Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 16 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Zápisky horolezce Holečka: V úterý hnus, středa neznámá, čtvrtek zlepšení, pak dva dny luxus

Pravda je, že s přibývající znalostí a nasbíranou negativní zkušeností, zbrklé... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pravda je, že s přibývající znalostí a nasbíranou negativní zkušeností, zbrklé... | foto: Marek Holeček

Modlitba za štěstí... Hledíme s vírou k nebi, však se zemí jsme pevně spojeni. Jakou cenu by mělo naše žití, bez vášně a snů. Pokud něco z toho není, jsme jak síto, které vodu nezachytí a pouze jen tak dýchat, přeci k radosti nestačí. Tak šlápni do prostoru duchů, a touze vystav svůj osud, však neboj, přijde rozhřešení, které nezbývá než pak vzít.

Chvíle spojené s vyčkáváním jsou různé. Třeba přijde poselství, které nás informuje o události, se kterou jednoduše už nelze hnout. Tečka. Nebo naopak, která nám přinese nejbližší budoucnost, kde chuť ohýbat osud je umocněná uskladněnou energií, čekající na startovní výstřel.

Jedná se vždy o tíživý čas nemohoucnosti, přitom mysl hledá nějakou kličku, jak ovlivnit běh světa, aby se lépe pojistil kladný výsledek. Ale v některých okamžicích, jakákoliv naše invence, je zcela zbytečná, nebo spíše řekněme krátká. Nepřinutíme slunce, aby vyšlo dřív, či jen chvíli počkalo. Přitom by obrazně stačilo, třeba jen malý kousek pozdržení, než zapadne a vše může být jinak. Kdepak, žhavá koule nikoho z nás neposlouchá.

Pravda je, že s přibývající znalostí a nasbíranou negativní zkušeností, zbrklé...
Pravda je, že s přibývající znalostí a nasbíranou negativní zkušeností, zbrklé...

Tím to zdaleka nekončí. Je ještě třeba poznat ten správný okamžik pro krok vpřed, či úkrok v bok, nebo naopak zacouvat, což není pokaždé tak jednoznačný. Budiž oslavováni ti, kterým vyšla zdrženlivost, nebo naopak rozhodnost jít kupředu. Jednoznačně nicméně platí, čím vyšší podíl rizika, tím menší pravděpodobnost úspěchu. Pokud ovšem začnu dělat kroky jen v okruhu těch „jistých“, tak bych se teoreticky od narození nikam dál nepohnul.

Pravda je, že s přibývající znalostí a nasbíranou negativní zkušeností, zbrklé odvahy ubývá. Pak nezbývá, než pokud nemáme vymydleno, snažit se více rozumem ovlivňovat záměr, ale empirie, ta potvora prohnaná i tak zůstává. Zde platí okřídlená slova, že spravedlnost je slepá. Protože i malé loterijní procento náhody, může v klídku zvítězit, oproti otěžím, u kterých máte pocit, že pevně dřímáte v rukou.

Někomu není dána šance od začátku, tak jí nemá. A někdo ji dostává po dávkách a ještě k tomu je dokáže využít. Tím se vracím k horním slovům, snaha ovlivňovat situaci je odvěkou naší touhou. Lépe se s tím žije, než vzít v úvahu, že valnou část života jsme spíš náhodou taženi.

Správná otázka. Proč se takovýma haluzemi zaobírám?

Jednoduše, protože mi kape na karbid. Ležím ve stanu a přemítám o životě, šancích a tom, co mne čeká. Mám jednoduše čas, který hlodá a zarývá se pod kůži. Jeden by řekl, užij si ho. Hmmm, ale to by za branami nesměly čekat obavy, úmorná dřina a touhy. Přitom ve startovací kóji je připraveno a svaly projíždí nervózní záškuby, čekajíc jen na povel start. No jo, vše je relativní.

Když sedíte na studené plotně hodinu, zdá se ten čas pomalu vlekoucí, ale jakmile vám pod zadnicí zatopí, je pak každá sekunda věčností. Už bych rád topil, ale naučit se vyčkat, je jednou ze součástí následujícího boje.

Dnes v noci se Zdendou vyrazíme na zteč. V ústech se mísí sladkokyselá chuť strachu a chutě utkat se o osud. Přibyla i další motivace, jelikož před námi vyrazila trojčlenná partička z Ukrajiny s denním náskokem. Celá léta, slovy přes třicet let, jediný kdo se objevil v této západní stěně Gasherbrumské, jsem byl já a mí parťáci. Teď najednou zde bude závod dvou zemí a dvou rozdílných vizí.

Je pravda, že ambice kluků z Ukrajiny byly v čase mého příchodu do Base Campu zcela jiné. Měli v hledáčku východní stranu Gaše IV. Tam ovšem zjistili, že jejich šance a dle jejich slov i podmínek sněhových, jsou v tomto roce nulové. Shodou okolností jsou dva z nich ostřílení pašáci, kteří dokončili můj původní plán na Talung o dva roky později po mém prvovýstupu se Zdendou Hrubým.

Takže konkurence zdravá a namakaná. Jen škoda, že myšlenka přišla asi jako „osvícení“ až po mém spatření v Base Campu. To si ale už dosazuji sám, bez žádných důkazů. Hory nepatří nikomu, dokonce ani předplatní právo. Jednoduše otevřený právoplatný souboj. Nevím, zda bude naší výhodou zvolený směr, který je rychlejší na průstup první poloviny stěny.

Jelikož kluci valí bezpečnějším mixovým pilířem od spodní části, kde nehrozí pády kamenů a malých lavin. Ale je to výstup výrazně pomalejší a zároveň tím neříkám, automaticky těší. Jen logisticky složitější. Však čas ukáže, jestli se srazíme na horním poli pod vrcholovou hlavou, nebo jak to vlastně vůbec bude. Oni můj plán znají, kdežto jejich počínání, je pro mě utajené od samého začátku.

Takže s dlouhodobější předpověď, hlásí „ V úterý hnus, středa zatím neznámá, čtvrtek zlepšení, pak dva dny luxus ......“. Ostatní dny jsou zatím v režii kouzelníka Merlina. Dobrá, dobrá, vždyť jooo. Ale časy se mění a nic není stálé, zpívá Bob Dylan, čímž vynechám pro tuto chvíli můj myšlenkový průjem a háži pro odlehčení očko trochu vedle. Respektive na jeden stan a to dva metry od mého. Tam proběhla dramatická změna a bezradně pátrám na její původ. Nicméně obyvatel této tvrze, občan Zdenda, se rozhodl změnit dosavadní life-style. Od včerejška je to „Háček Voňavý“, až Šampónovitý. Všechny otvory září čistotou a dokonce i v bodování stanu dosáhl modrého puntíku. Škoda, že to nevidí Ivo „Papuchalka“, který již opustil hnízdečko a vyrazil s bandou Španěláků, Poláků a Italů za svým dobrodružstvím na GII. Tak ať mu Summit-push vyjde. I my máme zabaleno, nabránu aklimatizaci a chuť. Jde z tlustého do tenkého, tak držte prosím palce.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...