Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Farníci vytvořili živý betlém. Jeden z největších na Moravě

Cestování

  6:00
RAJHRAD - V Rajhradě na Brněnsku farníci vytvořili jeden z největších živých betlémů na Moravě. Zapojilo se do něj 65 lidí v kostýmech, akce se konala pošestnácté. Děti, které v počátečních letech dělaly andělíčky, vystupovaly už v dospělých rolích, řekla za pořadatele akce Magda Mlejnková. Na živý betlém se přišlo podívat asi 500 lidí.

V Rajhradě na Brněnsku farníci 25. prosince vytvořili jeden z největších živých betlémů na Moravě. foto: ČTK

V Rajhradě představují betlém v kulisách benediktinského opatství, jednom z nejstarších na Moravě. „Akci máme pojatou jako příběh z evangelia propojený s koledami a mluveným slovem, na to sem nic nemění,“ uvedla Mlejnková. Podle ní v neděli vyšlo i počasí, jen chyběl sníh.

Kromě klasického betléma s Ježíškem v jesličkách, Marií, Josefem a třemi králi tvoří největší počet účastníků scény zástupci řemesel přinášející dary. Vedle nich byli v živém výjevu lidé v moravských krojích. Součástí scény byla i zvířata.

V Rajhradě na Brněnsku farníci 25. prosince vytvořili jeden z největších živých...
V Rajhradě na Brněnsku farníci 25. prosince vytvořili jeden z největších živých...

Živé betlémy vytvářejí nadšenci v českých a moravských městech o Vánocích stále častěji. Rajhradský je mimořádný zejména velkým počtem účastníků. Každý rok jich přibývá.

První betlém vytvořil v roce 1223 František z Assisi. Pro výjev právě narozeného Ježíška si vybral jeskyni u vesničky Greccio v Itálii, kterou upravil jako kapli. Tato událost byla nejen prvním betlémem, ale byla tu prý také poprvé sloužena půlnoční mše.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat