Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Srí Lance byl prý objeven největší asterický modrý safír

Magazín

  6:10
KOLOMBO - Údajně největší asterický modrý safír byl nalezen v jednom z dolů na Srí Lance. Ústav pro drahé kameny v srílanské metropoli Kolombu uvedl, že safír má 1404,49 karátu a že o žádném větším drahokamu tohoto typu neví. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

Modrý safír (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Asterický safír je ceněn pro nápadný optický efekt. Je-li správně vybroušen, ve slunečním nebo bodovém světle se v něm objevuje pohyblivá šesticípá hvězda.

Asterický modrý safír objevený na Srí Lance je oceňován na minimálně 100 milionů dolarů a jeho stávající majitel odhaduje, že by se mohl prodat v dražbě až za 175 milionů dolarů.

Srílanský drahokamový průmysl, pro který jsou safíry hlavní exportní surovinou, má roční hodnotu nejméně 103 milionů dolarů. Podle srílanské drahokamové a šperkařské asociace pocházel kupříkladu i safír na zásnubním prstenu vévodkyně z Cambridge Catherine Middletonové ze Srí Lanky, kde byl vytěžen v 70. letech.

Zásnubní prsten s diamanty a safírem, jaký Kate dostala od Williama po jeho matce, princezně Dianě.

Předtím ho vlastnila princezna Diana.Dosavadní rekord držel údajně asterický modrý safír s 1395 karáty. Nový vzácný modrý safír byl nalezen na jihu Srí Lanky ve městě Ratnapura, které je známo jako město drahokamů. Hornina o hmotnosti 17 kilogramů obsahující množství safírů byla objevena v roce 2013, zatím ale není známa hmotnost drahokamů, které jsou v ní obsaženy.

Autor:

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...