8. května 2014 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Izraeli operovali medvěda Manga, který ochrnul na zadní nohy

Mango rpěl vyhřezlou ploténkou a jeho stav se natolik zhoršil, že už nemohl chodit.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mango rpěl vyhřezlou ploténkou a jeho stav se natolik zhoršil, že už nemohl chodit. | foto: ČTK

TEL AVIV V Izraeli museli spěšně operovat medvěda Manga ze zoologické zahrady v Ramat Ganu u Tel Avivu. Trpěl vyhřezlou ploténkou a jeho stav se natolik zhoršil, že už nemohl chodit. O zákroku informovala agentura AP.

Zoologové si před několika týdny všimli, že Mango, který patří druhově k medvědům syrským, tedy poddruhu medvěda hnědého, začíná mít problémy se zadníma nohama. "Začalo to náhle. Nedokázal pohnout pravou zadní nohou a v následujících 48 hodinách pak byl ochrnutý na obě zadní nohy," řekla veterinářka Merav Šamirová, která operaci vedla.

Mluvčí zoologické zahrady Sagit Horovicová vysvětlila, že veterináři se rozhodli 250kilogramového Manga zrentgenovat a zjistili, že má poraněnou ploténku. Tlačila na páteř a byla příčinou ochrnutí.

"Přeji mu hodně štěstí"

Při operaci Mangovi vyholili na zádech srst, uložili ho na břicho na operační stůl a pod hlavu mu dali polštář zabalený do igelitového pytle. Do čenichu mu pak zavedli kanylu a na pravou pracku umístili snímač krevního tlaku.

V Izraeli operovali medvěda Manga, který ochrnul na zadní nohy

"Jsem nervózní, ale za několik hodin to bude lepší. Přeji mu hodně štěstí," řekla Šamirová před operací, která trvala hodinu. Zda se Mango uzdraví, bude jasné až za několik týdnů.

V Ramat Ganu podobné procedury nejsou novinkou. Loni tam veterináři použili akupunkturu, když řešili chronickou infekci ucha u 14letého sumaterského tygra Padanga.

Lidovky.cz, ČTK