Čtvrtek 5. prosince 2024, svátek má Jitka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak probíhá typická pohádková svatba na Srí Lance?

Cestování

  6:53
Kdo by nechtěl mít svatbu v ráji? Na dlouhých písečných plážích lemovaných palmami a ovívaných mořským větříkem, za zvuku šumění mořských vln, v zemi, kde léto nikdy nekončí. Přesně takové svatby bývají na Srí Lance. Někdy na pláži, jindy doma na zahradě uprostřed džungle, nebo ve svatebním sálu hotelu s výhledem na oceán.

Krájení svatebního dortu foto: HedvanbnáStezka.cz

Svatba za všechny peníze

Svatba je na Srí Lance považována za velký krok do budoucna. Snem každého Srílančana však není mít svatbu u moře, nýbrž mít svatbu v nejdražším hotelu, do něhož pozve co nejvíce hostů. Chce se blýsknout a mít svatbu, o které se bude ještě dlouho mluvit.

Taková svatba však něco stojí. A tak rodiče nědy prodají dům, půjčí si v bance nebo dají rodinné šperky do zástavy jen proto, aby mohli svým dětem vystrojit opravdu pohádkovou svatbu. Co na tom, že pak budou bydlet v nějaké chatrči. Fotky z veselky zůstanou v albu navždy.

Tradiční svatba na Srí Lance je opravdu nákladnou záležitostí a vykrást banku by si jen tak někdo netroufl. Jak to dělají chudí? Odjedou z vesnice a vemou se bez rodiny. Hlavně proto, aby se rodina nestyděla.

Štěstí hledej v horoskopu

Užít si svatbu po srílansku znamená mít hodně hostů, krásné sárí a líbánky v drahém hotelu. Proces, kterým musí mladí snoubenci projít před svatbou, je někdy nekonečný. Prvním krokem je návštěva ženicha v domě nevěsty. Pokud se ženich rodině nevěsty líbí, pak se nevěsta vydá do domu ženicha i s rodiči. Začíná dlouhé domlouvání, porovnávání horoskopů a zkoumání, zda spolu budou mít šťastný a bohatý život.

Svatba na pokračování

Tradiční srílanská svatba má dva svatební dny. První den je nevěsta oblečená v krásně zdobeném bílém sárí a obřad i hostina se koná v domě něvěsty. Odtud manželský pár odjíždí večer na líbánky do hotelu, nejčastěji na jednu noc. Ženich ani nevěsta nesmí mít před svatbou jiného partnera. Asi si řeknete, jak to rodina pozná? Je to jednoduché. Ráno po svatební noci přijedou rodiče do hotelu a novomanželé musí ukázat ‚červené‘ prostěradlo. Pokud prostěradlo není červené, je žena špatná. V extrémních případech může dojít i ke zrušení sňatku. Někdy jsou asijské tradice opravdu podivné.

Srí Lanka nabízí pro každého něco. Zážitky budou maximální, říká cestovatelka

Druhý den je nevěsta oblečena do červeného sárí a tento den se nazývá “home comming” neboli „příchod domů“. Obřad a hostina se koná v domě ženicha, kam by se po svatbě měla něvěsta přestěhovat. Červené sárí souvisí s tradicí svatební noci, kdy červená barva má značit krev.

Přípravy už od půlnoci

Snem každé dívky je mít velkou svatbu, na které bude vypadat jako princezna a cítit se jako filmová hvězda. Na Srí Lance si tak opravdu něvesta a ženich připadají.

Něvěsta vstává už o půlnoci, aby ji místní vizážistky stihly na velký den připravit. Učesat, namalovat a obléct sárí trvá několik hodin. Ženich má velkou výhodu - je oblečený za moment. Vstane, obleče si klasický oblek nebo tradiční svatební kroj a jede se na svatbu. Ženich i nevěsta spí noc před svatbou každý u svých rodičů a potkají se až na svatbě. Svatba začíná v domě nevěsty, pokud je dům a zahrada dostatečně velká. Jinak se pro svatbu, stejně jako u nás, pronajímá svatební sál.

Tradiční domácí svatba

Byla jsem pozvaná jako host na svatbu, která se konala doma. Nábytek z celého domu byl vystěhován a uprostřed obývacího pokoje stála květinová poruwa - brána z květin, která má po bocích schůdky pro snoubence a vepředu větší schody, na jejichž vrcholu novomanželé během obřadu stojí.

V místnosti bylo několik reflektorů, kameraman a alespoň dva fotografové, kteří celý ceremoniál fotili. Snoubenci byli pod září reflektorů od začátku až do konce, jako skutečné filmové hvězdy. Když ceremoniál začal, překvapilo mě, že se snoubenci neusmívali. Byl to přece jejich nejštastnější den v životě. Pochopila jsem to v momentě, kdy fotografové otočili všechna světla na nás. Být oslňován jasným světlem není opravdu nic příjemného.

Svatební obřad a zvyky

Celý obřad vede muž v bílém, který krásně zpívá a naviguje snoubence, co mají přesně v který okamžik udělat. Plní funkci oddávajícího, ačkoliv tímto slavnostním obřadem nejsou snoubenci oddání právoplatně. Před nebo po obřadu musí totiž ještě zajít na státní úřad, kde své manželství stvrdí podpisem.

Svatební obřad začíná průvodem tanečníků a zpívajících bubeníků oděných v červenobílých šatech a ověšených zlatými šperky. Hned za nimi kráčí nevěsta vedená otcem a dále i ženich. Rodiče je přivedou pod květinovou poruwu, kde je předávají svým nastávajícím.

Krásná nevěsta

Při obřadu se snoubencům sváží malíčky a polévají je svědcenou vodou, čímž symbolicky spojí jejich životy dohromady. Ženich uváže nevěstě bílý kus látky kolem pasu, což symbolizuje, že je ještě svobodná. Jako vděk za východu předají snoubenci svým rodičům dar v podobě oblečení. Další částí obřadu je zpěv malých holčiček, které přejí novomanželům šťastný život. Holčičky jsou oblečené podobně jako naše družičky a za zpěv dostávají zaplaceno symbolicky jednou mincí.

Rodina opět symbolicky přináší štěstí a peníze do života. Každý zvlášť přinese novomanželům list betelu spolu s mincemi. Pár pak listy i s mincemi vhodí vpřed na schody poruwy.

Stejně jako u nás ženich krmí při slavnostním obědě nevěstu a naopak, na Srí Lance ženich krmí nevěstu mléčnou rýží a dá jí napít mléka. Nevěsta udělá to samé. Zajímavostí je, že se snoubenci krmí rukou, stejně tak, jako jedí každé jídlo.

Bohatě zdobené šaty
Tradiční červené sárí

Rodina pak vybere člověka, který rozbije kokosový ořech. Nevěřili byste, jak je to náročné. Vybraný člen rodiny totiž nese na svých bedrech obrovskou zodpovědnost. Lidé věří, že ořech musí být rozbitý přesně v polovině a rozlousknout se tak, aby se otevřel ke slunci. Pokud by se tak nestalo, pak by manželský život snoubenců nebyl šťastný. Na závěr obřadu si snoubenci vymění prstýnky, ženich sundá nevěstě bílý plášť a všichni se přesunou na svatební hostinu.

Vítězí lásky nebo domluvy rodin?

Napadá Vás otázka, jestli se mají snoubenci rádi? V současné době tvoří počet sňatků domlouvaných rodinami asi polovinu všech sňatků. Toto číslo se vlivem západních kultur stále snižuje.

Asi si představíte zakázanou lásku Romea a Julie, kteří pro sebe museli zemřít. Na Srí Lance se to několikrát už také stalo. Milenci skočili ze skály, protože jim rodiče sňatek zakázali. Často snoubenci, kterým není přáno, odjedou vzít se někam, kde je nikdo nezná, a pak se vrátí domů. V opravdu přísných tradičních rodinách, rodiče své děti zpět už nepřijmou. Novomanželé se pak odstěhují do jiné vesnice a žijí sami bez rodiny.

Chcete mít také pohádkovou svatbu v ráji?

My Evropané pohádkovou svatbu na Srí Lance mít můžeme. Stačí několik dokumentů přeložených do angličtiny, zvolit si místo a legální svatbu můžete mít na Srí Lance i vy. Během svého pobytu na Srí Lance si vymezte dostatečnou dobu v místě konání obřadu a kontaktujte vybraného specialistu na svatby.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!