde jinde.
 
Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?
Cítím se tady tak trochu na útěku od domácí politiky, takže o českou politiku se zajímám jen do takové míry, aby mě nedokázala rozčílit. Ale dost pozorně jsem sledovala předvolební prezidentskou kampaň. Dokonce jsem začala věřit, že v Česku je tomu úplně jinak a slušná předvolební atmosféra je tady skutečně možná. Asi jsem v tom byla dost naivní. 
 
Lidovky.cz: Učíte se češtinu? Je pro vás v Česku její znalost nezbytná?
Čeština je ten hlavní důvod, proč jsem do té země přišla. Momentálně ji už tak aktivně nestuduji, spíš ji nasávám z českého prostředí, knížek, časopisů, filmu a nechávám na sebe působit. Znalost češtiny je tady pro mě zásadní věc. Neznat ji, nemělo by pro mě smysl tady žít. Ale bez ohledu na to, jak dobře ji budu ovládat, z jazykového hlediska vždy budu vnímaná jako někdo cizí, což značně komplikuje cestu k většině kreativních zaměstnání. To mě trochu mrzí.
 
Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská? Co má vaše země výjimečného?
Samozřejmě stýská se mi po rodině a po kamarádech, se kterými se nemusím domlouvat měsíc dopředu, že si večer zajdeme na víno. Mám pocit, že v Polsku je mnohem jednodušší zavolat někomu a říct: "Hele, sem u tvého baráku, můžu se stavit na kafe?" Ale možná je to spíš problém velkoměstské Prahy. Stejně jako to, že se tady nedá používat kolo jako běžný dopravní prostředek. Polsko je ve většině samá rovina a možná proto je tam dobrá cyklistická infrastruktura. Všude jsem mohla dorazit na svém ošklivém kole z bazaru a to mě nabíjelo spoustou energii.

Autor: