Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čeští instruktoři sebeobrany nabízejí drsný vojenský výcvik v Izraeli

Magazín

  6:54
PRAHA - Česká pobočka mezinárodní federace sebeobranného systému krav maga (IKMF) přijímá v těchto dnech přihlášky zájemců o náročný vojenský výcvik v Izraeli, odkud systém pochází. Dosud se tam jezdili školit instruktoři, nyní je kurz poprvé k mání pro veřejnost, a to i pro lidi, kteří se ničemu podobnému nevěnovali.

Krav maga vychází z instinktivních reakcí a postupy si lze snadno pamatovat. foto: Česká pobočka mezinárodní federace sebeobranného systému krav maga

Výcvik povedou někdejší členové speciálních jednotek izraelské armády a podstoupí ho trojice, která projde konkurzem v Praze, sdělil ČTK šéf české IKMF Michal Otipka.

Instruktoři chtějí akcí s názvem Operace Izrael oslovit například záchranáře a příslušníky ozbrojených složek jako je policie. "Cílovou skupinou jsou ale také lidé, kteří chtějí prostě změnit svůj život a dosud se s výcvikem nebo sebeobranou nesetkali. Mezi uchazeči, kteří se zatím přihlásili, jsou také IT specialisté bez podobných zkušeností," řekl Otipka.

Izraelská armáda

Vybraná trojice fyzicky zdatných lidí - dva muži a jedna žena - projde výcvikem vedeným nejlepšími instruktory krav maga, kteří jsou ve vedení organizace. Dříve působili v izraelské armádě ve speciálních jednotkách. Někteří pracovali také v utajení například v pásmu Gazy. Kurz se odehraje v náročném terénu a horkém počasí. Na podobná cvičení jezdí běžně pouze instruktoři, vojáci z povolání a příslušníci tajných služeb. Trojice by měla podle Otipky získat znalosti a dovednosti, které běžný student sebeobrany trénuje několik let. Kromě sebeobrany to bude také například zacházení s různými zbraněmi.

Je zaměřený na boj zblízka a co nejúčinnější řešení útoku. Základním pravidlem...

Tříkolový konkurz bude v Praze na přelomu června a července, výherci ještě podstoupí intenzivní výcvik. Speciální vojenský kurz v Izraeli potrvá od 1. do 10. srpna. Po lékařské prohlídce v Tel Avivu čeká trojici cesta na pláže v Kasarii, kde stráví dva dny. Pak se přemístí do města Ašdod na denní a noční střelecký trénink. Následuje Mrtvé moře a pak dva dny cesty s plnou vojenskou výstrojí na pevnost Masada. Instruktoři na závěr prověří jejich znalosti testováním.

Jak se přihlásit?

Mezi uchazečkami je například žena, která má za sebou čtyřleté působení v elitních složkách armády USA. Přihlásil se také specialista na informační technologie, který dosud sebeobranu netrénoval, ale zajímá ho armáda a podle svého motivačního dopisu chce zcela změnit svůj život. Uzávěrka přihlášek je 13. června. Podmínkou účasti je čistý trestní rejstřík, fyzická zdatnost a schopnost domluvit se anglicky. "Zájemci mohou posílat své životopisy a motivační dopisy s fotografií na emailovou adresu kravmaga.konkurz@seznam.cz," dodal Otipka.

Systém krav maga vytvořil po druhé světové válce armádní instruktor z...

Systém krav maga vytvořil po druhé světové válce armádní instruktor z Bratislavy Imrich Lichtenfeld. Později vypracoval i civilní verzi. Je zaměřený na boj zblízka a co nejúčinnější řešení útoku. Základním pravidlem je ale konfliktům předcházet, nebo se jim vyhnout. Studenti se učí bránit jednoduše, ale o to důrazněji. Krav maga vychází z instinktivních reakcí a postupy si lze snadno pamatovat. Učí obraně v každé situaci za použití všech prostředků včetně kopů pod pás nebo útoku na oči.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!