Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Kašperku 'ožije' středověká komnata

Cestování

  7:00
KAŠPERSKÉ HORY (KLATOVSKO) - Novou neobvyklou prohlídku, která pomocí multimediální techniky vtáhne návštěvníky přímo mezi stavitele hradu, připravil na letní sezonu šumavský královský hrad Kašperk. Kašperk je první hrad, kde přímo před zraky turistů ožije středověká komnata.

Hrad Kašperk. foto: www.kasperk.cz

Podobné prohlídky, kdy se z projektorů promítal děj přímo na zdi hradní místnosti, podle dostupných informací zatím nejsou nikde v Česku ani v zahraničí, řekl kastelán Zdeněk Svoboda.

Hrad založený Karlem IV., kam loni přišlo přes 45.000 návštěvníků, připravil po sedmi letech dva nové návštěvnické okruhy. Multimediální okruh je zaměřen na stavbu hradu a druhá trasa na běžný život na hradě. Náklady na nové prohlídky byly do 600.000 korun.

ČTĚTE TAKÉ:

"Současná podoba hradu s palácem v podobě torza, holými interiéry věží, narušeným prstencem hradeb s již přistavěným purkrabstvím, by při troše fantazie mohla připomínat stav hradu na konci 15. století, kdy po velkém požáru došlo k zásadní přestavbě a dobudování hradu," popsal kastelán.

Právě na dobu kolem požáru v 15. století je zaměřená multimediální prohlídka v západní věži. Na Kašperku se nedochoval žádný prokazatelně původní mobiliář. Věž je uvnitř holá a kvůli statice a malé nosnosti pater nemůže být vybavena ani replikami středověkého nábytku. "Šli jsme proto jinou cestou - tu komnatu, její stavbu, vybavení nábytkem a nakonec i zničující požár, promítáme na zdi," popsal Svoboda.

Hrad Kašperk

Návštěvníci se tak v holé věžní místnosti ocitnou přímo ve středu děje - kolem nich se ozývá bouchání kladiv tesařů, a rostou dřevěné zdi hradní ložnice, objeví se nové omítky, vitrážové okno, kamna i nábytek. Za hlasitého praskání a hučení plamenů nakonec oheň celou místnost zničí. O patro výš zas další projekce ukazuje stavbu nového krovu střechy hradního paláce, který na Kašperku již několik set let není.

Druhý prohlídkový okruh představí vývoj podoby hradu a život na hradě. Průvodci popíší systémem vytápění, hygienická zařízení a zvyklosti, přípravu jídel nebo tehdejší svítidla. Novinkou prohlídek je letos i zařízení popisující na několika obrazech stavbu a užívání hradu a důvody pro jeho postavení. Obrazy namalované na pásu plátna průvodce při výkladu posunuje na dřevěných válcích otáčením klikou.

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat