Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští instruktoři sebeobrany nabízejí drsný vojenský výcvik v Izraeli

Magazín

  6:54
PRAHA - Česká pobočka mezinárodní federace sebeobranného systému krav maga (IKMF) přijímá v těchto dnech přihlášky zájemců o náročný vojenský výcvik v Izraeli, odkud systém pochází. Dosud se tam jezdili školit instruktoři, nyní je kurz poprvé k mání pro veřejnost, a to i pro lidi, kteří se ničemu podobnému nevěnovali.

Krav maga vychází z instinktivních reakcí a postupy si lze snadno pamatovat. foto: Česká pobočka mezinárodní federace sebeobranného systému krav maga

Výcvik povedou někdejší členové speciálních jednotek izraelské armády a podstoupí ho trojice, která projde konkurzem v Praze, sdělil ČTK šéf české IKMF Michal Otipka.

Instruktoři chtějí akcí s názvem Operace Izrael oslovit například záchranáře a příslušníky ozbrojených složek jako je policie. "Cílovou skupinou jsou ale také lidé, kteří chtějí prostě změnit svůj život a dosud se s výcvikem nebo sebeobranou nesetkali. Mezi uchazeči, kteří se zatím přihlásili, jsou také IT specialisté bez podobných zkušeností," řekl Otipka.

Izraelská armáda

Vybraná trojice fyzicky zdatných lidí - dva muži a jedna žena - projde výcvikem vedeným nejlepšími instruktory krav maga, kteří jsou ve vedení organizace. Dříve působili v izraelské armádě ve speciálních jednotkách. Někteří pracovali také v utajení například v pásmu Gazy. Kurz se odehraje v náročném terénu a horkém počasí. Na podobná cvičení jezdí běžně pouze instruktoři, vojáci z povolání a příslušníci tajných služeb. Trojice by měla podle Otipky získat znalosti a dovednosti, které běžný student sebeobrany trénuje několik let. Kromě sebeobrany to bude také například zacházení s různými zbraněmi.

Je zaměřený na boj zblízka a co nejúčinnější řešení útoku. Základním pravidlem...

Tříkolový konkurz bude v Praze na přelomu června a července, výherci ještě podstoupí intenzivní výcvik. Speciální vojenský kurz v Izraeli potrvá od 1. do 10. srpna. Po lékařské prohlídce v Tel Avivu čeká trojici cesta na pláže v Kasarii, kde stráví dva dny. Pak se přemístí do města Ašdod na denní a noční střelecký trénink. Následuje Mrtvé moře a pak dva dny cesty s plnou vojenskou výstrojí na pevnost Masada. Instruktoři na závěr prověří jejich znalosti testováním.

Jak se přihlásit?

Mezi uchazečkami je například žena, která má za sebou čtyřleté působení v elitních složkách armády USA. Přihlásil se také specialista na informační technologie, který dosud sebeobranu netrénoval, ale zajímá ho armáda a podle svého motivačního dopisu chce zcela změnit svůj život. Uzávěrka přihlášek je 13. června. Podmínkou účasti je čistý trestní rejstřík, fyzická zdatnost a schopnost domluvit se anglicky. "Zájemci mohou posílat své životopisy a motivační dopisy s fotografií na emailovou adresu kravmaga.konkurz@seznam.cz," dodal Otipka.

Systém krav maga vytvořil po druhé světové válce armádní instruktor z...

Systém krav maga vytvořil po druhé světové válce armádní instruktor z Bratislavy Imrich Lichtenfeld. Později vypracoval i civilní verzi. Je zaměřený na boj zblízka a co nejúčinnější řešení útoku. Základním pravidlem je ale konfliktům předcházet, nebo se jim vyhnout. Studenti se učí bránit jednoduše, ale o to důrazněji. Krav maga vychází z instinktivních reakcí a postupy si lze snadno pamatovat. Učí obraně v každé situaci za použití všech prostředků včetně kopů pod pás nebo útoku na oči.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat