12. května 2014 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Náchodě byla odhalena lavička rodáka Josefa Škvoreckého

Na Masarykově náměstí v Náchodě byla 11. května slavnostně odhalena lavička... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Masarykově náměstí v Náchodě byla 11. května slavnostně odhalena lavička... | foto: ČTK

NÁCHOD Na Masarykově náměstí v Náchodě dnes byla slavnostně odhalena lavička Josefa Škvoreckého (1924 až 2012). Poctu místnímu rodákovi vytvořil sochař Josef Faltus ze Záryb u Kostelce nad Labem. Lavička s realistickou sochou spisovatele v nadživotní velikosti nabízí kolemjdoucím dvě místa k sezení, její podstavce tvoří hřbety jeho knih.

Autor figuru vytvořil podle známé fotografie Josefa Škvoreckého. Lavička je z litiny, aby na ní nevznikala vyhlazená místa, a je odolná proti poničení.

"Je to poslední tečka za rekonstrukcí celého náměstí, kterou jsme platili z vlastních prostředků bez jakékoliv dotace," řekl náchodský starosta Jan Birke.

Lavička stála radnici 817 000 korun. Podle starosty to sice není malá částka, ale u uměleckého díla se nelze dívat jen na peníze.

Oživlá scéna ze Zbabělců

Dnešní akci doprovázely koncerty, naplánovaná je také procházka po stezce Josefa Škvoreckého se zastávkami na místech zmiňovaných v jeho knihách. Jsou vyznačeny kovovými tabulkami v dlažbě. V pivovaru bude také k vidění oživlá scéna z románu Zbabělci.

V dubnu byla na Staroměstském hřbitově v Náchodě odhalena pamětní deska Škvoreckého ve tvaru otevřené knihy. Je umístěna na hrobě rodiny Škvoreckých.

Spisovatel rodný Náchod zachytil v několika svých knihách, vedle Prima sezony také v Příběhu inženýra lidských duší a ve Zbabělcích. V roce 1969 odešel do exilu a založil nakladatelství Sixty-Eight Publishers, v němž společně se svou ženou Zdenou Salivarovou vydávali díla autorů, kteří nemohli publikovat v komunistickém Československu. Spisovatel město naposledy navštívil v roce 2004 u příležitosti svých 80. narozenin.

Lidovky.cz, ČTK