Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Netradiční kurz sebeobrany. Bývala tanečnice učí, jak se ubránit botou s podpatkem

USA

  7:00aktualizováno  18:32
JERUZALÉM - Šestadvacetiletá Izraelka Avital Zeislerová vyučuje svéráznou formu sebeobrany, která sklízí mimořádný úspěch v USA. Využívá se při ní bot s vysokými podpatky a po řecké bohyni ochrany a bezpečí dostala název Soteriina metoda. Vychází se přitom z techniky krav maga - boje zblízka, při němž se využívají instinktivní reakce, které si člověk snadno zapamatuje a dokáže rychle použít i ve stresu třeba při přepadení.
Boty na podpatku - ilustrační foto

Boty na podpatku - ilustrační foto foto: Shutterstock

Krav maga učí obraně v každé situaci za použití všech prostředků včetně kopů pod pás nebo útoku na oči. Tento systém, který se učí na celém světě, vytvořil po druhé světové válce armádní instruktor z Bratislavy Imrich Lichtenfeld. Vedle Izraele používají tuto techniku ozbrojené složky v mnoha zemích, ale učí se jí také běžní zájemci o metody sebeobrany.

Zeislerová pochází k kanadského Toronta a dala obranné technice ženský ráz - ve svých kurzech učí obraně s pomocí boty s vysokým podpatkem, která se podle ní může rychle změnit ve velmi účinnou zbraň. V USA se stala Soteriina metoda hitem a naučily se jí i herečky Keri Russellová nebo Megan Booneová.

Klíčový moment

Zeislerová se kdysi věnovala baletu, ale v 19 letech se stalo něco, co jí změnilo život. Její tehdejší partner ji sexuálně napadl. Tanečnice propadla depresím a rozhodla se odjet do Izraele a zapsat se do kurzů krav maga. Během dvou let přišla na vlastní metodu a získala pro ni mnoho žen. V kurzech učí sebeobranu a také udržení se v kondici.

„V kurzech sebeobrany se snažím učit to, co je ženám blízké. Smyslem cvičení v botách na podpatcích je naučit ženy uvědomit si, že jsou-li napadeny a mají-li zrovna na nohou takové boty, mají také zbraň a umí něco, co jim může zachránit život,“ řekla Zeislerová v rozhovoru s listem The New York Times.

Na kritiku, že její metoda je spíš trik než účinný postup, odpovídá, že to není pravda. „Je třeba narušit myšlenkový pochod útočníka, třeba i tím, že ho přinutíte mrkat,“ tvrdí.

Nač přijde takové poučení? Jedna lekce Soteriiny metody stojí v přepočtu dva tisíce korun a mnozí tvrdí, že se to vyplatí.

„Při tréninku s Avi jsem získala větší sebejistotu. Když jdu ulicí, cítím se lépe připravená čelit provokacím. Naštěstí, nebo naneštěstí, podle toho, jak se na to díváte, jsem už měla příležitost něco z toho, co mne Avi naučila, použít,“ řekla jedna z absolventek Zeislerové kurzu Vanessa McDanielová.

Autor: