Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Náchodě byla odhalena lavička rodáka Josefa Škvoreckého

Magazín

  6:00
NÁCHOD - Na Masarykově náměstí v Náchodě dnes byla slavnostně odhalena lavička Josefa Škvoreckého (1924 až 2012). Poctu místnímu rodákovi vytvořil sochař Josef Faltus ze Záryb u Kostelce nad Labem. Lavička s realistickou sochou spisovatele v nadživotní velikosti nabízí kolemjdoucím dvě místa k sezení, její podstavce tvoří hřbety jeho knih.

Na Masarykově náměstí v Náchodě byla 11. května slavnostně odhalena lavička Josefa Škvoreckého. Poctu místnímu rodákovi vytvořil sochař Josef Faltus (na snímku) ze Záryb u Kostelce nad Labem. Lavička s realistickou sochou spisovatele v nadživotní velikosti nabízí kolemjdoucím dvě místa k sezení. foto: ČTK

Autor figuru vytvořil podle známé fotografie Josefa Škvoreckého. Lavička je z litiny, aby na ní nevznikala vyhlazená místa, a je odolná proti poničení.

"Je to poslední tečka za rekonstrukcí celého náměstí, kterou jsme platili z vlastních prostředků bez jakékoliv dotace," řekl náchodský starosta Jan Birke.

Lavička stála radnici 817 000 korun. Podle starosty to sice není malá částka, ale u uměleckého díla se nelze dívat jen na peníze.

Oživlá scéna ze Zbabělců

Dnešní akci doprovázely koncerty, naplánovaná je také procházka po stezce Josefa Škvoreckého se zastávkami na místech zmiňovaných v jeho knihách. Jsou vyznačeny kovovými tabulkami v dlažbě. V pivovaru bude také k vidění oživlá scéna z románu Zbabělci.

V dubnu byla na Staroměstském hřbitově v Náchodě odhalena pamětní deska Škvoreckého ve tvaru otevřené knihy. Je umístěna na hrobě rodiny Škvoreckých.

Spisovatel rodný Náchod zachytil v několika svých knihách, vedle Prima sezony také v Příběhu inženýra lidských duší a ve Zbabělcích. V roce 1969 odešel do exilu a založil nakladatelství Sixty-Eight Publishers, v němž společně se svou ženou Zdenou Salivarovou vydávali díla autorů, kteří nemohli publikovat v komunistickém Československu. Spisovatel město naposledy navštívil v roce 2004 u příležitosti svých 80. narozenin.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat