Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zápisky horolezce Holečka: Gasherbrum nás pustil dolů, každý náš pohyb je toporný

Cestování

  12:25
GASHERBRUM - Mezi horolezci se říká, že sestup je stejně nebezpečný jako výstup. Česká výprava, která o víkendu vystoupala na himalajský Gasherbrum I, se v pořádku vrátila do základního tábora. Horolezec Marek Holeček pro server Lidovky.cz popisuje, jak sestup z pohoří Karákóram v západní části Himálaje probíhá.

Horolezec Marek Holeček na himalájském Gasherbrumu. foto: Marek Holeček

Zápisky horolezce Holečka: Překračujeme vrchol Gasherbrumu, plní se velký sen

Po pěti nocích a dnech jsme opustili konečně 7 tisícovou a vyšší zónu. Sestoupili jsme do opuštěného campu I. v 6 tisících metrech nad mořem.

Znamenalo to brodit se sněhem místy do půli stehen a to i v 60stupňovém svahu japonského kuloáru, kde byl nafoukaný čerstvý sníh. Bylo to čistě lavinové pole, ale nějakým zázrakem drželo a my věřili. Jinak jsme úplně na hranici fyzického bytí a každý náš pohyb je toporný a opilecky směšný. Zítra brzo ráno doprdnem do base campu. Pampada pa diii :).

Marek Holeček před splněním snu.
Marek Holeček před vrcholem

Anooo, jsme dole v base campu!!! K smrti unaveni, smradlaví, vychrtlí víc než světové top modelky. Mohli bychom dělat reklamu na všechno, jen ne na oslavu krásy a zdraví. Ale jsme zas mezi živými pozemšlapkami. Vše doma doženeme a ještě přihodíme nějaké to lesknoucí se pérko a frk k tomu:). Setkali jsme se tady i s Ivem Papuchalkou, který na nás čekal. Byl jako víra, kterou nic nezlomí. Takže chlapského hihotání, brebentění bylo až až. Zítra hned táhneme káru dál, na Gondogoro La sedlo v 5,7 tisících metrech nad mořem, což je peklo pro zlámaná těla, ale zase o kousíček blíž k Vám a k našemu domovu.

Autor: